PARTNERZY PORTALU

Ukraina: Uważamy, że badania w Hruszowicach są zbędne

Ukraina: Uważamy, że badania w Hruszowicach są zbędne
Szeremeta powtórzył, że wbrew umowie prace w Hruszowicach nie zostały uzgodnione z Kijowem (fot. pixabay.com)

Specjaliści z Ukrainy będą obserwowali prace archeologiczne na cmentarzu w Hruszowicach koło Przemyśla, jednak strona ukraińska nadal uważa, że badania te są zbędne - powiedział sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta.

 • Szeremeta ocenił, że jeśli strona polska przestrzegałaby umów, nie doszłoby do "barbarzyńskiego zrujnowania pomnika" w Hruszowicach.
 • "Podkreślam, że było to barbarzyństwo, a nie demontaż" - oświadczył.
 • Szeremeta powtórzył, że wbrew umowie prace w Hruszowicach nie zostały uzgodnione z Kijowem.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpocznie prace w Hruszowicach w czwartek. Ich celem jest ustalenie, czy w miejscu stojącego tam do ubiegłego roku pomnika ku czci UPA znajdują się - jak twierdzi strona ukraińska - pochówki członków tej formacji. W pracach w charakterze obserwatorów będzie uczestniczyć pięciu specjalistów z Ukrainy. Badania mają potrwać dwa dni.

"Uważamy, że badania te są niepotrzebne i że naruszanie spokoju zmarłych z powodu ambicji politycznych jest niepoprawne. To nie odpowiada tradycji chrześcijańskiej" - oświadczył Szeremeta w rozmowie telefonicznej.

"Jest umowa między rządami Ukrainy i Polski o miejscach pamięci i miejscach pochówków, która obowiązuje od 1996 roku. Niestety, uważamy, że strona polska od wielu lat narusza tę umowę. Zgodnie z nią takie upamiętnienia, jak w Hruszowicach, powinny być pod ochroną strony polskiej" - podkreślił.

Szeremeta ocenił, że jeśli strona polska przestrzegałaby umów, nie doszłoby do "barbarzyńskiego zrujnowania pomnika" w Hruszowicach. "Podkreślam, że było to barbarzyństwo, a nie demontaż" - oświadczył.

Szeremeta powtórzył, że wbrew umowie prace w Hruszowicach nie zostały uzgodnione z Kijowem.

"Strona polska nie uzgodniła z nami tych prac, nie uzgodniła ich dat, w związku z czym mieliśmy ogromne problemy ze znalezieniem specjalistów, którzy gotowi byliby pojechać do Hruszowic. Musieliśmy przerwać wcześniej zaplanowane ekspedycje, by tam ich wysłać. Bardziej szczegółowych komentarzy gotów jestem jednak udzielić, kiedy będą już znane pierwsze wyniki badań w Hruszowicach" - powiedział sekretarz ukraińskiej komisji.

Demontaż pomnika UPA w Hruszowicach w kwietniu ub. roku spowodował wprowadzenie przez władze w Kijowie zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

"Działania w Hruszowicach prowadzone są w celu potwierdzenia lub zanegowania, że w miejscu, gdzie stał pomnik ku czci UPA - nie było to miejsce poświęcone konkretnym osobom, tylko sotniom UPA - są czy też nie ma szczątków członków UPA" - powiedział wcześniej wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji Krzysztof Szwagrzyk.

Przypomniał, że o pochówku w tym miejscu członków UPA informowała strona ukraińska, "oczekując, że po polskiej stronie zostanie to miejsce wpisane jako grób wojenny". "Tego typu działanie jest możliwe wtedy, kiedy mamy taką pewność, kiedy wątpliwości nie ma" - wskazał Szwagrzyk.

Jego zdaniem bez przeprowadzenia badań w Hruszowicach "ciągle będzie atmosfera niedomówień, przeinaczeń". "I konfliktu, mówiąc najprościej" - dodał.

Powiedział, że strona polska nie stawiała w tej sprawie żadnych warunków. "Informowaliśmy o tych pracach, pozostawiając stronie ukraińskiej prawo wyznaczenia swoich specjalistów. Nie robimy żadnych tajemnic z naszych prac" - oświadczył wiceprezes IPN.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ukraina: Uważamy, że badania w Hruszowicach są zbędne

 • DDt 2018-05-24 18:04:06
  Do do głupola szowinisty: Czy on reprezentuje putina czy wiatrowycza i tak nic tego nie zmieni że szukanie porozumienia nie może opierać się na pełnym wyrzeczeniu się podstawowych wartości etycznych. Sam wzbijasz tumany kurzu nad pisem, który jest wg twojej percepcji większym wrogiem od neobanderowców. Pojmij, że integralny nacjonalizm był i jest bodaj najgroźniejszym prądem totalitanym.
 • do głupola szowinisty 2018-05-24 10:53:52
  Do Polski patriota: Jesteś de,bilem nie patriotą. Patriota wspomaga swoją Ojczyznę, ty jej szkodzisz chociaż pewnie jesteś za głupi żeby sobie z tego zdawać sprawę. UPA było złe, nie ulega wątpliwości, pomnik trzeba było zdemontować ale z Ukraińcami trzeba szukać porozumienia. I tak już nie mamy żadnych sojuszników przez głupie i bezmyślne rządy PIS. Po co sobie jeszcze tworzyć wrogów? Putin się tylko cieszy z takiego podejścia jakie reprezentujesz. A może ty reprezentujesz Putina polski patridioto?
 • Polski patriota 2018-05-23 22:05:31
  tym ukraińskim banderowskim psom, to tylko nahaj i pała, bat , bat i tylko bat, to jedyna rzecz , która trzyma ich w swoich norach.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.204.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!