REKLAMA

W Warszawie odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego

 • Autor: PAP
 • 11 listopada 2018 17:57
W Warszawie odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego (Fot. Twietter Centrum Daszyńskiego)

W niedzielę w Warszawie na placu na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego - działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.

 • W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych m.in.: SLD, Unii Pracy, Partii Zielonych, Partii Razem.
 • Uczestniczyli w niej także m.in.: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz szef OPZZ Jan Guz.

"Wspólnie ze zgromadzonymi na tej uroczystości i wszystkimi, dla których, drogie jest polskie niepodległościowe dziedzictwo, skłaniam głowę przed patriotycznymi zasługami Ignacego Daszyńskiego" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości. List odczytał podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski.

"Cieszę się, że jego pomnik stoi dzisiaj w prestiżowym miejscu stolicy, niedaleko pomników marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Brakowało dotąd tego właśnie upamiętnienia, aby oddać cześć wszystkim głównym budowniczym dzieła wolności sprzed stu lat i wszystkim niepodległościowym nurtom" - dodał prezydent. Zwrócił również uwagę, że "myślenie w kategoriach wspólnoty (...) stanowi dziś dla nas wielką inspirację".

Wicepremier Gliński podkreślił, że Daszyński był przedstawicielem ideałów polskiej lewicy; wyraził zadowolenie, że nareszcie można uhonorować tę postać, tak jak na to zasługuje. "Ignacy Daszyński był przedstawicielem tej pięknej polskiej, lewicowej legendy +Szklanych Domów+, PPS-u, przedwojennego myślenia o ideałach lewicowych, w połączeniu z demokracją i z niepodległością Polski" - ocenił.

Mówił też, że Daszyński jest "wspaniałym symbolem na czasy dzisiejsze". "Bo to jest postać, która łączy - w atmosferze takich napięć jakie w tej chwili przeżywamy" - podkreślił. Gliński ocenił, że "w każdej cywilizowanej narracji historycznej jest zawsze miejsce dla lewicy niepodległościowej i demokratycznej".

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski oddał hołd Daszyńskiemu - jak mówił - wielkiemu, polskiemu patriocie i wielkiemu człowiekowi polskiej lewicy. "Radujmy się, że poświęciliśmy ten pomnik człowiekowi, który - jak przed swoją śmiercią pisał marszałek Józef Piłsudski - +nie wahał się poświecić swojej osoby, aby tylko dojść do porozumienia się rozbieżnych czynników+" - mówił Kwaśniewski.

Były prezydent apelował o porozumienie na lewicy, ponieważ - jak ocenił - "tylko wspólnie lewica może odegrać tę rolę, o której myślał, którą tworzył Ignacy Daszyński". "Lewica jest potrzebna dla równowagi polskiego systemu politycznego (...) dla obrony interesów pracowniczych, interesów tych, którzy nie wybili się na niepodległość, tak jak powinni przez ostatnich wiele lat" - mówił Kwaśniewski.

Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego, wiceprzewodniczący SLD Jerzy Wenderlich apelował, aby przy pomniku Daszyńskiego "godzili się wszyscy skłóceni", a wśród nich politycy.

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty zwracając się do ugrupowań lewicowych przekonywał, że stoi przed nimi wspólne zadanie walki i obrony: polskiej historii, państwa świeckiego, wartości europejskich, praw socjalnych, praw pracowniczych, praw kobiet i praw wszystkich mniejszości.

Jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg zaznaczył, że przed stu laty Polska narodziła się ze sporu o to, jaka ma być, a dzięki Daszyńskiemu - II RP u swych początków postawiła na demokrację. "Ignacy Daszyński miał odwagę w tym sporze powiedzieć bardzo jasno - Polska będzie demokratyczna, Polska będzie świecka, Polska będzie wolna. I za tę odwagę jesteśmy mu winni pamięć" - mówił Zandberg.

Lider OPZZ Jan Guz ocenił, że odsłonięcie pomnika Daszyńskiego, jest "wielkim dniem" także dla ruchu zawodowego; wyraził przekonanie, że będzie on przypominał polskim rządom, że "nigdy nie można łamać praw socjalnych i społecznych".

