Spory podczas sejmowej debaty budżetowej

Spory podczas sejmowej debaty budżetowej
Informację o budżecie przedstawił Mateusz Morawiecki (fot. Sejm/twitter)

Posłowie PiS i opozycji formułowali podczas debaty sprzeczne opinie o projekcie budżetu na 2018 rok. Pierwsi wskazywali na m.in. znaczny wzrost nakładów na służbę zdrowia i budownictwo, drudzy piętnowali m.in. wysoki dług publiczny.

Wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak (PiS) komentował wystąpienie budżetowe wicepremiera Mateusza Morawieckiego, z którego, jak mówił, wynika, że "to co premier Tusk mówił, iż jest niemożliwe, okazało się, że jest możliwe za rządów PiS".

Zdaniem posła PiS, budżet na 2018 rok odpowiada na pytanie, czyja ma być Polska i czy ma nadal należeć do "dotychczasowych właścicieli III RP - mafii VAT-owskich, handlarzy roszczeń, a może specjalnej nadzwyczajnej kasty, która nie potrafi przeżyć za 10 tysięcy w mieście".

"My chcemy przywrócić rolę zwykłego Kowalskiego, zwykłego człowieka w tych budżetach i to wyraźnie widać" - mówił Szewczak. Świadczy o tym, dodał, skala wydatków socjalnych.

Natomiast sytuację wokół wyłudzeń podatków poseł PiS opisał trawestacją słów piosenki Marii Koterbskiej "Karuzela". "Karuzela, karuzela, a dzisiaj można by dodać, CBA rozbija co niedziela" - mówił, wywołując salwę śmiechu. "Przez te 8 lat zafundowaliście nam nie karuzele, ale lunaparki oszustw podatkowych" - zwrócił się do dzisiejszej opozycji.

Nawiązywał do słów byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego z ubiegłego roku, że w budżecie nie będzie pieniędzy na program 500 plus i nie będzie ich do końca kadencji. "A jaka jest prawda - 2016 rok - 17 mld zł, 2017 rok - 23 mld zł, 2018 - 24 mld zł" - podkreślał.

Zdaniem Szewczaka opozycja nie powinna się jednak martwić, bo "10-14 lat rządów PiS minie jak z bicza strzelił".

Inna wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Gabriela Masłowska (PiS) podkreślała z kolei, że trzeba było dopiero rządu PiS, by nakłady na ochronę zdrowia osiągnęły tak duże kwoty, jak obecnie. Dziś stanowią one 4,7 proc. PKB - przypominała. Zapowiadała wzrost do 2025 roku wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB.

"To dowodzi, że rząd PiS bardzo dużą wagę przywiązuje do ochrony zdrowia" - mówiła Masłowska. Podkreślała, że "rząd PiS potrafi dzielić się korzyściami ze wzrostu gospodarczego ze wszystkimi Polakami".

Bogdan Rzońca (PiS) mówił z kolei o wydatkach na budownictwo i planowanie przestrzenne. Na ten cel, dodał, zaplanowane jest ponad 2,5 mld zł. "Te wydatki są wyższe w stosunku do roku 2017 o 31 proc." - mówił.

W tej kwocie mieści się wykup odsetek od kredytów mieszkaniowych, na co ma iść 390 mln zł. "To oznacza zwiększenie tej kwoty w stosunku do roku 2017 aż 11 razy" - podkreślał Rzońca. 125 mln zł ma też trafić na Krajowy Zasób Nieruchomości, co umożliwi KZN inwestycje i stworzenie "stabilnych warunków wspierania budownictwa mieszkaniowego", a tym samym realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego. "Narodowy Program Mieszkaniowy to strategiczna część funkcjonowania państwa polskiego pod rządami PiS i ten program zostanie rzetelnie zrealizowany" - oświadczył.

Posłowie występujący w imieniu klubów opozycyjnych byli krytyczni wobec projektu budżetu.

Włodzimierz Nykiel (PO) zwracał m.in. uwagę na problem wzrastającego długu publicznego - w 2018 roku dług publiczny ma się powiększyć o 40 mld zł. Zaznaczył, że obecnie "jesteśmy w UE liderem pod względem tempa wzrostu zadłużenia, za to szereg państw wyprzeda nas pod względem tempa wzrostu PKB". Tymczasem w czasach rządów PO-PSL, gdy w Europie był kryzys gospodarczy, Polska była liderem wzrostu gospodarczego.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Spory podczas sejmowej debaty budżetowej

  • Ekonom z PIS 2017-10-11 09:18:17
    cała prawda o ekonomi według PIS to cytat z artykułu: obecnie "Jesteśmy w UE liderem pod względem tempa wzrostu zadłużenia, za to szereg państw wyprzeda nas pod względem tempa wzrostu PKB. Tymczasem w czasach rządów PO-PSL, gdy w Europie był kryzys gospodarczy, Polska była liderem wzrostu gospodarczego". Żyjemy na kredyt jak za Gierka ale ktoś będzie musiał nasze długi spłacić - my lub nasze dzieci.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!