REKLAMA

Witold Waszczykowski: Europa dwóch prędkości to zwiastun końca Unii Europejskiej

 • Autor: PAP/AT
 • 22 marca 2017 09:15
Witold Waszczykowski: Europa dwóch prędkości to zwiastun końca Unii Europejskiej My, młodsi członkowie UE, myślimy o jedności, państwa założycielskie o podziałach i segregacji - zaznaczył minister (Witold Waszczykowski, fot.msz.gov.pl)

Stanowczo odrzuciliśmy ideę Europy dwóch prędkości: to recepta na klęskę, podział i separację - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

• Stanowczo odrzuciliśmy ideę Europy dwóch prędkości - powiedział Waszczykowski.

• Jego zdaniem rezultatem niedawnych obrad przywódców Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii w Wersalu są namowy do obrania różnych, oddzielnych dróg.

• Jeśli zgodzimy się na różne prędkości, byłby to zwiastun katastrofy i końca UE - zaznaczył.

• My, młodsi członkowie UE, myślimy o jedności, państwa założycielskie o podziałach i segregacji - zaznaczył.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że koncepcja Europy dwóch prędkości to "recepta na klęskę, podział i separację." Jego zdaniem nie można pozwolić na tworzenie "hegemonii państw", które narzucają swą wolę innym.

Wywiad został przeprowadzony dla włoskiego dziennika oraz grupy europejskich gazet LENA (Leading European Newspaper Alliance). Należą do niej także dzienniki: "Die Welt", "El Pais", "Le Figaro", "Le Soir", "Tages-Anzeiger" i "Tribune de Geneve".

Minister Waszczykowski, zapytany, czy na sobotnim (25 marca) szczycie UE w Rzymie Polska zaproponuje więcej zintegrowanej Europy czy więcej Europy ojczyzn, odparł, że podczas ostatnich obrad Grupy Wyszehradzkiej zaproponowano "ideę zjednoczonej i współpracującej Europy".

"Stanowczo odrzuciliśmy ideę Europy dwóch prędkości: to recepta na klęskę, podział i separację. Nie rozwiązałaby żadnego problemu. Z naszej części Europy napływa orędzie jedności" - oświadczył. Zdaniem szefa polskiego MSZ rezultatem niedawnych obrad przywódców Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii w Wersalu są "namowy do obrania różnych, oddzielnych dróg".

"My, młodsi członkowie UE, myślimy o jedności, państwa założycielskie o podziałach i segregacji. Wzmocniona współpraca regionalna jest zjawiskiem normalnym, naturalnym. Ale nie może oznaczać tworzenia hegemonii grupy państw, które narzucają swoją wolę reszcie Europy" - powiedział Witold Waszczykowski.

"Jeśli zgodzimy się na różne prędkości, byłby to zwiastun katastrofy i końca UE" - zaznaczył.

Mówiąc o sporze wokół ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, stwierdził, że kandydatowi polskiego rządu Jackowi Saryusz-Wolskiemu nie pozwolono na szczycie w Brukseli zaprezentować swojego programu. Jak dodał, "umożliwiono to jedynie Donaldowi Tuskowi, powołując się na zasadę większości kwalifikowanej".

"Dwie miary, dwie procedury w stosunku do dwóch kandydatów podczas tego samego szczytu. Procedura głosowania została wypaczona; aktualna prezydencja zwróciła się jedynie z pytaniem kto jest przeciw, a nie kto jest za, czy wstrzymuje się od głosu. To naruszenie procedury" - ocenił.

Jak stwierdził Waszczykowski, "to niczym zmiana reguł gry w trakcie meczu piłki nożnej".

Pytany o to, czy Unia Europejska jest nadal atrakcyjna dla Polski, odparł: "UE pozostaje nadal bardzo ważna ze względu na poziom życia w 28, niebawem być może 27 krajach".

"Określa standardowe normy i procedury w państwach członkowskich. Brexit i naruszenie reguł na ostatnim szczycie potwierdzają konieczność zreformowania, naprawienia i odnowienia UE. Tak aby służyła nie tylko brukselskiej biurokracji, lecz państwom członkowskim. To one są głównymi aktorami, nie biurokraci" - zauważył szef polskiego MSZ.

Poproszony o wyjaśnienie swych słów o "Europie dyktatu niemieckiego", odpowiedział: "Mówiłem o dyktacie Berlina, celowo przesadzając, gdyż kilka godzin przed ostatnim szczytem Angela Merkel, przemawiając w Bundestagu, ogłosiła, że cieszy się na dalszą współpracę z Donaldem Tuskiem, choć taka decyzja nie została jeszcze podjęta przez pozostałe państwa europejskie".

Kanclerz Niemiec "dała niejako wytyczne polityczne innym państwom, wykluczając debatę i dyskusję w sprawie alternatywnych rozwiązań" - stwierdził minister Waszczykowski.

