We Wrocławiu wyjazdowe posiedzenie klubu i zarządu NowoczesnejPAP/AKC - 04 lutego 2019 09:54


W poniedziałek i wtorek we Wrocławiu będzie obradował klub sejmowy i zarząd Nowoczesnej. Podczas zjazdu politycy partii rozmawiać będą nt. wyborów do Parlamentu Europejskiego, podejmą też decyzję ws. dołączenia do Koalicji Europejskiej. Z Nowoczesną spotkać ma się prezes PSL.

Meysztowicz podkreślił, że Nowoczesna jest przygotowana na rozmowę o dołączeniu do Koalicji Europejskiej. - Tylko musimy określić pewne warunki, w jakich powinniśmy się poruszać - mówił poseł.

Podczas zjazdu zarząd Nowoczesnej ma przyjąć ostateczne stanowisko w sprawie Koalicji Europejskiej.

Na poniedziałek na godzinę 13.15 zaplanowano wspólną konferencję prasową liderów Nowoczesnej i PSL - Katarzyny Lubnauer i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zostanie na niej przedstawiona "deklaracja kierunkowa" o gotowości rozmów nt. bardzo szerokiej koalicji do majowych wyborów. Według rozmówcy PAP, Lubnauer i Kosiniak-Kamysz "otworzą się na negocjacje w sprawie Koalicji Europejskiej".

Czytaj też: Lubnauer: Tylko szeroka koalicja jest w stanie wygrać z PiS

- Jedną z rzeczy, która będzie dla nas bardzo istotna to to, żeby ewentualne rozmowy koalicyjne dotyczące wyborów do PE były powiązane z rozmowami o współpracy na jesienne wybory parlamentarne - powiedział rozmówca PAP. - Żeby koalicja była trwała i sensowna, trzeba ją budować na cały rok 2019 - dodał.

Z kolei rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że szerokie porozumienie jest konieczne, bo tylko ono pozwoli pokonać PiS. - Tego oczekują obywatele, wyborcy opozycji - mówiła. - Trzeba usiąść i rozmawiać. Deklarujemy to od dawna, deklaruje to przewodnicząca Katarzyna Lubnauer, i takie było stanowisko rady krajowej przyjęte w grudniu. Szeroka koalicja jest potrzebna Polsce - oświadczyła.

Czytaj też: Cimoszewicz ma być "jedynką" na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu

Politycy Nowoczesnej przyznają w nieoficjalnych rozmowach, że zacieśnianie współpracy partii z PSL ma polepszyć ich pozycję negocjacyjną w późniejszych rozmowach z Platformą Obywatelską.