Już jest nowy Barometr Wyborczy 2023. Sprawdź, z którymi politykami masz najbardziej zbieżne poglądy

W Warszawie odbyła się demonstracja KOD pod hasłem "My, naród"

W Warszawie odbyła się demonstracja KOD pod hasłem "My, naród"
Lider KOD odczytał list od b. prezydenta (fot. Twitter)

Sprzed Stadionu Narodowego w Warszawie wyruszyła w sobotę 27 lutego po południu manifestacja pod hasłem "My, naród" zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji. Na zgromadzeniu odczytano list od Lecha Wałęsy.

"Przyszliśmy pokazać, że najważniejsze wartości to wolność i demokracja, a na ich straży stoi konstytucja" - powiedział na początku manifestacji lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. "Kiedy władza psuje prawo, my obywatele możemy je naprawić. Możemy napisać własne ustawy, zebrać podpisy, tak żeby parlament musiał się zająć, taka jest siła narodu" - podkreślił.

"Nie pozwolimy sobie odebrać Polski, nie pozwolimy odebrać naszej historii i naszych dokonań, nie oddamy naszej wolności" - powiedział Kijowski. Jego zdaniem po 100 dniach rządu konieczne jest domaganie się niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, wolnych mediów publicznych, sprawnej i niezależnej służby publicznej. "Musimy bronić naszego prawa do prywatności, musimy bronić niezależności prokuratury, musimy bronić prawa własności i naszych praw wyborczych. Chcemy Polski wolnej i otwartej" - mówił.

Podkreślił, że celem zgromadzenia jest okazanie solidarności z Lechem Wałęsą - "symbolem zwycięskiej walki o wolność i demokrację, w Polsce, w Europie i w całym świecie".

Lider KOD odczytał list od b. prezydenta. "Pamiętałem papiery podsuwane mi przez SB, które podpisałem, wierząc, że nowa władza, wstrząśnięta grudniową tragedią, zmieni swój stosunek do robotników. Nigdy nie zgodziłem się na współpracę, nigdy nikogo nie skrzywdziłem, lecz to doświadczenie nauczyło mnie, że tylko wspólne działanie daje szansę na sukces. Ale nie tylko. Daje też poczucie bezpieczeństwa. Przestajesz być sam" - napisał w odczytanym liście Wałęsa.

"Wielokrotnie namawiano mnie, bym zdradził Solidarność i stanął na czele koncesjonowanych związków zawodowych. Nie uległem tej presji" - zapewnił b. lider "S".

"W najgorszych snach nie przewidywałem, że po latach walki o wolność, po latach represji, rewizji i aresztów, aparat demokratycznego państwa uderzy w nas, prześladowanych przeciwników systemu komunistycznego" - napisał Wałęsa. Zwrócił się też do tych, którzy urodzili się już w wolnej Polsce: "Nie dajcie sobie wmówić, że to komunistyczne służby specjalne przyniosły nam wolność i niepodległość. Nie pozwólcie, by system, który nas zniewalał zakorzenił się w waszych umysłach i sercach. Niepodległość i wolność zdobyliśmy i zagospodarowaliśmy my. My, Solidarność. My, polskie społeczeństwo. My, naród" - odczytał Kijowski.

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział podczas wiecu, że trzeba bronić symbolu polskiej historii, polskiego zwycięstwa - Lecha Wałęsy.

Przypomniał wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej z 31 sierpnia 1980 roku, które rozpoczęły upadek systemu komunistycznego. "Pamiętajmy o tym i niech świat o tym pamięta" - apelował Schetyna. Mówił też o tym, że obrony wymaga Polska obywatelska, Polska uśmiechnięta, Polska dumna ze swojej historii - jak wyjaśnił - przed nienawiścią, niechęcią, donosem i inwigilacją. "Razem obronimy Polskę przed złymi ludźmi, razem obronimy Polskę przed prezesem Jarosławem Kaczyńskim" - dodał.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru mówił, że "minęło 100 dni łamania prawa". "Obawiam się, że może być jeszcze gorzej" - powiedział. "To było 100 dni, gdzie słowo 'informacja' zastąpione zostało słowem 'propaganda', kiedy rozmowę zastąpiono inwigilacją, kiedy uśmiech został zastąpiony agresją" - powiedział. "Zmusimy Jarosława Kaczyńskiego, żeby ustąpił" - podsumował.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: W Warszawie odbyła się demonstracja KOD pod hasłem "My, naród"

  • prawica przyłączam się ! 2016-02-28 16:54:07
    Najwięcej zwolenników manifestacji "KOD" z niedowierzaniem widziałem w obronie trójpodziału władzy(Trybunału Konstytucyjnego). W związku z powyższym w najbliższych dwóch tygodniach możemy się spodziewać potwierdzenia łamania prawa przez Rząd PiS, który jako władza ustawodawcza straci wiarygodność do sprawowania dalszej władzy w Polsce, przy czym, należy im pomóc opuścić stołki przed dalszym zasiedzeniem. Spełnijmy swój obowiązek wobec ojczyzny!
  • Polska się przebudziła! 2016-02-27 20:18:03
    Najwięcej zwolenników manifestacji "KOD" z niedowierzaniem wadziłem w obronie trójpodziału władzy(Trybunału Konstytucyjnego). W związku z powyższym w najbliższych dwóch tygodniach możemy się spodziewać potwierdzenia łamania prawa przez Rząd PiS, który jako władza ustawodawcza straci wiarygodność do sprawowania dalszej władzy w Polsce, przy czym, należy im pomóc opuścić stołki przed dalszym zasiedzeniem. Spełnijmy swój obowiązek wobec ojczyzny!
  • spragniony123 2016-02-27 19:46:18
    Jeżeli ktoś demonstruje w obronie płatnego donosiciela to świat staje na głowie .I ci ludzie rządzili nami .Dzięki Bogu już nie rzadzą , pozostały im tylko rozpaczliwe demonstracje w obronie swojego bagna i opluwanie samych siebie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!