Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Uchodźcy. Waszczykowski krytykuje Trybunał UE. "Relokacja to eufemizm"

Uchodźcy. Waszczykowski krytykuje Trybunał UE. "Relokacja to eufemizm"
Witold Waszczykowski, obecnie kierujący pracami MSZ Rzeczpospolitej. (fot.:MSZ/twitter.com)

Dla polityka kierującego Ministerstwem Spraw Zagranicznych (MSZ) nic dobrego nie wyniknie dla Polski z decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE. Witold Waszczykowski deklaruje, że linia obrony RP w sporze o migrację się nie zmieni.

• We wrześniu Bruksela podejmowała kolejne kroki wobec krajów oponujących w temacie migracji.

• Polityk uważa wręcz, że dwa lata temu, gdy decydowano o relokacji, decyzję podejmowano bezprawnie.

• Opozycyjne PSL w temacie migracji sugeruje bardziej umiarkowane stanowisko. Proponuje przyjmować tylko kobiety i dzieci.

 

Rośni napięcie miedzy instytucjami europejskimi a rządem w Warszawie. Wystarczy przypomnieć, że Komisja Europejska (KE) 25 września zajmie się Polską po tym, jak opór naszego kraju dał się zauważyć w sporze o praworządność. Więcej o tym tutaj.

Kolejnym elementem rosnącej antypatii miedzy Brukselą a Warszawą jest sprawa migracji. Od ponad roku rząd Beaty Szydło nie odpuszcza i nie przyjmuje migrujących w ramach tzw. systemu relokacji.

We wrześniu sprawa ta trafiła na wokandę Trybunału Sprawiedliwości UE. Sędziowie oddalili zastrzeżenia Węgier i Słowacji dotyczące polityki KE. O tym aspekcie mówił w czwartek (7 września) Witold Waszczykowski. Polityk, reprezentując dalej mocne stanowisko rządu, uznał ten krok instytucji UE za błąd.

- Z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie wynika nic dobrego dla Polski i Europy - powiedział w audycji "Salon Polityczny" Polskiego Radia, w Programie Trzecim szef dyplomacji. Jego zdaniem decyzja sprzed 2 lat o relokacji była "podjęta niezgodnie z prawem," co sugeruje poprawność polskiego stanowiska.

Czytaj też: "Europie brakuje liderów i wizji"

Przypomnijmy, że rząd Ewy Kopacz zobowiązał Polskę do udziału w relokacji migrujących. PiS po przejęciu władzy zignorowało to zobowiązanie PO-PSL. Polska nie przyjeła nikogo w ramach systemu.

Relokacja to złe słowo

Dla Witolda Waszczykowskiego nawet używanie słowa relokacja w kontekście przenoszenia osób z Włoch, Grecji, czy innych krajów dotkniętych migracją to błąd. - Jak Unia Europejska może zmuszać do masowego przesiedlenia tysięcy ludzi? Relokacja to eufemizm - stwierdził polityk w Polskim Radiu.

Co może zastanowić bardziej, to linia obrony, którą Waszczykowski chce obrać w dalszych debacie o migracji. Polityk zaznaczył w czwartek, że argumenty strony polskiej się nie zmienią.

- Bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze niż nierozważne decyzje Unii Europejskiej - kończył.

Rząd a migranci

Polski rząd zasłania się w sprawie migrantów zagrożeniem, jakie osoby sprowadzane do Europy i relokowane mogą stwarzać. Dla rządu mogą być wśród nich terroryści. A przyjęcie migrantów Warszawa uzależnia od sytuacji demografii kraju i rynku pracy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uchodźcy. Waszczykowski krytykuje Trybunał UE. "Relokacja to eufemizm"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!