Tarnów: We wrześniu Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

W zmienionej formule odbędzie się 21. edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w Tarnowie. W tym roku wydarzenie zaplanowano w terminie jesiennym 25-27 września. W programie znalazły się m.in. konferencja naukowa i przejazd szlakiem martyrologii Romów.

Impreza organizowana jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Jak podkreślił w poniedziałek dyrektor tarnowskiego muzeum Kazimierz Kurczab, pandemia COVID-19 storpedowała wiele wydarzeń i wystaw organizowanych przez tę placówkę. "Mimo wszystko staramy się realizować cykliczne imprezy organizowane przez naszą instytucję. Jedną z nich jest Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, który w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 września" - zapowiedział.

Przypomniał, że już przed rokiem organizatorzy uznali, że pierwotna formuła wydarzenia, związana z wędrownym taborem grupy Romów i nie Romów koczującej pod namiotami, stała się coraz bardziej anachroniczna.

"Od ubiegłego roku tabor ma formę spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie. W tym roku zaplanowano kilkanaście wystąpień i referatów" - zapowiedział dyrektor.

Planowany jest także tradycyjny przejazd przez miasto grupy Romów, muzealnego cygańskiego wozu, kapeli cygańskiej a także autobusowy przejazd uczestników taboru Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów, którego trasa obejmie Tarnów, Żabno, Bielczę, Borzęcin Dolny i Szczurową.

Cyganolog i pomysłodawca Taboru Adam Bartosz przypomniał, że główne cele przedsięwzięcia pozostają te same - to integracja Romów wokół ich wędrowania i upamiętnienie ich zagłady z rąk niemieckich okupantów.

Pierwszy Tabor zorganizowany został w lipcu 1996 r., 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Miał przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę narodu romskiego dokonaną przez hitlerowców.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tarnów: We wrześniu Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!