Szklener: Do trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego dopuszczono aż 23 pianistów

Do przedostatniego etapu Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się aż 23 uczestników. Według regulaminu powinno być w zasadzie 20 osób, ale poziom konkursu jest tak wysoki, że jury zwiększyło liczbę osób zakwalifikowanych do III etapu - powiedział PAP dyrektor NIFC Artur Szklener.

"Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się aż 23 uczestników. Celowo powiedziałem +aż+, ponieważ regulamin wskazuje, że powinno być w zasadzie 20 osób, a jury zdecydowało jednomyślnie, że poziom konkursu jest na tyle wysoki że, podobnie jak w pierwszym etapie, dosyć znacząco zwiększyło liczbę osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu" - powiedział PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

"Dla nas organizatorów bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że wśród tych 23 pianistów, sześć osób to Polacy. Sam muszę potwierdzić nie tylko organizator, ale również słuchacz konkursu, że poziom artystyczny tegorocznego konkursu jest niezwykle wysoki, przez co jury miało bardzo trudne zadanie z wydaniem werdyktu" - dodał. Jak tłumaczył, "nie tylko ci artyści, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu są znakomitymi artystami, ale także olbrzymia większość tych, którzy już w konkursie nie zagrają".

Szklener powiedział, że "w programie trzeciego etapu konkursu są prawdopodobnie najtrudniejsze gatunki jeśli chodzi o twórczość Fryderyka Chopina, bo to przede wszystkim Mazurki i największe formy czyli sonaty. Każdy z pianistów zagra mniej więcej godzinny recital".

Polacy, którzy przeszli do finału to: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński.

W sumie zakwalfikowano 23 pianistów reprezentujących 11 krajów, m.in. 6 z Polski, 5 z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, Rosji, Korei Południowej. Pełna lista zakwalfikowanych znajduje się pod adresem https://chopin2020.pl/pl/news/article/276/23-pianist%C3%B3w-zakwalifikowanych-do-iii-etapu

III etap potrwa od 14 do 16 października. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od g. 10) oraz wieczornej (od g. 17). Szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Kalendarium.

Pianiści zagrają ok. 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Całość Konkursu będzie transmitować Program Drugi Polskiego Radia - od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty będą wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

Program Drugi będzie także emitował archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.

Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szklener: Do trzeciego etapu Konkursu Chopinowskiego dopuszczono aż 23 pianistów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!