W zmienionej formule odbędzie się 21. edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w Tarnowie. W tym roku wydarzenie zaplanowano w terminie jesiennym 25-27 września. W programie znalazły się m.in. konferencja naukowa i przejazd szlakiem martyrologii Romów.
Impreza organizowana jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.
Jak podkreślił w poniedziałek dyrektor tarnowskiego muzeum Kazimierz Kurczab, pandemia COVID-19 storpedowała wiele wydarzeń i wystaw organizowanych przez tę placówkę. "Mimo wszystko staramy się realizować cykliczne imprezy organizowane przez naszą instytucję. Jedną z nich jest Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, który w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 września" - zapowiedział.
Przypomniał, że już przed rokiem organizatorzy uznali, że pierwotna formuła wydarzenia, związana z wędrownym taborem grupy Romów i nie Romów koczującej pod namiotami, stała się coraz bardziej anachroniczna.
"Od ubiegłego roku tabor ma formę spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie. W tym roku zaplanowano kilkanaście wystąpień i referatów" - zapowiedział dyrektor.
Planowany jest także tradycyjny przejazd przez miasto grupy Romów, muzealnego cygańskiego wozu, kapeli cygańskiej a także autobusowy przejazd uczestników taboru Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów, którego trasa obejmie Tarnów, Żabno, Bielczę, Borzęcin Dolny i Szczurową.
Cyganolog i pomysłodawca Taboru Adam Bartosz przypomniał, że główne cele przedsięwzięcia pozostają te same - to integracja Romów wokół ich wędrowania i upamiętnienie ich zagłady z rąk niemieckich okupantów.
Pierwszy Tabor zorganizowany został w lipcu 1996 r., 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Miał przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę narodu romskiego dokonaną przez hitlerowców.