REKLAMA

Święto Niepodległości w kraju - msze za Ojczyznę, liczne marsze i imprezy

  • Autor: PAP/JS
  • 10 listopada 2016 20:04
Święto Niepodległości w kraju - msze za Ojczyznę, liczne marsze i imprezy W wielu miejscach kraju zaplanowano obchody, marsze i imprezy w 98. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę

• W piątek przypada Święto Niepodległości.
• W wielu miejscach kraju zaplanowano obchody, marsze i imprezy w 98. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę.
• W większości miast planowane są mszę św. za Ojczyznę.

Prezydent Andrzej Duda zaplanował udział w mszy za Ojczyznę, podczas otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Prezydent wręczy pośmiertną nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz odznaczenia państwowe. Weźmie też udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a w Pałacu Prezydenckim podejmie członków korpusu dyplomatycznego oraz gości. Wieczorem Andrzej Duda wybiera się do Świdnika, gdzie na placu w centrum miasta z mieszkańcami weźmie udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych.

W Warszawie odbędzie się 27 Bieg Niepodległości. Z okazji święta w godz. 9-16 będzie można zwiedzić parlament i zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Osoby chętne do zwiedzenia muszą zabrać ze sobą dokument tożsamości.

W stolicy zaplanowano też ok. 20 zgromadzeń publicznych, m.in. marsz niepodległości, demonstrację KOD i marsz antyfaszystowski. Marsz Niepodległości "Polska bastionem Europy" przejdzie z centrum miasta na drugi brzeg Wisły - na błonia Stadionu Narodowego, marsz "KOD Niepodległości" z Placu Narutowicza na Pole Mokotowskie, a marsz antyfaszystowski pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" z Placu Zamkowego na Plac Powstańców Warszawy. Bezpieczeństwa w stolicy ma strzec ponad 7 tys. policjantów, żandarmeria wojskowa i straż miejska. Zaplanowano też imprezy sportowe.

W Szczecinie oficjalne obchody odbędą się na Placu Szarych Szeregów, gdzie o godz. 15 samorządowcy oraz mieszkańcy miasta złożą kwiaty przed popiersiem Piłsudskiego. Po raz szósty ulicami miasta przejdzie Szczeciński Marsz Niepodległości zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Marsz rozpocznie się o godz. 13 na placu Orła Białego.

W Centrum Dialogu Przełomy odbędą się dwa wernisaże wystaw "Śladami Marszałka i I Kampanii Kadrowej" oraz "Legioniści pod wspólnym hasłem Biało-Czerwona niepodległość". Po południu na Wałach Chrobrego odbędzie się pokaz wyszkolenia żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na koncercie "Śpiewnik domowy", pieśni autorstwa Stanisława Moniuszki będzie można usłyszeć w nowych aranżacjach kompozytora i pianisty jazzowego Nikola Kołodziejczyka.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rekonstrukcje historyczne zaplanowano w wielu miastach Pomorza Zachodniego. Mieszkańcy Koszalina będą mieli okazję obejrzeć m.in. inscenizację poznańskiego wystąpienia Ignacego Jana Paderewskiego z grudnia 1918 r. W Drawsku odbędzie się parada pojazdów wojskowych, w której wezmą udział żołnierze wojsk amerykańskich i kanadyjskich. Po raz kolejny zostanie zorganizowana impreza biegowa, czyli Goleniowska Mila Niepodległości. Goleniowski i warszawski bieg niepodległości organizowane są nieprzerwanie od 27 lat.

W Olsztynie uroczystości rozpoczną się mszą w intencji Ojczyzny w katedrze św. Jakuba. Po niej uczestnicy obchodów, kompanie honorowe służb mundurowych, harcerze i organizacje kombatanckie przejdą ulicami miasta na Plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny złożone zostaną kwiaty i odczytany apel pamięci. Mieszkańcy Olsztyna będą mogli obejrzeć także sprzęt wojskowy, straży granicznej, straży pożarnej i policji. Uroczystości zakończą się koncertem "Moja Niepodległa".

W Bydgoszczy zaplanowano mszę w intencji Ojczyzny w katedrze, a Muzeum Wojsk Lądowych przygotowało pokaz sprzętu ciężkiego, m.in. haubic i wyrzutni rakiet. Również w Toruniu zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny, a przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem poległych w latach 1918-21 i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. W ramach akcji samorządu województwa "Gęsina na św. Marcina" w Przysieku k. Torunia zostanie zorganizowany Festiwal Gęsiny.

W Białymstoku wojewódzkie obchody odbędą się tradycyjnie przy pomniku Piłsudskiego w centrum miasta. Na zakończenie zaplanowano wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni z aktorami Białostockiego Teatru Lalek. W Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie otwarta wystawa malarstwa batalistycznego, z obrazami m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Stanisława Bagieńskiego, Leonarda Wintorowskiego czy Adama Kunikowskiego.