Autorem pomnika Ignacego Daszyńskiego jest artysta rzeźbiarz, doktor habilitowany, prof. ASP w Krakowie i PWSZ w Tarnowie Jacek Kucaba. Monument został zlokalizowany na skwerze miejskim pomiędzy ul. Lecha Kaczyńskiego i Aleją Jana Chrystiana Szucha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Polska Nieujarzmiona 2018-11-13 20:13:54
  Do :-): Człowieku o czym ty mówisz Iran? Arabia Saudyjska? Przecież te kraje nigdy nie były chrześcijańskie. Co więcej nawet jeśli zamieszkiwali tam chrześcijanie to doświadczali tam podłego traktowania, tortur i represji wszelakich, a nawet uśmiercano ich, bo w religii muzułmańskiej chcą tępić każdego innowiercę, czy to będzie chrześcijanin czy buddysta czy żyd, bo oni nie chcą tolerować żadnych innych religii. To właśnie w krajach arabskich czy u persów( bo tak wypada określać Irańczyków) religia narzuca radykalny sposób myślenia i postępowania, dając im przyzwolenie na kłamanie, okradanie, poniżanie, bicie czy nawet uśmiercenie każdego innowiercy, który w jakikolwiek sposób zaszkodził czy ubliżył jakiemukolwiek wyznawcy islamu. Zapewniam cię, że jeśli chodzi o religię chrześcijańską to tutaj nie ma miejsca na żaden ekstremizm czy reżim ideologiczny, mamy( a w zasadzie powinniśmy) postępować według dekalogu i wystrzegać się grzesznego życia, byśmy się nie stoczyli i zbyt nisko upadli( 7 grzechów głównych i grzechy współczesne, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacyjnym), a w niedziele i święta pójść do kościoła, a jeśli zdarza się nam grzeszyć to powinniśmy to odpokutować. Zarówno islam jak i religia chrześcijańska, a także religia żydowska powinny się nawzajem szanować, mimo ogromnych, dzielących je różnic, powinny dążyć do wzajemnej zgody, a wyznawcom/wiernym dać możliwość swobodnego wyznawania swoich religii, bez nasilania konfliktów, zastraszania czy pogróżek.
 • Do książek XD 2018-11-13 15:25:23
  Do :-): Szanowny Pan wytłumaczy może w jaki sposób w takim razie dwa najbardziej mordercze ustroje totalitarne wywodzą się z nurtu ateistycznego? Z tego co pamiętam zarówno komunizm, jaki i nazizm całkowicie ignorowały chrześcijaństwo, a przywódców nazistowskich dodatkowo fascynowały islam (np. dywizja Handschar) oraz pogaństwo.
 • :-) 2018-11-13 11:16:52
  Do Polska Nieujarzmiona: Kultura łacińska i chrześcijaństwo to dwie odrębne sprawy. O ile to pierwsze było źródłem postępu i twórcą dobrobytu o tyle to drugie, zazwyczaj odwrotnie. Państwa religijne oprymują obywateli narzucając swój sposób myślenia i postępowania - Iran, Arabia Sudyjska, średniowieczna Europa.
 • Polska Nieujarzmiona 2018-11-13 10:31:10
  Do :-): Nie gadaj głupot i przyjrzyj się lepiej jak na świeckości wyszły te kraje zachodnie, które wymazując chrześcijaństwo i kulturę łacińską idąc drogą socjalnego rozpasania, medialnego ogłupienia ideologią gender i LGBTQ+ i pokus wygodnictwa zepsuły w nich wszystko co dobre. Tak im było dobrze, że z tej swojej ''dobrotliwości'' sprowadzili falę uchodźców( wiadomo jakiego wyznania i jakiego stosunku do innowierców) do siebie, a mieszkańcy boją się wyjść o zmroku, a za dnia też nie czują się zbyt komfortowo. Gdybyśmy poszli tropem innych krajów(typu Francja, Szwecja, Niemcy), dążąc do świeckości zgnuśnielibyśmy i ulegli znacznemu zepsuciu, zgubą i hańbą byłoby to dla Polski, historia nie raz pokazała, jak nasza wiara i tradycje uratowały nam tyłek. Odejście od wiary byłoby ujmą względem naszych przodków, którzy absolutnie by tego nie pochwalili. Tak więc mylisz się im więcej świeckości w kraju tym tylko pozornie odczuwasz wolność, a tak naprawdę czujesz pustkę i wewnętrzny niepokój.
 • :-) 2018-11-13 09:12:15
  Do Polska Nieujarzmiona: Wolny kraj musi być krajem świeckim a decyzja o uczestnictwie w obrzędach zależeć od decyzji obywateli. Inaczej nie ma mowy o wolności. Jeżeli ktoś chce niech wierzy w "latającego potwora spaghetti" albo tylko w siebie.
 • Polska Nieujarzmiona 2018-11-13 01:19:02
  Środowiska "obecnej" lewicy jak SLD i partii Razem niech sobie nie wycierają twarzy Ignacym Daszyńskim. To był człowiek lewicy, ale normalnej, z krwi i kości Polskiej, bez komunistycznych odchyłów, bez tego świństwa jak LGBTQ+, feminizm i usilnej laicyzacji własnego narodu. To co właśnie wyprawia nasza obecna lewica to jakby to Daszyński widział to by się chyba w grobie przewrócił. I tak samo PSL obecny nie powinien nic mówić o Wincentym Witosie. Witos był prostym chłopem, ale patriotą, czołową postacią PSL-u "Piast", jakby widział ile PSL narobił szkód przez ostatnie lata w Polsce to by się za głowę złapał. Obecne partie opozycyjne w Polsce mają się nijak do tych, które były przedwojenne. Te przedwojenne potrafiły działać wspólnie dla dobra narodu, choć nie raz się ścierali to jednak potrafili znaleźć miejsce na zgodę, bo wiedzieli, że ojczyzna jest jedna, że jest nią Polska i w czasach przedwojennych nie było miejsca na zdradę interesów Polski, nikt nie donosił na swój kraj, nikt nie robił interesów mogących odbić się uszczerbkiem na Polskiej gospodarce. W sejmie jest miejsce zarówno dla prawicy jak i chadeków, ale także lewicy czy liberałów, ale powinno być jak przed wojną - pracujemy dla dobra narodu, a nie przeciwko niemu, nawet jeśli się programowo różnimy, ale jesteśmy Polakami i ten fakt powinien być dla nas powodem do dumy, nie ma miejsca na zapędy komunistyczne, nie ma miejsca na donoszenie do Niemiec na nasz kraj. Polska jest krajem suwerennym i tego się trzymajmy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.