REKLAMA

W środę zbiera się Sejm. Na tapecie nowela Kodeksu postępowania cywilnego i Karty Nauczyciela

  • Autor: PAP/JS
  • 11 czerwca 2019 20:35
W środę zbiera się Sejm. Na tapecie nowela Kodeksu postępowania cywilnego i Karty Nauczyciela Nowi posłowie zastąpią w ławach na Wiejskiej polityków wybranych do Parlamentu Europejskiego (fot. wikipedia.org)

W środę (12 czerwca) na trzydniowym posiedzeniu zbiera się Sejm; zajmie się m.in. rządowymi nowelizacjami Kodeksu postępowania cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych, a także projektem PiS nowelizacji Karty Nauczyciela. Ślubowanie złożą nowi posłowie; wybrany zostanie też nowy wicemarszałek Sejmu.

  • Posłowie będą też prawdopodobnie debatować nad rządową nowelizacją Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym.
  • Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO).
  • Na piątek zaplanowano głosowania oraz sprawozdanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Nowi posłowie zastąpią w ławach na Wiejskiej polityków wybranych do Parlamentu Europejskiego. Izba, jak poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, wybierze też nowego wicemarszałka Izby. Kandydatką na to stanowisko jest posłanka PiS Małgorzata Gosiewska. Ma ona zastąpić Beatę Mazurek, która uzyskała mandat europosła.

Następnie - jak wynika ze wstępnego harmonogramu zamieszczonego na stronie Izby - posłowie rozpatrzą projekt uchwały przedstawiony przez Prezydium Sejmu dotyczący 20. rocznicy wizyty Jego Świętobliwości Jana Pawła II w Sejmie i Senacie; projekt proponuje się przyjąć przez aklamację.

Sejm zajmie się także rządowym projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Proponowane przepisy dotyczą wprowadzenia do obrotu prawnego nowego typu spółki kapitałowej - prostej spółki akcyjnej (PSA). Uregulowanie jej działalności w Kodeksie - jak przekonują projektodawcy - ułatwi podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz zwiększy możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców, którzy często konkurują z firmami działającymi na podstawie korzystniejszych przepisów obowiązujących w innych krajach.

Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem noweli Kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądami w sprawach cywilnych. Ma to być możliwe m.in. dzięki zwolnieniu z opłat sądowych osób mniej zamożnych oraz pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców, niższe koszty mają objąć też ofiary nieuczciwych sprzedawców oraz ofiary banków i "frankowiczów". Projektodawcy chcą także wprowadzić rozwiązania służące rozstrzyganiu znacznej części spraw już na pierwszej rozprawie i skrócenie drogi obywateli do sądów - sprawy mają się toczyć niedaleko miejsca ich zamieszkania, ma zostać ograniczona możliwość przedłużania postępowań - np. przez ciągłe wnoszenie zażaleń - ma zostać zagwarantowany obiektywizm postępowań poprzez automatyczne wyłączenie sędziów i całych sądów w sytuacji, gdy ich bezstronność może być kwestionowana.

W porządku obrad znalazł się również rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Nowe przepisy określają ramy systemu zarządzania w pracowniczym towarzystwie emerytalnym; nałożono na nie m.in. obowiązek wprowadzenia systemu zarządzania, kontroli wewnętrznej, planów awaryjnych oraz dokumentowania własnej oceny ryzyka. Określono także zasady korzystania z outsourcingu.

Posłowie będą też prawdopodobnie debatować nad rządową nowelizacją Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym; ma ona umożliwić m.in prowadzenie drogowych kontroli technicznych w mobilnych stacjach kontroli drogowej. Zmiany mają się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Projektowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania żywności i pasz, jeśli chodzi o wykorzystanie GMO. Dzięki temu - jak przekonują projektodawcy - będą oni mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów.

Izba będzie też pracować nad rządowym projektem ustawy o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Nowe przepisy mają być podstawą dla stosowania w okresie przejściowym europejskiego nakazu aresztowania wystawionego w Zjednoczonym Królestwie.

Posłowie zdecydują też w głosowaniu czy zajmą się rządowym projektem ustawy o systemie instytucji rozwoju, który jest punktem spornym. Projekt dotyczy stworzenia zintegrowanego systemu instytucji rozwoju - Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, działającej na podstawie spójnej strategii zgodnej z polityką gospodarczą rządu. System instytucji rozwoju posiadałby pięć kluczowych obszarów działalności: inwestycje, bankowość, ubezpieczenia eksportowe, handel zagraniczny oraz rozwój przedsiębiorczości.

