REKLAMA

W Sejmie debata nad powołaniem komisji śledczej ds. Amber Gold

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lipca 2016 14:40
W Sejmie debata nad powołaniem komisji śledczej ds. Amber Gold W Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold (fot. Sejm/twitter)

• W Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold.
• Komisja ma liczyć 9 osób.
• Według Małgorzaty Wassermann (PiS), która ma kierować komisją, każdy z klubów sejmowych będzie miał w niej przedstawiciela.

Komisja ustawodawcza - która zajmowała się projektem uchwały ws powołania komisji śledczej ds. Amber Gold opowiedziała się za powołaniem komisji śledczej.

Głosowanie w Sejmie - jeszcze we wtorek wieczorem.

Wassermann mówiła na konferencji prasowej, że materiał dotyczący sprawy Amber Gold jest na tyle obszerny, że merytoryczne prace komisji śledczej do zbadania tej afery ruszą dopiero we wrześniu.

Projekt uchwały ws. powołania sejmowej komisji śledczej przewiduje, że komisja ma liczyć 9 osób. Według PiS, oznaczałoby to, że miejsca w komisji miałyby tylko trzy największe sejmowe kluby. Później przedstawiciele PiS dopuszczali, że komisja może liczyć 11 członków i zasiadać mieliby w niej reprezentanci wszystkich klubów.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji ustawodawczej, Robert Kropiwnicki (PO) zgłosił poprawkę, by komisja liczyła 11 posłów, ale nie zyskała ona poparcia.

Wassermann mówiła na posiedzeniu komisji, że 9-osobowa komisja będzie działała sprawniej, niż większa komisja, 11-osobowa. Jednocześnie według niej "każdy klub będzie miał swojego przedstawiciela w komisji śledczej".

Krzysztof Brejza (PO) zwrócił uwagę, że ustawa stanowi, iż komisja śledcza może liczyć do 11 członków, a skład komisji "powinien odzwierciedlać reprezentacje w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów odpowiednio do jej liczebności". "Panie pośle do 11, to jak sam pan wie, może być i 9." - odparła Wassermann.

Komisji Ustawodawczej odrzuciła we wtorek inną poprawkę PO, by rozszerzyć zakres prac komisji śledczej o sprawę SKOK-ów. Przyjęto natomiast poprawkę, którą złożył Marek Ast (PiS), która przewiduje, by wśród instytucji, których działania ma prześwietlić komisja śledcza, znalazła się Komisja Nadzoru Finansowego.

 Musimy wyjaśnić rolę członków rządu 

"Musimy w sposób jasny i możliwie jednoznaczny wyjaśnić rolę członków rządu w sprawie Amber Gold" - podkreślił poseł sprawozdawca komisji Wojciech Szarama (PiS) w sejmowej debacie nad projektem uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold.

"Projektodawcy tej uchwały podkreślili wielką wagę społeczną powołania tej komisji, wyjaśnienia sprawy, która dotknęła kilkanaście tysięcy Polaków, którzy powierzyli swoje oszczędności instytucji nierzetelnej" - mówił Szarama. "Ludzie stracili najprawdopodobniej te pieniądze w sposób bezpowrotny" - dodał.

"Musimy w sposób jasny i możliwie jednoznaczny wyjaśnić, jaka była rola w działaniu tego banku instytucji państwowych" - podkreślił.

Jak zaznaczył, komisja będzie działać w celu wyjaśnienia roli członków rządu, poszczególnych ministrów, Komisji Nadzoru Finansowego i innych organów w tej sprawie. "Ich bezczynności, czasami działania, ale ze znakiem zapytania, czy było to działanie legalne" - dodał poseł.

Szarama zapewnił, że udział w pracach komisji będą mieć członkowie wszystkich klubów parlamentarnych.

Państwo nie działało ws. Amber Gold; komisja musi wyjaśnić aferę 

"Państwo nie działało ws. Amber Gold; afera, przez którą tysiące Polaków straciło oszczędności, musi być wyjaśniona" - przekonywał poseł Marek Ast (PiS).

Marek Ast podkreślił, że cel powołanie komisji nie może budzić wątpliwości. "Afera Amber Gold, ta gigantyczna piramida finansowa, na której tysiące Polaków straciło oszczędności życia, musi zostać wyjaśniona. Państwo polskie w tej sprawie nie działało, jeżeli działało, to teoretycznie" - mówił poseł.

