Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

Ukrainka Nadia Sawczenko odwiedzi polski Sejm

Ukrainka Nadia Sawczenko odwiedzi polski Sejm
Nadia Sawczenko w czasie rosyjskiego, pokazowego procesu. (fot.:wikipedia.org/CC BY 3.0)

• Nadia Sawczenko w czwartek (7 lipca) odwiedzi polski Sejm.
• Spotka się z parlamentarzystami i podziękuje za uchwałę Sejmu, nawołująca do jej uwolnienia.
• Sejm przez aklamację podjął tę uchwałę w marcu.

Nadia Sawczenko w środę (7 lipca) odwiedzi polski parlament. Ukraińska pilotka, która została pochwycona, była przetrzymywana i sądzona niesłusznie w Rosji niedawno odzyskała wolność i wróciła do ojczyzny. Jej heroiczna postawa, którą obserwował cały świat, głodówka i niezłomność wobec rosyjskiego śledztwa i procesu zjednały jej przychylność opinii publicznej Europy i USA, a w konsekwencji uczyniły ją wręcz ikoną walki z opresją.

Sawczenko w Sejmie podziękuje za wsparcie, którego udzielił polski Sejm, gdy przebywała w rosyjskiej niewoli.

Poseł PiS, Michał Dworczyk mówił o jej planowanej wizycie w wypowiedzi dla TVP. - Trzeba przypomnieć, że Sejm podjął uchwałę w jej sprawie. (Sawczenko - red.) spotka się w czwartek (7 lipca) z marszałkiem Ryszardem Terleckim, a po południu z bilateralną grupą polsko-ukraińską.

Uchwała, o której mówił poseł została aklamacyjnie przyjęta przez posłów w marcu br. Domagano się w niej bezzwłocznego uwolnienia Ukrainki.

Nadia Sawczenko jest porucznikiem, nawigatorem i lotnikiem ukraińskiej armii, została też wybrana deputowaną do zgromadzenia tego kraju. Urodziła się w 1981 roku, do armii wstąpiła gdy zrezygnowała ze studiów. Przez pewnie okres była jedyną kobietą w jednostce w której służyła - Żytomierskiej Brygadzie Powietrznodesantowej.

Gdy wybuchł konflikt na wschodniej Ukrainie zdecydowała się walczyć i przystąpiła do ochotniczego batalionu „Ajdar”. Z nim walczyła z rosyjskimi separatystami. W czerwcu 2014 roku została wzięta do niewoli przez prorosyjskich rebeliantów w trakcie walk, a 8 lipca poinformowano, że została osadzona w areszcie w rosyjskim Woroneżu pod zarzutem przyczynienia się do śmierci na wschodzie Ukrainy dwóch rosyjskich dziennikarzy.

Sawczenko konsekwentnie zaprzeczała wszelkim zarzutom i w dowód determinacji rozpoczęła głodówkę.

Czytaj: W Sejmie toczą się próby upamiętnienia zbrodni wołyńskiej

Gdy byłą w przetrzymywana w niewoli, w sierpniu 2014 roku wystartowała do parlamentu ukraińskiego i została do niego wybrana.

Rosyjski sąd wydał na nią wyrok 21 marca 2016 r. Została uznana za winną współudziału zabójstwa dwojga dziennikarzy i nielegalnego przekroczenia granicy rosyjsko-ukraińskiej. 22 marca 2016 skazano ją na 22 lata łagru.

Jej uwolnienie stało się priorytetem dla ukraińskich władz i udało się po zabiegach dyplomatycznych w maju 2016 roku. Wymieniono ją na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego GRU.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukrainka Nadia Sawczenko odwiedzi polski Sejm

  • mariusz korczynski 2016-07-07 12:50:39
    to jest kpina wnuczka katów wołynskich i nawiedzona baba w polskim sejmie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!