Po południu przez miasto przebiegnie ponad 900 osób w 16. Biegu Niepodległości. Start i meta biegu znajdują się na Stadionie Miejskim. Wieczorem w auli Pałacu Branickich odbędzie się koncert "Dumni i wierni - Droga(mi)... do wolności" w reżyserii Pawła S. Szymańskiego. Natomiast w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert utworów z serialu "Czas honoru".

W Suwałkach po raz pierwszy odbędzie się test wiedzy o odzyskaniu niepodległości i pochodzącej z tego miasta Aleksandrze Piłsudskiej - działaczce niepodległościowej i żonie marszałka. Test odbędzie się w Muzeum im. Marii Konopnickiej, gdzie prezentowana jest wystawa o Aleksandrze - "Ola z ulicy Krzywej".

W woj. lubuskim wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Gorzowie Wlkp. Po mszy św. w intencji Ojczyzny na skwerze Wolności przed pomnikiem Piłsudskiego zaplanowano podniesienie flagi narodowej, wystąpienia, salwę honorową i Apel Pamięci. Stanie tam harcerskie miasteczko namiotowe, gdzie harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego będą zapraszać do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku. Będą rozdawać śpiewniki i okolicznościowe gazetki, biało-czerwone flagi oraz pierniczki w kształcie serca z napisem Polska.

Przez miasto przebiegnie na dystansie 11 km I Bieg Niepodległości, przygotowane są pokazy grupy rekonstrukcyjnej oraz sprzętu wojskowego. Będzie też kursował tramwaj patriotyczny z wystawą prac plastycznych dzieci i młodzieży gorzowskich szkół pt. "NIEPODLEGŁOŚĆ 1918".

W Lubuskim Muzeum Wojskowe w Drzonowie k. Zielonej Góry będzie można zwiedzać wszystkie wystawy stałe i czasowe. Zaplanowano tez m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych - pokazy umundurowania z okresu I wojny światowej, interaktywne stoiska prezentujące wyposażenie i uzbrojenie wojskowe z tego okresu czy mini widowisko historyczne: pokaz działania miotaczy ognia, karabinów maszynowych MG 08. Z Zielonej Góry do Drzonowa przejedzie IV edycja Rajdu "Rowerowa Niepodległa".

W Poznaniu uroczystości zainauguruje msza św. w tamtejszej Farze. Na placu Wolności odbędzie się m.in. pokaz grupy rekonstrukcyjnej, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz defilada pododdziałów. 11 listopada to imieniny Marcina i po południu przez centrum miasta przejdzie tradycyjny korowód, podczas którego św. Marcin otrzyma symboliczne klucze do miasta od prezydenta Poznania. Na jednej z głównych ulic Poznania - św. Marcin, przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz świętomarcińskich rogali.

Z okazji święta wieczorem w poznańskiej operze zaplanowano światową premierę koncertowego wykonania baletu "Król wichrów" op. 37 Feliksa Nowowiejskiego. Na scenie wystąpi chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

Łodzianie odzyskanie przez Polskę niepodległości będą mogli uczcić w różnorodny sposób, zaplanowano m.in. otwarte zawody strzeleckie o puchar prezydenta miasta oraz Bieg Niepodległości w Parku im. Józefa Piłsudskiego, a także marsz ul. Piotrkowską pod pomnik marszałka Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Tu również zostanie odprawiona msza św., a po niej główne uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Po południu Piotrkowską przemarsz na Plac Wolności organizuje łódzki KOD.

Wiele atrakcji - m.in. wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz pokazy jednostek militarnych i grup rekonstrukcyjnych - dla mieszkańców łodzi przygotowali organizatorzy rodzinnego Pikniku Niepodległościowego na rynku Manufaktury. Z kolei w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa będzie można wziąć udział w projekcie artystki Anny Lehmann "Zszywanie flagi", polegającym na wspólnym szyciu Biało-Czerwonej.

Na północy Mazowsza - w Płocku biskup Piotr Libera będzie przewodniczył mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kwiaty tego dnia zostaną złożone pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, ale także przy pomniku płocczanina - poety, żołnierza Legionów Polskich - Władysława Broniewskiego. Przy płycie płockiego Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie uroczyście podniesiona na maszt flaga państwowa, zaplanowano też defiladę poddziałów służb mundurowych i harcerzy. Na płockim Starym Rynku zaplanowano koncert "Śpiewajmy dla Niepodległej", a także wspólne gotowanie i degustację staropolskiego, tradycyjnego rosołu z gęsiny.

Na południu Mazowsza, w Radomiu, obchody - m.in. okolicznościowe wystąpienia i apel pamięci - odbędą się przy Pomniku Czynu Legionów na Rynku. Zaplanowano odsłonięcie dwóch tablic - jedna ma upamiętniać złożenie hołdu pruskiego w Radomiu, a druga - wizytę w tym mieście Henryka Sienkiewicza.

