W piątek wizyta sekretarza generalnego Rady EuropyPAP/JS - 21 marca 2019 18:41


W piątek (22 marca) wizytę w Warszawie złoży sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland; spotka się m.in. z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Szef RE weźmie też udział w konferencji poświęconej organizacjom pozarządowym. W swoim wystąpieniu ma odnieść się do sytuacji w Polsce.

Jak przekaza rzeczniczka MSZ Ewa Suwara, głównym tematem piątkowej rozmowy ministra Czaputowicza z szefem RE mają być wyzwania stojące przed Radą i jej reforma. Poruszona może zostać także kwestia polskiej polityki migracyjnej.

Z kolei rzecznik sekretarza generalnego RE Daniel Hoeltgen poinformował, że wśród tematów rozmów Jaglanda z polskim ministrem mogą się znaleźć konsekwencje wycofania się Rosji z prac Zgromadzenia Parlamentarnego RE oraz zaprzestania opłacania przez nią składek na rzecz Rady, wyzwania związane z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją, a także sytuacja w zakresie przestrzegania praw człowieka w Turcji.

Po zakończeniu spotkania Czaputowicza z Jaglandem planowana jest wspólna konferencja prasowa obu polityków.

Szef RE ma też w Warszawie zaplanowane rozmowy z wicepremierem i ministrem nauki Jarosławem Gowinem oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

W ramach pobytu w polskiej stolicy Jagland - obok m.in. Czaputowicza, wiceszefowej MSZ sprawującej półroczną prezydencję w RE Finlandii Anne Sipilainen oraz zastępczyni RPO Hanny Machińskiej - weźmie też udział w międzynarodowej konferencji na Uniwersytecie Warszawskim poświęconej roli organizacji pozarządowych w funkcjonowaniu Rady. Jak poinformował Hoeltgen, w swoim wystąpieniu sekretarz generalny RE ma zamiar odnieść się do sytuacji w Polsce dot. praworządności.

Na marginesie konferencji możliwe jest też spotkanie szefa Rady z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

Wizyta Jaglanda, którą zapowiedział w swoim ubiegłotygodniowym expose w Sejmie szef polskiej dyplomacji, jest związana z obchodami 70-lecia Rady Europy. Jak zaznaczył rzecznik szefa RE, wpisuje się ona również w przygotowania do planowanego na 17 maja spotkania ministerialnego RE.

Powstała w 1949 r. Rada Europy z siedzibą w Strasburgu skupia 47 państw i zajmuje się przede wszystkim działaniem na rzecz ochrony praw człowieka.

Rosja zaprzestała opłacania składek członkowskich w organizacji na początku ubiegłego roku w proteście przeciw ograniczeniu jej praw w RE w związku za dokonaną w 2014 r. aneksją Krymu. Rosja, która stała się członkiem RE w 1996 r., zapewniała tej organizacji jedną z największych składek.