Jak przyznał, państwa europejskie mają różne znaczenie w UE i NATO z uwagi na liczbę ludności czy rolę gospodarczą. "Nie jesteśmy naiwni, rzeczywistości nie da się zaprzeczyć. Jednak interesy narodowe, gospodarcze, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa każdego państwa członkowskiego, muszą być brane pod uwagę" - oznajmił.

"To, że rozumiemy interesy wielkiego państwa, jakim są Niemcy, nie oznacza, że interesy mniejszego państwa, jakim jest Polska, można kompletnie pominąć i podporządkować większym" - wyjaśnił.

Waszczykowski opowiedział też, że w czasie spotkania z przywódczynią francuskiego Frontu Narodowego i kandydatką na prezydenta Marine Le Pen mówił jej, że "jej pomysły nie są dobre ani dla Europy, ani dla Polski".

"Ona oferuje powrót do lat 30. minionego wieku, niestabilność i napięcia" - uważa polski minister.

Jego zdaniem należy otwarcie dyskutować na temat partii populistycznych.

"W społeczeństwach demokratycznych decyzja należy do narodowego, suwerennego elektoratu - to jest fakt, do którego trzeba się dostosować" - dodał.

"Bronimy naszej suwerenności i szanujemy suwerenność innych; tym, którzy wygrali wybory należy jednak zadać jasne pytania" - ocenił minister.

"Unia została stworzona z państw w celu wzmocnienia ich współpracy, nie w celu tworzenia nowych superpotęg ponad ich głowami. Instytucje europejskie muszą pomagać państwom narodowym, a nie stawiać się ponad ich suwerennością" - oświadczył Waszczykowski.

Wyraził opinię, że Unia nie jest "klubem altruistów" i "każde państwo ma prawo realizować własne interesy narodowe w ramach precyzyjnych, wspólnych reguł".

Bruksela według ministra powinna jedynie kontrolować przestrzegania traktatów, a "nie narzucać swoją wolę suwerennym państwom".

"Czasami mamy wrażenie, że eurokraci mają zbyt wysokie ambicje polityczne" - powiedział.

Pytany o to, dlaczego Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban krytykują poprawność polityczną i liberalną demokrację, Waszczykowski ocenił, że "poprawność jest w porządku, jeśli oznacza równe możliwości dla wszystkich, jeśli nie przynosi dodatkowych przywilejów tylko grupom mniejszościowym".

"Niech każdy żyje jak chce, ale bez narzucania swojego modelu życia innym. Nasza cywilizacja narodziła się tysiące lat temu według standardów i wartości religii chrześcijańskiej. Wartości, które nadal są popierane przez większość" - powiedział.

Jak zaznaczył, "dodawanie przymiotników do demokracji jest problematyczne". "+Demokracja liberalna+ zmierza do wyłączenia niektórych grup z uwagi na polityczną poprawność. Należy wykluczać idee totalitarne, ale nie chrześcijańskie" - uważa polski minister.

Odnosząc się do krytyki kierowanej między innymi z Brukseli pod adresem Warszawy w sprawie naruszenia praworządności, powiedział, że są to opinie "niesprawiedliwe i oparte na uprzedzeniach oraz fałszywych informacjach".

"To poprzedni rząd zmienił zasady, usiłując przekształcić Trybunał Konstytucyjny w trzecią izbę Parlamentu, niezgodnie z konstytucją. My jedynie przywróciliśmy podział władzy" - zaznaczył.

Poproszony o opinię na temat prezydenta USA Donalda Trumpa minister Waszczykowski oświadczył, że będzie go oceniać na podstawie faktów i podejmowanych działań.

Trump "nominował osoby, które wydają się godne zaufania" - zauważył.

Sekretarz stanu Rex Tillerson "miał relacje z Rosją, ale podczas przesłuchań w parlamencie wskazał, że będzie kontynuował proatlantycką politykę Republikanów, co następnie potwierdził także wiceprezydent Mike Pence" - przypomiał.

"Po rozmowach z Rexem Tillersonem mam więcej nadziei niż wątpliwości" - zadeklarował.

Według polskiego ministra czasem podczas dyskusji na temat europejskiego bezpieczeństwa "trudno jest przekonać niektóre zachodnie stolice o powadze zagrożenia" ze strony Rosji.

"Rozumiem Europę południową, zajętą kryzysem migracyjnym, ale ona nie ma Rosjan u swoich bram" - zapewnił.

W opinii Waszczykowskiego otwarte pozostaje pytanie, "czy Rosja chce jedynie przetestować naszą obronę radarową i elektroniczną, czy nadal utrzymuje otwartą hipotezę konfrontacji zbrojnej, także z NATO, po użyciu siły wojskowej w przeszłości w Gruzji, na Krymie, w Donbasie i Syrii".

Odnosząc się do podziałów w UE na tle relokacji migrantów, minister Waszczykowski zwrócił uwagę na to, że w Polsce jest 1,25 mln imigrantów ukraińskich i pół miliona białoruskich.

