W środę z inicjatywy Kukiza rusza parlamentarny zespół ds. zmiany ordynacji wyborczej

W środę z inicjatywy lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza rusza parlamentarny zespół ds. zmiany ordynacji wyborczej na ordynację mieszaną, aby - jak mówił jego pomysłodawca - "nadać każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu".

Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną powstał na mocy umowy programowej Kukiz'15 z PiS zawartej na przełomie maja i czerwca. Na środowym, inauguracyjnym spotkaniu zespół wybierze prezydium, przyjmie regulamin oraz plan pracy.

W rozmowie z PAP Kukiz mówił, że "celem prac zespołu będzie wypracowanie takich rozwiązań, które nadawałyby każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu RP". Z takim postulatem polityk szedł do wyborów prezydenckich i parlamentarnych zarówno w 2015 roku, jak i we współpracy z PSL w 2019 r.

Jak podkreślał Kukiz, "już dziś mamy opinię Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 31 maja 2019 roku, gdzie PKW stwierdza, że Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat posła". "I to będzie podstawowym kierunkiem działania tego zespołu, aby wypracować takie przepisy, aby każdy obywatel Rzeczypospolitej miał równe prawa w zakresie skorzystania ze swojego indywidualnego, biernego prawa wyborczego, a nie tylko członkowie partii politycznej" - mówił.

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko zwraca uwagę na inny aspekt zmiany ordynacji. "Niestety należymy do tego niewielkiego kręgu państw, w których mamy ordynację proporcjonalną i duża część społeczeństwa i bardzo wielu posłów nie wie, że w większości rozwiniętych gospodarek jest jakaś odmiana ordynacji większościowej" - stwierdził.

"Ordynacji nie powinno się pisać pod siebie, a szczególnie ordynacji, która przewartościowuje zupełnie wybór posłów i ich odpowiedzialność przed wyborcami, dlatego zarówno posłowie, a przede wszystkich społeczeństwo musi zrozumieć wagę tej zmiany, stąd ordynacja powinna zadziałać od kolejnych wyborów, ale powinna być przygotowana i uchwalona w tej kadencji tak, żeby wszyscy wiedzieli, co ich będzie czekało za kilka lat" - podkreślił Sachajko.

W skład dwudziestoosobowego zespołu wchodzi 13 polityków z klubu PiS (12 posłów i 1 senator), trójka posłów Kukiz'15, dwójka polityków koła Polskie Sprawy, a także po jednym reprezentancie Koalicji Polskiej-PSL i Polski 2050. Dwójka polityków PiS Tomasz Rzymkowski i Norbert Kaczmarczyk oraz Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka z Polskich Spraw to byli parlamentarzyści Kukiz'15 w poprzedniej kadencji Sejmu.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W środę z inicjatywy Kukiza rusza parlamentarny zespół ds. zmiany ordynacji wyborczej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!