Jak zaznaczył, komisja zajmie się m.in. działaniami organów rządowych i Komisji Nadzoru Finansowego, o co wnioskowali w poprawce posłowie PiS. Według Asta trzeba zadać pytanie: "jak w państwie prawa mogło dojść do oszustwa na tak wielką skalę?".

Poseł podkreślił, że PiS nie może przychylić się do poprawek PO, aby rozszerzyć zakres prac komisji o sprawę SKOK-ów. Argumentował, że takie rozwiązanie byłoby niekonstytucyjne, ponieważ "nie można prowadzić dwóch tak szerokich spraw w ramach jednej komisji".

Wypomniał politykom PO, że gdy rządzili krajem, mieli możliwości wyjaśnienia nieprawidłowości, do jakich doszło w SKOK Wołomin. "Nie uczyniliście tego" - zaznaczył.

PO poprze powstanie komisji śledczej ds. Amber Gold

Zbigniew Konwiński (PO) powiedział, że Platforma nie boi się tej komisji i poprze ją, nawet jeśli PiS nie zgodzi się na wprowadzenie poprawek. "O ile ci, którzy odpowiadają za Amber Gold, siedzą w więzieniu, o tyle ci, którzy odpowiadają za to, co się stało ze SKOK-ami, siedzą w ławach parlamentarnych PiS-u. (...) Jeden nawet w Pałacu Prezydenckim" - mówił podczas wtorkowej debaty Sejmu nad projektem uchwały PiS ws. powołania komisji poseł PO.

"Cel komisji jest jeden - przesłuchanie Donalda Tuska. Nie kryjecie się z tym zbytnio, chcecie leczyć swoje kompleksy wobec byłego premiera pana Donalda Tuska" - mówił, zwracając się do posłów PiS.

Konwiński przypomniał, że komisja śledcza miałaby - według propozycji PiS - liczyć 9 osób. "Mówicie o reprezentatywności. Jaka to miałaby być reprezentatywność: pięciu członków z PiS - z klubu 230-osobowego i jeden z Platformy z klubu 130 osobowego. To ma być reprezentatywność?" - pytał. "To jest wasz pakiet demokratyczny?" - dodał.

Poseł przypomniał, że odesłanie ustawy o nadzorze nad SKOK-ami do Trybunału Konstytucyjnego odsunęło o trzy lata (do 2012 r.) jej wejście w życie. W tym czasie osoby związane z Fundacją na rzecz Polskich Związków Kredytowych w "nadzwyczajnie szybkim tempie" dokonywały przekształceń organizacyjnych i finansowych, o czym donosiły media. "To jest prawdziwa afera" - podkreślił Konwiński.

Zaznaczył, że jeśli nie będzie rozszerzenia zakresu prac komisji o badanie sprawy SKOK-ów, to PO złoży własny projekt osobnej komisji śledczej w tej sprawie.

Kukiz'15: Popieramy powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold

Klub Kukiz'15 popiera powołanie komisji śledczej ds. zbadania afery Amber Gold; Polakom należy się wyjaśnienie, dlaczego doszło do zaniedbań na taką skalę - powiedział Paweł Grabowski (Kukiz'15).

"Klub Kukiz'15 popierał, popiera i będzie popierał powołanie komisji śledczej, jak również jej procedowanie, z tego względu, że Polakom należy się wyjaśnienie, dlaczego doszło do zaniechań i zaniedbań na taką skalę, (zaniechań) które skutkowały wielosetmilionowymi stratami po stronie obywateli" - powiedział Grabowski.

Poseł Kukiz'15 zaapelował do polityków PO, aby nie "mieszali" afery Amber Gold z kwestią SKOK-ów. "To są zagrywki cyrkowe, mało śmieszne. Komisja śledcza jest powoływana do wyjaśnienia jednej afery, a nie wszystkich afer, jakie się w Polsce wydarzyły" - podkreślił.

Grabowski wyraził też obawę, że w trakcie prac komisji śledczej, niektórzy jej członkowie, będą chcieli zrobić z prac komisji "hucpę polityczną".

