Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa polskiego nad prawem UE

Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa polskiego nad prawem UE
(Fot. PAP/Radek Pietruszka)

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż efektem przekazania kompetencji na rzecz UE nie może być sytuacja, w której Polska nie jest w stanie funkcjonować jako państwo suwerenne i demokratyczne - czytamy w komunikacie Trybunału. Trybunał stwierdził, że wyroki TSUE, ingerujące w ustrój polskiego sądownictwa, wkroczyły, poza kompetencjami UE, w sferę polskiej tożsamości konstytucyjnej.

 • Trybunał Konstytucyjny uznał, iż efektem przekazania kompetencji na rzecz UE nie może być sytuacja, w której Polska nie jest w stanie funkcjonować jako państwo suwerenne i demokratyczne.
 • Trybunał stwierdził, że wyroki TSUE, ingerujące w ustrój polskiego sądownictwa, wkroczyły, poza kompetencjami UE, w sferę polskiej tożsamości konstytucyjnej.
 • Trybunał uznał, że stosowanie w Polsce, w oparciu o wyroki TSUE, pozakonstytucyjnych norm prawnych przed Konstytucją lub sprzecznie z Konstytucją oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej.

Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

TK orzekł też, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

Wyrok TK dotyczy wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, który został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Premier chciał kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

Szef rządu zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzały się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Przepisy, których kontroli chce premier, w zaskarżonym rozumieniu m.in. uprawniają lub zobowiązują krajowy organ do odstąpienia od stosowania polskiej konstytucji lub nakazują stosować przepisy prawa w sposób z nią niezgodny. Jak podkreślono we wniosku, takie rozumienie przepisu budzi "daleko idące i uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, nie znajdując żadnego potwierdzenia w tekście traktatów będących przedmiotem kontroli TK". Premier zaskarżył też m.in. normę Traktatu w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą.

Istotne zastrzeżenia konstytucyjne premiera budzi też przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

 

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (27)

Do artykułu: Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa polskiego nad prawem UE

 • Podziw, 2021-10-10 18:57:33
  jak cię mocno w kiepełe PISdnęło, wydymany minisrancie.
 • Jak wrócą chłopcy z saksów. 2021-10-10 18:53:18
  (ze 3 mln młodzieży rozpierdzianej po zmywakach i azbestach świata) bo ich UE wygoni, to lepiej by cię nie znaleźli. Chociaż może nie do końca lepiej...
 • Günther 2021-10-08 15:40:51
  15.07.2021 na wnp_pl: "GAZOWNICTWO | NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Polska wygrała z Niemcami. Ważny gazociąg będzie działał po naszej myśli" To ja wniose teraz ta sprawe do: The Federal Constitutional Court (German: Bundesverfassungsgericht; abbreviated: BVerfG)
 • Helmut 2021-10-08 15:27:11
  Na przykład te, które dotyczą Nord Stream 2 ...
 • Fan UE 2021-10-08 15:23:37
  Oby tylko Niemcy nie zaczynali też sobie wybierać i akceptować tylko te rozstrzygnięcia Trybunału, które im się podobają.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!