Szefernaker: bez konsultacji z mieszkańcami nie można zmienić granic miasta i gminy Chełm

Bez przeprowadzenia konsultacji nie ma możliwości zakończenia procesu zmiany granic miasta i gminy Chełm; zachęcałbym przedstawicieli obu jednostek samorządu terytorialnego, żeby zaczęli rozmawiać - powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker poinformował o stanie prac nad propozycją zmiany granicy pomiędzy miastem Chełm a gminą Chełm. Z propozycją powiększenia miasta wyszedł prezydent Chełma Jakub Banaszek. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestował wójt gminy Wiesław Kociuba i część mieszkańców.

"Zachęcałbym dzisiaj do tego, aby przedstawiciele obu jednostek samorządu terytorialnego, prezydent z jednej strony, z drugiej strony wójt, usiedli i zaczęli rozmawiać o tym, co będzie z pożytkiem dla jednej i drugiej gminy" - powiedział Szefernaker. Przypomniał, że o zmianę granicy prezydent Chełma wystąpił do wojewody lubelskiego, który następnie złożył w tej sprawie wniosek do MSWiA. W drugiej połowie września MSWiA wystąpiło do zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego o przedstawienie opinii poprzedzonych konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. "Zgodnie z ustawą jednostki samorządu terytorialnego mają w tej chwili trzy miesiące na wyrażenie wspomnianych opinii" - wyjaśnił Szefernaker.

"Zgodnie z procedurą, którą daje ustawa, konsultacje w tej chwili powinny być realizowane. Bez przeprowadzenia konsultacji nie ma możliwości zakończenia tego procesu" - powiedział wiceminister. Szefernaker zaapelował do władz gminy i miasta o porozumienie. Dodał, że w przypadku braku porozumienia taki dialog przeprowadzić może wojewoda lub marszałek województwa. Dopiero po rozmowach i analizach decyzję o ewentualnej zmianie przebiegu granicy będzie mógł podjąć rząd. "Rada Ministrów, po wyważeniu wszystkich aspektów tej sprawy, ostatecznie zdecyduje odnośnie proponowanej zmiany granic pomiędzy m. Chełm i gm. Chełm" - powiedział Szefernaker.

O stan prac nad propozycją zmian granic między jednostkami samorządu terytorialnego zwrócili się do wiceministra posłowie Jan Łopata i Jarosław Rzepa (PSL). Zdaniem Łopaty prezydent Chełma chce przyłączyć do swojego miasta "najbogatsze tereny sąsiedniej gminy".

"Jak prezentują przedstawiciele gminy, zmiany doprowadzą do utraty 20 proc. powierzchni i aż 50 proc. dochodów" - powiedział Łopata. Poseł z Lublina dodał też, że do tej pory z mieszkańcami gm. Chełm nie odbyły się żadne rozmowy uprzedzające o zmianie. "Nie tylko władze gminy, ale przede wszystkim mieszkańcy czują się lekceważeni, potraktowani przedmiotowo" - mówił Łopata.

Jarosław Rzepa działania prezydenta Chełma porównał do "skoku na kasę". "Jeżeliby (prezydent Chełma - PAP) chciał się zachować jak prawdziwy samorządowiec to pierwsze, co by zrobił, to by przyszedł do wójta i zaczął z nim dialog" - powiedział poseł PSL.

Zgodnie z propozycją władz Chełma, do miasta miałyby zostać przyłączone sołectwa: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz część obszarów obrębów ewidencyjnych: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. Wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba oszacował, że na tych terenach mieszka ok. 6 tys. osób (na ok. 15 tys. mieszkańców gminy).

"Pan prezydent Jakub Banaszek chce dobrze uzbrojone tereny z infrastrukturą mieszkalną: Kolonia Żółtańce i Okszów, gdzie jest pełne uzbrojenie: gaz, kanalizacja, woda, ścieżki rowerowe, bardzo dobre drogi. (…) Chce przejąć nasz zbiornik rekreacyjny Żółtańce, pięknie uzbrojony, gdzie w lecie wypoczywają mieszkańcy. Wykonujemy podstawowe zadania wobec naszych mieszkańców, a nawet społeczności miasta Chełm" - powiedział PAP wójt.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szefernaker: bez konsultacji z mieszkańcami nie można zmienić granic miasta i gminy Chełm

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!