Stolica: Tadeusz Mazowiecki bohaterem muralu na warszawskiej "Patelni"

Na placu przy stacji metra Centrum powstał mural z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego. Rysunek jest elementem miejskiej kampanii, która ma zachęcić warszawiaków i warszawianki do zgłaszania aktywnych społecznie i obywatelsko młodych ludzi do Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. "Jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat" - takie jest hasało przewodnie muralu.

"Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność - za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był wrażliwy, za świat. Szczególnie cenił energię, entuzjazm i pomysły młodego pokolenia. Motto widniejące na muralu to słowa Tadeusza Mazowieckiego, które są również hasłem przewodnim nagrody. Mają być inspiracją do tego, aby angażować się na rzecz innych i nie pozostawać obojętnym na otaczającą nas rzeczywistość" - powiedziała z tej okazji Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy. Jak dodała, "przyznając nagrodę jego imienia, chcemy podkreślić znaczenie głosu młodych ludzi i tego, jaki wpływ wywiera ono na wspólną przestrzeń działania, jaką jest miasto".

Inspiracją do stworzenia muralu były fotografie zrobione Tadeuszowi Mazowieckiemu po zatwierdzeniu przez sejm składu jego rządu 12 września 1989. Mural przedstawiający Tadeusza Mazowieckiego został zaprojektowany przez stołecznego grafika Marcina Bronickiego, a wykonany przez warszawskich specjalistów z Good Looking Studio.

Rekrutacja do "Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego" potrwa do 13 października. "Warszawa doceni młodych obywateli za działania i projekty zrealizowane w 2020 roku i uhonoruje tych, którzy zmieniają swoje otoczenia na lepsze. Laureatki i laureaci otrzymają nagrody finansowe o łącznej wysokości 30 tys. złotych oraz statuetki" - przypomina ratusz.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. W chwili wybuchu II Wojny Światowej miał 13 lat. Po wojnie Mazowiecki zdał maturę i podjął studia prawnicze. W połowie lat 50. był jednym z organizatorów Klubu Inteligencji Katolickiej i został redaktorem naczelnym miesięcznika "Więź". Działalność opozycyjna Tadeusza Mazowieckiego zaczęła się w maju 1977 roku. Został wtedy rzecznikiem głodujących współpracowników Komitetu Obrony Robotników, protestujących w obronie więźniów politycznych. "Dla wielu to symbol przemian ustrojowych - wybitny polityk. Dla innych przede wszystkim osoba stawiająca na pierwszym miejscu człowieka" - podkreślił stołeczny magistrat.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stolica: Tadeusz Mazowiecki bohaterem muralu na warszawskiej "Patelni"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!