Unia Pracy do Kongresu Lewicy: zostaliśmy wykluczeni z tworzenia wspólnego bloku

Unia Pracy została wykluczona z tworzenia wspólnego koalicyjnego bloku - napisał przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski do liderów Nowej Lewicy Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego w przededniu organizowanego przez ich formację Kongresu Lewicy.

"W związku z przekazanym zaproszeniem na Kongres Zjednoczeniowy Nowej Lewicy oświadczamy, że ponad 2 lata temu decyzją Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego Unia Pracy została wykluczona w tworzeniu wspólnego koalicyjnego bloku w wyborach parlamentarnych. Przez ostatnie 2 lata nie było żadnej inicjatywy współpracy ze strony parlamentarnej lewicy, a nasze zaproszenia na trzy Konferencje Lewicy zostało bez odzewu" - napisał Witkowski w krótkim piśmie przekazanym w czwartek PAP przez rzecznika Unii Pracy Mariusza Puta.

Witkowski adresował list do "szanownych kolegów" Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego. Przypomniał w nim, że "ponad 20 lat temu koalicja SLD i Unii Pracy osiągnęła niespotykany sukces wygrywając wybory z ponad 41 procentowym poparciem". "Gdyby nie zmieniona w ostatniej chwili ordynacja wyborcza mielibyśmy wyraźną samodzielną większość" - dodał.

Unia Pracy w latach 2001-2005 współtworzyła rząd z SLD.

"My ludzie lewicy deklarujemy, że sztandar lewicy będziemy nieść wysoko i nie wykluczamy współpracy w przyszłości na partnerskich warunkach" - zadeklarował jednocześnie Witkowski.

W sobotę do warszawskiej Hali Expo na kongres Nowej Lewicy przyjedzie 1200 delegatów - po 600 z dawnego SLD i dawnej Wiosny. Podczas wydarzenia wybrani zostaną współprzewodniczący partii, którzy będą stali na czele każdej z dwóch frakcji. Na ten moment jedynymi kandydatami są Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, ale delegaci mogą się zgłosić na sali. Ponadto wybrany zostanie sekretarz generalny oraz wiceprzewodniczący.

Historia połączenia SLD i Wiosny sięga 2019 r., kiedy po wyborach parlamentarnych partie zdecydowały o zjednoczeniu. Nowe ugrupowanie powstaje na bazie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, do którego wstępują członkowie partii Biedronia. W ramach Nowej Lewicy będą dwie frakcje: Wiosny i SLD.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia Pracy do Kongresu Lewicy: zostaliśmy wykluczeni z tworzenia wspólnego bloku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!