Warszawa: Wystawa poświęcona Gombrowiczowi w BUW – od czwartku

Wystawę poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi będzie można od czwartku oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza, organizowanych przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Wystawa składa się głównie z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora "Ferdydurke" oraz fotografie. Ważną częścią ekspozycji są fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. "Aranżacja wystawy i rozmieszczenie fotografii pozwoliło uzyskać ciekawy artystycznie efekt para-lustrzanych odbić" - poinformowała zastępca kuratora Muzeum Gombrowicza Ewa Witkowska.

Wystawa w BUW kończy cykl wydarzeń związanych z obchodzoną w ub. roku 50. rocznicą śmierci pisarza. Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, dlatego - zdaniem organizatorów - biblioteka jest właściwym miejscem do rozpoczęcia prezentacji wystawy.

Ekspozycja usytuowana w holu katalogowym BUW czynna będzie do końca marca. W kolejnych miesiącach ma być pokazywana w innych miejscach związanych z biografią pisarza, m.in. w Radomiu, Kielcach, Lublinie, Gdyni, a także w Vence na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowany.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Witolda Gombrowicza, będące oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa: Wystawa poświęcona Gombrowiczowi w BUW – od czwartku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!