Wiceszef MSZ ws. zapory na granicy: ta sprawa powinna łączyć wszystkie siły polityczne

Sprawy bezpieczeństwa państwa i nienaruszalności granicy powinny łączyć wszystkie siły polityczne, bo tu chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich - powiedział w czwartek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Jabłoński na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia odniósł się m.in. do projektu budowy zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. "Uzasadnienie budowy tej zapory - jak myślę - jest dość jasne dla każdego, kto ma choć odrobinę odpowiedzialności za to, co dzieje się w polskim państwie" - mówił wiceszef MSZ. Jak jednak zastrzegł, "mam wrażenie, że politycy części opozycji trochę zapomnieli, jakie sprawują funkcje".

"To, że się nie zgadzamy w sprawach wewnętrznych i mamy spory polityczne w różnych kwestiach dotyczących funkcjonowania państwa, nie zmienia faktu, że pewne sprawy są fundamentalne i powinny łączyć wszystkie siły polityczne" - podkreślił Jabłoński. W jego ocenie, "sprawy bezpieczeństwa państwa i nienaruszalności granicy powinny łączyć wszystkie siły polityczne, bo tu chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich". "To wynika wprost z konstytucji, której PO i Lewica tak mocno bronią, przynajmniej deklaratywne" - dodał.

Wiceszef MSZ podkreślił, że "jesteśmy pod potężną presją migracyjną, która ma charakter działań hybrydowych i ciągle rośnie". "Dziś musimy podejmować działania, które będą zabezpieczały nas nie tylko na tę godzinę, ale także i na przyszłość, stąd konieczność budowy zabezpieczeń znacznie bardziej zaangażowanych" - wyjaśnił Jabłoński. Jak dodał, "wzmocnienie granicy jest niezbędne z punktu podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa".

Pytany, czy MSZ zabiega o to, aby budowę zapory finansowo wsparła Unia Europejska lub NATO, Jabłoński wyjaśnił, że "rozważane są różne działania, natomiast ochrona granicy państwowej należy przede wszystkim do zadań państwa". "Współpracujemy z instytucjami zewnętrznymi, m.in. z Fronteksem" - dodał. Jak zapewnił, "szczegóły odnośnie tego, w jaki sposób ten zespół umocnień granicznych będzie powstawał, będziemy podwali w najbliższych dniach".

Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. W środę w nocy Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Do propozycji zmian złożono kilka poprawek. Kluby KO i Lewicy wniosły o odrzucenie projektu.

Projektowana ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceszef MSZ ws. zapory na granicy: ta sprawa powinna łączyć wszystkie siły polityczne

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!