Ustawa o Sądzie Najwyższym i KRS, Prezydent: Przygotowałem projekt zmian w konstytucjiAT - 25 września 2017 12:41


Jeżeli Sejm RP nie wybierze członków KRS w wyznaczonym terminie, wyboru uzupełniającego dokona Prezydent - powiedział prezydent Andrzej Duda wygłaszając oświadczenie w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Jeżeli Sejm nie wybierze kandydatów do KRS, to wyboru dokona prezydent. Nowoczesna i PiS podnosiły, że to niezgodne z konstytucją, dlatego przygotowałem projekt jej zmiany - oznajmił prezydent. 

Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w poniedziałek (25 września) tej sprawie na godzinę 16.

Dodał ponadto, że sędziowie Sądu Najwyższego przechodziliby w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania.

- Nie będzie takiej sytuacji, bo ja się z tym nie zgadzam, że wszyscy sędziowie SN jednego dnia są z Sądu de facto relegowani. To nie jest rozwiązanie, które ja, jako prezydent Rzeczypospolitej, mogłem zaakceptować - powiedział.

- Proponuję rozwiązanie takie, jak we wszystkich sądach powszechnych zostało przyjęte, a mianowicie 65 lat i przejście w stan spoczynku - oczywiście z możliwością wystąpienia do prezydenta Rzeczypospolitej o to, aby orzekać dłużej, i prezydent Rzeczypospolitej, czyli ten, który powołuje sędziów, będzie decydował tutaj o tym, czy sędzia będzie mógł dłużej orzekać, czy nie - dodał prezydent.

Jak zaznaczył, na jego decyzję w takich sprawach będą wpływały m.in. czynniki obiektywne, związane ze stanem zdrowia czy sprawnością sędziego.

Czytaj też: Oświadczenie prezydenta: Nowe izby w Sądzie Najwyższym