Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości w obecnym kształcie blokuje realizację Mieszkania PlusPAP/AKC - 12 kwietnia 2019 06:45


Aktualny kształt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości w wielu przypadkach blokuje skuteczną realizację programu Mieszkanie plus - zauważyła ekspertka Instytutu Staszica Dorota Kaczyńska. Sejm ma się zająć projektem nowelizacji o KZN w piątek.

- Nowe przepisy mają szansę zwiększyć pulę KZN o tereny rzeczywiście atrakcyjne dla budowy nowych osiedli mieszkaniowych, pod względem lokalizacji, infrastruktury czy komunikacji - powiedziała ekspertka.

Zdaniem Doroty Kaczyńskiej "nowelizacja KZN, mająca przede wszystkim na celu zwiększenie banku ziemi dla programu Mieszkanie plus, może znacznie wesprzeć PFR Nieruchomości w nadrabianiu dystansu do zapowiedzi sprzed dwóch lat, czyli budowę 100 tys. mieszkań".

Jak mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, dzięki proponowanym zmianom w ustawie o KZN potencjał banku ziemi Mieszkania plus urośnie faktycznie do 100 tys. mieszkań.

- Na gruntach znajdujących się w "banku" KZN, według szacunków, może powstać ponad 60 tys. mieszkań. Do tego dochodzą projekty już realizowane przez PFR Nieruchomości, które zaowocują liczbą ponad 50 tys. mieszkań - tłumaczył Soboń.

Czytaj też: Przed nami 80. posiedzenie Sejmu. W planie obrad 500+ i lokalne połączenia autobusowe

Zdaniem Sobonia KZN sprawdził się w roli instytucji, która dokonała inwentaryzacji pół miliona działek. - Te grunty przeszły przez "sito" analiz, których wynikiem jest 500 działek o potencjale 60 tys. mieszkań - zaznaczył.

Wiceszef MIiR tłumaczył, że większość nieruchomości ujętych w wykazach przekazanych do KZN przez starostów oraz wybrane agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna dla realizacji celów ustawowych KZN.

- Zgłaszane działki przeszły szereg analiz dotyczących oceny zanieczyszczenia gruntu, oceny warunków posadowienia inwestycji, a także opinii prawnych, podatkowych oraz architektonicznych. Dzięki nim dziś możemy mieć pewność, że w wybranych lokalizacjach powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem - dodał.

Czytaj też: Prezydent: chcemy równego rozwoju państwa

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Przepisy przygotowane zostały w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. KZN miał pełnić rolę państwowego banku gruntów, na których miały powstać lokale w ramach Mieszkania plus.

Zasób będzie także mógł tworzyć spółki celowe - nie tylko z Jednostkami Samorządu Terytorialnego, jak do tej pory - ale także m.in. ze spółkami Skarbu Państwa, czy funduszami inwestycyjnymi.