Warszawa: Przegląd filmów o działaniach dyplomatów wobec Holokaustu

Działania dyplomatów wobec Zagłady Żydów, w tym Grupy Ładosia i polskiego rządu na uchodźstwie, to temat przeglądu filmów, na które w sobotę do warszawskiego kina Iluzjon zaprasza Instytut Pileckiego. Wśród filmowych propozycji "Polmission. Tajemnice paszportów" w reż. Jacka Papisa.

"Dla pozbawianych obywatelstwa Żydów jedyną szansą na przywrócenie ochrony prawnej były nielegalne dokumenty, wystawiane przez dyplomatów różnych państw, często wbrew obowiązującym przepisom i instrukcjom z kraju" - przypomniał Instytut Pileckiego, podkreślając, że przegląd "Misja: ratunek. Dyplomaci wobec Holokaustu" to wyjątkowy pokaz filmowy śladami tych dyplomatów, których misją było ratowanie ludzi podczas Holokaustu.

Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną filmy obrazujące akcje pomocowe podejmowane w celu ratowania Żydów, ale również historie i przeżycia ocalonych z Holocaustu, dyplomatów i ich rodzin. To filmy "The Rescuers" w reż. Michaela Kinga, "Paszporty Paragwaju" w reż. Roberta Kaczmarka, "Polmission. Tajemnice paszportów" w reż. Jacka Papisa i "Persona non grata" w reż. Cellina Glucka. Po projekcjach zaplanowano dyskusje z udziałem twórców i badaczy.

Przegląd filmów odbędzie się w kinie Iluzjon; bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie kina w godzinach jego otwarcia.

Instytut Pileckiego poinformował też, że przegląd filmów jest wydarzeniem towarzyszącym organizowanej przez niego międzynarodowej konferencji naukowej "Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holocaustu", która odbędzie się 19-21 października.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa: Przegląd filmów o działaniach dyplomatów wobec Holokaustu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.38.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!