Wassermann: Planuję zwołać posiedzenie komisji śledczej na 4 listopadaPAP/JS - 26 października 2016 16:07


• Na piątek 4 listopada szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS) planuje zwołać posiedzenie komisji.
• Jak poinformowała, posłowie mają wówczas głosować kolejne wnioski dowodowe.
• Posiedzenie ma być jawne.

"Planuję zwołać posiedzenie komisji śledczej na 4 listopada, gdyż mamy kilka wniosków dowodowych do przegłosowania" - poinformowała Wassermann.

Jak tłumaczyła, zgodnie z ustawą system działania komisji śledczej ds. Amber Gold polega na tym, że każdy wniosek dowodowy komisja musi przegłosować. "W związku z powyższym, jeśli pojawiają się nam nowe wnioski dowodowe, sama mam taki wniosek, to wówczas muszę zwoływać choćby krótkie posiedzenie komisji, by wnioski te przegłosować" - wskazała. Nie ujawniła, jakiego rodzaju są to wnioski.

Wassermann poinformowała, że obecnie do komisji śledczej wpłynęło ok. 1000 tomów akt dotyczących sprawy Amber Gold. "Na początku tygodnia wpłynęło kilkadziesiąt tomów nowych akt; tylko wczoraj wpłynęło 65 tomów, więc ten materiał jest przeolbrzymi. W miarę jak go czytamy, z analizy tego pojawiają się kolejne wnioski dowodowe" - mówiła.

Szefowa komisji śledczej odniosła się ponadto do wniosku złożonego przed tygodniem przez członków komisji Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej oraz Krzysztofa Brejzy z PO. Domagali się oni zwołania w najbliższy piątek posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold, na którym minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński miałby wyjaśnić powody odmowy dostępu do informacji niejawnych posłowi Kukiz'15 Pawłowi Grabowskiemu, który w ostatni piątek zrezygnował z zasiadania w tej komisji.

"Czekamy na opinie Biura Analiz Sejmowych. Nadal stoję na stanowisku, że nasza komisji nie jest właściwa do rozpatrywania tej sprawy. Chcę mieć jednak pewność, że tak jest faktycznie, dlatego zamówiliśmy opinię z Biura Analiz Sejmowych" - powiedziała Wassermann.

"Myślę, że do tego czasu (4 listopada - red) powinniśmy mieć opinię BAS i jeśli będzie ona pozytywna dla posłów opozycji, to wówczas oczywiście zwołam kolejne posiedzenie komisji" - zapowiedziała.