Wiceszef MSZ: chcemy pomóc Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów; konwój jest gotowy do wyjazdu

MSZ i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podjęły decyzję, żeby udzielić pomocy Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów; charge d'affaires Białorusi otrzymał notę z propozycją konwoju humanitarnego, ciężarówki są gotowe do wyjazdu - poinformował we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"Mamy świadomość, że migrujący mogą się znaleźć w sytuacji trudnej, mogą się znaleźć w sytuacji, w której ich podstawowe potrzeby nie zawsze będą mogły być pilnie zaspokojone" - powiedział wiceszef MSZ na wtorkowej konferencji prasowej.

Zaznaczył, że według informacji resortu, na terytorium Białorusi znajduje się kilka tysięcy nieregularnych migrantów. Migracja nieregularna to inaczej migracja nielegalna - wyjaśnia Urząd Do Spraw Cudzoziemców - czyli migracja z naruszeniem obowiązującego prawa (bez wiz, bez dokumentów podróży lub jakichkolwiek dokumentów, poza przejściami granicznymi, w wyniku przestępstw przemytu lub handlu ludźmi).

Wiceszef MSZ stwierdził, że większość ze znajdujących się na Białorusi nieregularnych migrantów jest umieszczana w hotelach w przyzwoitych warunkach. "Ale jeśli są takie sytuacje, w których ci migranci mieliby jakieś podstawowe potrzeby niezaspokojone przez państwo-gospodarza, które ich tam zaprosiło, czyli przez Republikę Białoruś, to jesteśmy w stanie tej pomocy udzielić" - zadeklarował.

Wiceszef polskiej dyplomacji dodał, że charge d'affaires Ambasady Republiki Białorusi w Polsce, Alaksandr Czasnouski, otrzymał notę informującą o propozycji realizacji konwoju humanitarnego ze strony Polski. "Mamy do zaoferowania wszystkie rzeczy, które są potrzebne, ciężarówki są gotowe do wyjazdu. Ale w nocie jest również pytanie do strony białoruskiej o to, jakie ewentualnie dodatkowe potrzeby byłyby konieczne do realizacji" - zaznaczył Przydacz.

Podkreślił przy tym, że Polska nie zmieni swojej polityki wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Prezes RARS Michał Kuczmierowski powiedział, że we wtorek została podjęta decyzja o udostępnieniu sprzętu z rezerw Agencji. Po południu sprzęt był pakowany na ciężarówki i - jak poinformował prezes PARS - TIR-y miały wyjechać o godz. 16 z centrum magazynowego w kierunku granicy, około godziny 18-19 powinny dojechać do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.

Kuczmierowski przekazał, że konwój jest wypełniony środkami technicznymi. "Jesteśmy również w gotowości, aby przekazać żywność, leki, środki medyczne. Czekamy na instrukcje - to są towary, które wymagają dość konkretnego określenia i zgody białoruskiej. Jesteśmy gotowi do realizacji wszystkich potrzebnych dostaw" - zapewnił prezes RARS.

Przypomniał, że Polska podjęła już próbę wysłania konwoju z pomocą na Białoruś 23 sierpnia. "Wtedy z naszej składnicy wyjechał pierwszy transport w kierunku Białorusi, tam został zatrzymany na granicy - czekaliśmy na decyzję strony białoruskiej, ale jej nie otrzymaliśmy. Dzisiaj widzimy, że ten konflikt się zaostrza, więc ponawiamy naszą propozycję" - powiedział Kuczmierowski.

Przydacz odnosząc się do niewpuszczenia przez Białoruś poprzedniego konwoju z pomocą humanitarną powiedział, że "sytuacja się drastycznie zmieniła". "O ile kilka tygodni temu rozmawialiśmy o jednej grupie ludzi znajdującej się przy granicy na terytorium Białorusi (w Usnarzu - PAP), o tyle (...) teraz mamy informację, że tych migrantów jest kilka tysięcy, pośród z nich mogą się oczywiście znajdować tacy, których nie stać na dalsze funkcjonowanie w tym państwie, stąd też nie tylko powtórzenie tej oferty konwoju humanitarnego, ale i zwiększenie tej oferty" - powiedział wiceszef MSZ.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef MSZ: chcemy pomóc Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów; konwój jest gotowy do wyjazdu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!