Jak ocenił, nie ma "absolutnie" nic złego ani nadzwyczajnego w tym, że przed komisją śledczą ma stanąć b. premier Donald Tusk, bo gdy wybuchła afera Amber Gold, stał on na czele rządu. "Tusk powinien zostać wezwany, przesłuchany, nie ma się tutaj, co emocjonować tym faktem i wyciągać od razu zbyt daleko idących wniosków. Apeluję o troszeczkę spokoju" - mówił poseł.

Grabowski zauważył również, że niebawem minie czwarta rocznica od momentu wybuchu afery Amber Gold. "Państwo polskie w tym czasie nie zrobiło na tyle dużo, żeby tę sprawę wyjaśnić" - przekonywał

Nowoczesna za powołaniem komisji śledczej ds. Amber Gold

Klub Nowoczesnej jest za powołaniem komisji śledczej ds. Amber Gold. Efektem jej prac powinno być wypracowanie rozwiązań, które w przyszłości zabezpieczą Polaków przed piramidami finansowymi - ocenił Witold Zembaczyński (N) w debacie nad projektem uchwały PiS ws. powołania komisji.

"Tysiące Polaków w aferze Amber Gold straciło oszczędności swojego życia. Oni oczekują od nas, od klasy politycznej, wyjaśnienia tej sprawy" - podkreślił poseł Nowoczesnej podczas wtorkowej debaty w Sejmie.

"Chcą wyjaśnienia, dlaczego instytucje państwa były tak nieporadne, dlaczego można było uprawiać proceder, który gołym okiem wydawał się zupełnie nieracjonalny; 16-procentowe zyski powinny budzić zainteresowanie nie tylko samych instytucji nadzoru finansowego, ale również służb, które zawiodły" - dodał.

W ocenie posła prace komisji śledczej powinny skłaniać się ku jednemu - "co zrobić, aby w przyszłości tego typu sytuacje, kiedy piramidy finansowe drenują kieszenie zwykłych obywateli, nie powtórzyły się więcej".

Wyraził też nadzieję, że praca komisji śledczej będzie przebiegać "w atmosferze szacunku dla tych, którzy stracili dorobek życia".

Zdaniem Zembaczyńskiego wnioski, jakie zostaną zawarte w raporcie końcowym z prac komisji śledczej, mogą być kluczowe dla samych poszkodowanych. "Każde słowo zapisane w raporcie końcowym tej komisji może mieć wpływ na to, jakie mogą powstać jeszcze roszczenia względem państwa polskiego tych, którzy stracili swoje pieniądze" - zaznaczył poseł Nowoczesnej.

Dodał, że wnioski muszą też odnosić się do tego, w jaki sposób zorganizować państwo, aby zabezpieczyć Polaków przed takimi mechanizmami. "A jest ich dziś bardzo wiele, bo dziś takim problemem są choćby +chwilówki+" - podkreślił Zembaczyński.

PSL poprze powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold; chce też komisji ws. SKOK-ów

"Trzeba zbadać proceder związany z utratą oszczędności przez Polaków i rozliczyć odpowiedzialnych" - oświadczyła Andżelika Możdżanowska (PSL). Dodała, że jej klub poprze powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, ale jest też za powstaniem odrębnej komisji ws. SKOK-ów.

Możdżanowska podkreśliła w debacie nad projektem uchwały autorstwa PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold, że poprze wniosek o powołanie tej komisji. Zaapelowała też o merytoryczną pracę komisji, bez "spektakli medialnych".

Według wiceszefowej klubu PSL konieczne jest "zbadanie całego procederu, związanego z utratą majątku i oszczędności 18 tysięcy Polaków na kwotę 850 mln zł". "Ta kwota szokuje, wymaga wyjaśnienia i rozliczenia osób odpowiedzialnych, a także wypracowania procedur, by w przyszłości uniknąć kolejnych takich sytuacji" - podkreśliła.

Posłanka zaznaczyła, że ludowcy nie popierają pomysłu rozszerzenia zakresu tematycznego komisji o kwestie związane ze SKOK-ami. Dodała jednak, że PSL jest za powołaniem odrębnej komisji, która zajmie się tematem SKOK-ów.

Projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów złożył klub Nowoczesnej. Konieczność powołania takiej komisji uzasadniono m.in. licznymi informacjami pochodzącymi od organów państwa - KNF, NIK, NBP - o nieprawidłowościach w działaniu systemu SKOK-ów.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.