W Kielcach również odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny, przed Pomnikiem Niepodległości złożone zostaną wieńce, podniesiona flaga państwowa, odczytany apel pamięci. Zaplanowano też defiladę pododdziałów i pojazdów wojskowych oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia i festyn "Pod znakiem biało-czerwonej", organizowany przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

W Lublinie zaplanowano uroczystą sesję rady miasta, mszę św. w intencji Ojczyzny, apel pamięci, pokazy musztry paradnej i defiladę kompanii honorowych oraz prezentację grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Ulicami przebiegnie też po raz pierwszy "1 Nocna Mila Niepodległości". Inna sportową formą uczczenia święta będzie "Pływacka Sztafeta Niepodległości", w której uczestniczyć będą zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych i związkach pływackich; spodziewany jest też udział olimpijczyków: Konrada Czerniaka, Pauliny Barzyckiej, Zuzanny Mazurek i Mariusza Siembidy.

We Wrocławiu obchody z udziałem władz samorządowych odbędą się w Rynku. Poprzedzi je msza św. w Bazylice św. Elżbiety. Po oficjalnych obchodach z Rynku wyruszy Radosna Parada Niepodległości z udziałem dzieci z wrocławskich szkół. Wieczorem zaś marsz pod hasłem "Przeciwko brukselskiej okupacji" organizuje Narodowe Odrodzenie Polski.

W Opolu po mszy w tamtejszej katedrze przewidziano przemarsz przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego - w asyście wojska, pocztów sztandarowych, Szwadronu Kawalerii Konnej Ziemi Opolskiej i grup rekonstrukcyjnych. Po uroczystościach planowane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych; w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki odbędą się też rodzinne warsztaty patriotyczne (przygotowanie kotylionów, orzełków, flag, zabawy i gry).

W woj. śląskim, prócz oficjalnych obchodów m.in. w katowickiej katedrze i przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego, w niektórych miastach przygotowano nietypowe wydarzenia. W Chorzowie uczniowie pobiegną w biegu pomiędzy znajdującymi się w tym mieście pomnikami, przy których będą recytować wiersze. Na Stadionie Śląskim mieszkańcy utworzą "żywą mozaikę": biało-czerwony kształt Polski.

W Częstochowie już w czwartek na tory wysłano "patriotyczny tramwaj" - z chórem śpiewającym pieśni patriotyczne i okolicznościową gazetą przypominającą wydarzenia towarzyszące odzyskaniu niepodległości w tym mieście. Podczas piątkowych oficjalnych uroczystości częstochowianie będą mogli "odśpiewać historię roku 1918", korzystając z tekstów wyświetlanych na telebimie i zamieszczonych w pamiątkowych śpiewnikach.

W Krakowie kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej, a msza św. odprawiona na Wawelu, po której pochód patriotyczny zejdzie z Wawelu do Krzyża Katyńskiego na placu o. Studzińskiego i dalej na plac Matejki.

Tu w południe pod Pomnikiem Grunwaldzkim rozpoczną się uroczystości z udziałem wojska, podczas których przewidziano wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego, złożenie kwiatów i defiladę. Z okazji Święta Niepodległości zorganizowano także "Dzień otwarty Urzędu Wojewódzkiego" i możliwość spotkania z wojewodą. Wokół Plant kursować będzie tramwaj patriotyczny, a na Rynku Głównym wieczorem odbędzie się "Lekcja śpiewania".

W ramach krakowskich obchodów miłośnicy historii i sztuki będą mogli zwiedzić cztery zabytki, które w ostatnich latach odnawiano z pomocą Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, a które na co dzień są niedostępne: secesyjne polichromie Józefa Mehoffera w Domu "Pod Globusem", skarbiec Domu Arcybractwa Miłosierdzia, krypty kościoła św. św. Piotra i Pawła przeznaczone na Panteon Narodowy oraz gotyckie piwnice cerkwi prawosławnej, w których otwarto niedawno Centrum Sztuki Sakralnej im. Jerzego Nowosielskiego.

W stolicy Małopolski wieczorem swoje obchody będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. Będą na nich prezes Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu oraz inni politycy PiS. Obchody te rozpoczną się mszą św. w Katedrze na Wawelu, przewidziano złożenie kwiatów w kryptach Katedry i przed pomnikiem Jana Pawła II. Po mszy, w historycznej sali Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" planowane jest wystąpienie szefa partii oraz koncert patriotyczny.

W Zakopanem głównym punktem obchodów będzie złożenie urny z ziemią z Dachau pod Krzyżem - Miejscem Pamięci Narodowej przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W cokole tego krzyża, który jest repliką krzyża z Giewontu, gromadzone są urny z ziemią z różnych miejsc na świecie, gdzie ginęli Polacy, m.in. z Narwiku, Katynia, Monte Cassino, Stryja, Bredy, Smoleńska, Gibraltaru i Loreto.

W Rzeszowie po mszy św. uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik legionisty i uczestnika walk o niepodległość płk. Leopolda Lisa-Kuli i złożą kwiaty. Zaplanowano też m.in. pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu Związku Strzeleckiego "Strzelec" i defiladę.

W piątek na Podkarpaciu obchody z okazji Święta Niepodległości odbędą się także w innych miastach regionu, m.in. w Krośnie, Tarnobrzegu, Przemyślu, Jaśle, Stalowej Woli i Sanoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.