Sejm prawdopodobnie zajmie się też poselskim projektem nowelizacji Prawa energetycznego, przygotowanym przez PiS. Proponowane przepisy przewidują zmiany w cenach prądu; projekt zamraża na poziomie z czerwca 2018 r. ceny dla gospodarstw domowych, JST, szpitali, mikro- i małych firm. Większe firmy od 1 lipca mają płacić ceny rynkowe i ubiegać się o pomoc de minimis.

Możliwe, że Izba zajmie się też poselskim projektem zmian w przepisach dotyczących podatku akcyzowego, ustawie o efektywności energetycznej oraz ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, zwany popularnie "ustawą o cenach energii".

Posłowie zajmą się również rządowym projektem noweli ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przewiduje on wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy NEC w sprawie redukcji emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu drobnego. Nowe przepisy dotyczą ponadto handlu emisjami CO2 po 2020 r.

Sejm zajmie się też rządowym projektem nowelizacji Prawa upadłościowego. Dotyczy on usprawnienia działania modelu upadłości konsumenckiej, m.in. poprzez możliwość ogłoszenia upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej w uproszczonej procedurze, tj. bez wyznaczania sędziego-komisarza.

W harmonogramie znalazł również rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych; przewiduje on wprowadzenie rozwiązań mobilizujących dłużników transakcji handlowych (przedsiębiorców i podmioty publiczne) do dokonywania zapłaty w ustalonym terminie.

W czwartek Izba prawdopodobnie rozpatrzy projekt PiS nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenia nowego świadczenia na start dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo oraz skraca ścieżki awansu zawodowego. Zgodnie z projektem od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

Posłowie będą prawdopodobnie kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Projekt, który ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, zakłada przyśpieszenie procesu wyeliminowania zagrożeń związanych z występowaniem ponadnormatywnych stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza na większości obszaru Polski.

Możliwe, że Sejm wysłucha sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2018 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2018 r. oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2018 r.

W czwartek Sejm rozpatrzy też poselskie uchwały ws. ustanowienia roku 2020 rokiem: św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły, Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Bitwy Warszawskiej oraz Romana Ingardena, a także uchwałę ws. upamiętnienia 160. rocznicy urodzin Teodora Axentowicza.

Na piątek zaplanowano głosowania oraz sprawozdanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Posłowie mogą się też zająć rządowym projektem noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Proponowane przepisy dotycząc m.in. wzmocnienia kontroli gmin nad gospodarowaniem odpadami komunalnymi, w tym nadzoru nad firmami odbierającymi odpady komunalne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • podejrzane gierki 2019-06-12 02:17:53
    Podobno mają głosować także nad megaustawą dla sieci 5g - która znosi obecne limity promieniowania elektromagnetycznego podwyższając je stukrotnie - tutaj w artykule nie ma zmianki o tym, że na tych trzech dniach prawdopodobnie będzie to procedowane, przypadek? Nie sądzę, byleby nie poruszać niewygodnego tematu. A co do GMO - żywność z takimi organizmami genetycznie modyfikowanymi powinna być marginalizowana w obrocie handlowym, jak najmniej albo nawet w ogóle GMO, Na GMO tracą tylko Polscy rolnicy, sadownicy ciężko pracują, mają warzywa, owoce piękne, polskie i żeby truć ludzi GMO? Jakieś żarty. A samoloty fruwające nad polskim niebem wyjaśniłby ktoś zwięźle i rzeczowo czemu to ma służyć? może to właśnie powoduje te susze i zmiany klimatu nad naszym krajem albo ma osłabiać naszą odporność byśmy częściej łapali infekcje, chorowali, by służba zdrowia zasilała budżet. Czy to są aby tylko teorie spiskowe czy może niewygodne fakty i ukrywane przed ludźmi? Nie trudno się domyślić przecież, że na świecie są chciwe, bogate korporacje i finansjery chcące modelować ludziom życie i dyktować swoje widzimisię i kaprysy, to, że ktoś ma miliardy nie znaczy, że może mieć dobre intencje, a wręcz przeciwnie nawet zakusy despotyczne, psychopatyczne, maniakalne. Trzeba uważać, bo Polska ma tak niefortunne położenie, że zakusy by w jakiś sposób zdominować i kontrolować nasz kraj są ogromne, a swego czasu loże/kluby określiły, że Polaków ma być maksymalnie 15 milionów, nie jest to niepokojące abyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.