Szef MSZ: Przy granicach Ukrainy niedługo będzie ponad 120 tys. rosyjskich żołnierzy

Szef MSZ: Przy granicach Ukrainy niedługo będzie ponad 120 tys. rosyjskich żołnierzy
Dmytro Kułeba (fot. facebook.com/dmytro.kuleba)

Przy granicach Ukrainy Rosja skoncentruje niedługo ponad 120 tys. żołnierzy - ocenił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Wezwał też Zachód do nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Rosję.

"Oddziały rosyjskie nadal przybywają na tereny bezpośrednio sąsiadujące z naszymi północno-wschodnimi, wschodnimi i południowymi granicami. Spodziewamy się, że w przeciągu tygodnia ich łączna liczebność przekroczy 120 tys. żołnierzy" - powiedział Kułeba na konferencji prasowej.

Szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że rosyjska obecność wojskowa wokół Ukrainy może się nadal zwiększać i nad granice może przybyć jeszcze więcej żołnierzy. Kułeba podkreślił, że działania Moskwy są nieprzewidywalne, ale Kijów nie dąży do konfliktu.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział w poniedziałek, że przy granicy z Ukrainą znajduje się obecnie ponad 150 tys. rosyjskich żołnierzy. We wtorek Komisja Europejska sprostowała jego słowa szacując ich liczbę na ponad 100 tys. Borrell przekazał też w poniedziałek, że chociaż sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej jest bardzo niepokojąca i istnieje ewidentne ryzyko jej dalszej eskalacji, to UE nie przygotowuje nowych sankcji wobec Rosji. Zapewnił też o całkowitym poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Kułeba przekazał, że podczas wideokonferencji z ministrami spraw zagranicznych państw UE otwarcie wezwał ich do rozważenia nowych sankcji gospodarczych wobec Rosji zaznaczając, że sankcje obejmujące poszczególne osoby są niewystarczające. Nie sądzę, by ministrowie państw UE byli gotowi na takie posunięcie - powiedział podczas wtorkowej konferencji Kułeba.

Od kilku tygodni obserwuje się bezprecedensową koncentrację sił rosyjskich na nielegalnie zajętym przez to państwo w 2014 roku Krymie i wzdłuż granicy z Ukrainą. Wzrosła także liczba incydentów zbrojnych na linii kontaktu, oddzielającej w Donbasie ukraińskich żołnierzy od wspieranych przez Rosję separatystów. Moskwa zapewnia, że koncentracja wojsk jest częścią ćwiczeń i sprawdzania gotowości bojowej w odpowiedzi na działania NATO.

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Szef MSZ: Przy granicach Ukrainy niedługo będzie ponad 120 tys. rosyjskich żołnierzy

  • Rafal Gozdarski 2021-04-22 13:36:19
    W naszym najlepszym interesie narodowym jest aby w żadnym wypadku nie mieszać się w to. Ale znając tych kundli z Partii Interesów Sjonistycznych zaraz na rozkaz swoich koszerny ch Panów zaczną szczekać na Putina w obronie banderowskiej Ukrainy.
  • Dezaprobata! 2021-04-21 21:36:58
    No i ma problem Ukraina! Większość poborowych, młodych, silnych chłopów uciekła i pracuje w Polsce i częściowo w Niemczech! Ale to byłoby pół biedy! Cała bieda w tym, że nikt nie chce wracać aby bronić Rodinu!!! Sytuacja podobna (identyczna) do sytuacji młodych, silnych, w wieku poborowym uciekinierów z Afryki i bliskiego wschodu, którzy ze strachu przed wojną pozostawili swoje ojczyzny, starców i swoje baby z dziećmi na pastwę agresorów!!! Ale tacy to są ci "bogatyrowie", którzy jawią się bohaterami wyłącznie we własnych oczach wyłącznie wobec starców i kobiet z dziećmi!!! I jak nazwać tych, którzy porzucili porządek (biedę i burdel) we własnym kraju, ponieważ im się nie podobał i szukali czegoś lepszego, więc pojechali (najechali) do innego kraju, a tym najechanym kraju mają czelność i ośmielają się wysuwać żądania terytorialne, żeby zaprowadzić tam własny porządek (burdel), od którego właśnie uciekli!!! Idioci? Debile? W Każdym bądź razie zdrajcy własnego narodu!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!