Wicepremier Gliński z wizytą w Szwecji; weźmie m.in. udział w międzynarodowym forum nt. Holokaustu

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński we wtorek udaje się z dwudniową wizytą do Szwecji. W trakcie jej trwania weźmie m.in. udział w Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe.

Wicepremier Gliński swoją wizytę rozpocznie od złożenia kwiatów na cmentarzu Norra Kyrkogarden w Lund (miasto w południowo-zachodniej Szwecji), gdzie znajduje się kwatera Polaków, byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Byli to więźniowie, których Szwedzki Czerwony Krzyż ewakuował do Szwecji, gdzie - mimo opieki - 24 osoby zmarły z powodu chorób i wycieńczenia. W centralnym miejscu polskiej kwatery stoi pomnik - metalowa rzeźba na nieregularnym głazie, przed nią płyta z polskim godłem. Fundatorką pomnika jest była więźniarka Ravensbrueck - Ludwika Broel-Plater. Miejscem opiekują się władze szwedzkie oraz miejscowa Polonia.

Tego dnia minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedzi też Polski Instytut Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund, gdzie znajduje się ponad 500 spisanych w formie protokołów zeznań byłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz m.in. korespondencja, rysunki Jadwigi Simon-Pietkiewicz, szkice i plany obozów koncentracyjnych, zbiory poezji oraz dokumentacje z procesu hamburskiego 1946-47 oraz dokumenty i pamiątki polskiej emigracji w Szwecji.

W środę szef MKDNiS będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe (południe Szwecji).

Wicepremier Gliński zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji.

W wydarzeniu mają uczestniczyć m.in. premier Szwecji Stefan Loefven, prezydent Izraela Icchak Hercog, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Obecni będą także król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia.

Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej "Pamiętaj", podjęta zostanie refleksja nad: konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.

Na stronie forum wskazano, że "społeczność międzynarodowa ma obowiązek pamiętać o Holokauście i zagwarantować, że przyszłe pokolenia zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad konsekwencjami Holokaustu, aby zapobiec powtórzeniu się tych wydarzeń w przyszłości".

Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem "Reaguj". Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. "Gdziekolwiek je widzimy, musimy zarówno reagować, jak i działać. Końcowa sesja plenarna skupi się na działaniach mających zapewnić realizację zobowiązań przedstawionych na forum oraz na tym, jak możemy połączyć siły, by wzmocnić działania na rzecz pamięci o Holokauście oraz zwalczania antysemityzmu i innych form rasizmu" - napisano na stronie forum.

W styczniu 2020 roku premier Szwecji wystosował do szefów państw i rządów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z około 50 krajów zaproszenie do udziału w forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była to również 20. rocznica pierwszego Sztokholmskiego Międzynarodowego Forum nt. Holokaustu i powołania Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Z powodu pandemii forum zostało przełożone na ten rok.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wicepremier Gliński z wizytą w Szwecji; weźmie m.in. udział w międzynarodowym forum nt. Holokaustu

  • gupek wioskowy 2021-10-12 09:54:34
    Czy pan minister odwiedzi również grób i odda należny hołd panu Stefanowi Michnikowi, zasłużonemu w umacnianiu władzy ludowej w Polsce, oraz ofiary polskiego zoologicznego antysemityzmu?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!