"Uważam, że należy zarządzać falą migracyjną w sposób rozsądny i skoordynowany. Jeśli pozostaje ona poza kontrolą, a jedno z państw mówi przyjmiemy wszystkich, Europa jest otwarta, to staje się to niebezpieczne, także dla bogatych Niemiec" - oświadczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Patriota 2017-03-22 15:39:49
  1:27 to początek polityki wyprowadzania Polski z Unii. Jak dłużej na to pozwolimy to obudzimy się we Wspólnocie ale "niepodległych państw" Ale przecież tam już mają swojego prezesa :) Czyżby to prezes wszystkich prezesów ?
 • Iza 2017-03-22 14:14:06
  Zgadzam sie z Pana opisem rzeczywistosci, ale prosze sie zastanowic, komu sluzy infrastruktura? Przemyslowi i przewozowi towarow- tylko dlatego je zbudowano ( autostrady), nie po to , aby pomoc Polsce! W tym samym czasie, jak powstawaly autostrady i przez Pana wymienione dobrodziejstwa- miliony mlodych,wyksztalconych Pokalow opuscilo kraj "za chlebem" i to jest tragedia ostatnich czasow, pokazuje, ze w Unii te rozne predkosci byly zawsze. Teraz chodzi o inne problemy....
 • wyrozumiały 2017-03-22 13:58:12
  Do Iza: Obawiam się że mnie Pani nie zrozumiała. Byłbym zachwycony gdyby polska gospodarka była w stanie konkurować a niemiecką czy francuską. Jednak tak nie jest i bardzo długo nie będzie. Jeżeli jak teraz rządzić nami będą partie dla których ideologia jest ważniejsza od gospodarki, być może nigdy. Z chęcią wybieram te polskie wyroby, które jakością nie ustępują zagranicznym ale poza produktami spożywczymi, wybór jest raczej niewielki. Co do dopłat, wystarczy się rozejrzeć jak zmieniła się dzięki pieniądzom z Unii, infrastruktura w Polsce albo zobaczyć jak żyją rolnicy w porównaniu z czasami przed naszą akcesją. Nikt mi nie wmówi że na tym tracimy ponieważ sprawa jest oczywista i prosta do zobaczenia a kwoty jakie dostajemy są jawne. nawet jeżeli część tych pieniędzy wraca do firm z UE, u nas zostają mosty, drogi, boiska, nowe szkoły i firmy. Na wszystko ogłaszane są przetargi więc jeżeli polskie firmy przegrywają to z tych czy innych przyczyn, tylko ich wina. Krytykowanie firm z Niemiec czy innego kraju że dostarczają nam towary czy usługi, których potrzebujemy to kompletny nonsens. My też się staramy to robić a bilans nie jest korzystny ponieważ nasz gospodarka jest słabsza a poziom myśli technologicznej i organizacja pracy na niższym poziomie. Bynajmniej się z tego nie cieszę ale na krótki dystans niewiele możemy zdziałać. Trzeba się z tym pogodzić i starać się doganiać poziom najsilniejszych. Trudno jednak oczekiwać że już w tej chwili będziemy dla nich gospodarczo równorzędnym partnerem.
 • Iza 2017-03-22 13:21:49
  Do wyrozumiały: "doplacaja do rozwoju"- te tezy Pana Schulza ( kandydat na kanclerza) slysze tez od kiedy PiS rzadzi w Polsce. Nic, absolutnie nic nie jest Polsce podarowane. Jezeli cieszy Pana slaba pozycja polskiej gospodarki, to nie rozumiem Pana patriotyzmu? Produkowac i kupowac rodzime produkty oznacza w dzisiejszych czasach byc patriota. Nikt w Europie nie bedzie Pana szanowal, jezeli bedzie Pan zle mowil o swoim kraju!!!! Mieszkam od 31 lat poza Polska i to mowie z doswiadczenia.
 • wyrozumiały 2017-03-22 12:48:37
  Do Iza: Po to właśnie jest Unia żeby czerpać a niej korzyści. Robienie komuś z tego zarzutu jest co najmniej nieporozumieniem. Być może Niemcy czerpią największe korzyści ale to zrozumiałe skoro są najsilniejszą gospodarką. Polskich samochodów o polskiej elektroniki jeszcze długo nikt nie będzie kupował. Dwie prędkości są oczywiście niekorzystne dal Polski ale trzeba patrzeć tez z punktu widzenia krajów bardziej rozwiniętych. Dlaczego miałyby one zgodzić się hamowanie ich gospodarek przez kraje które sobie radzą słabiej? Przecież i tak już dopłacają do ich rozwoju.
 • Iza 2017-03-22 12:31:05
  Do xxx: nie, to potwierdzenie tezy, ktora Niemcy przy kazdej okazji jawnie deklaruja: najwieksze korzysci z Unii czerpie Budesrepublika. Euro jest waluta dla Niemiec dajaca najwieksze korzysci,dlatego za wszelka cene bedzie ta waluta "ratowana". Mieszkam w Niemczech od 31 lat i slysze te tezy na okraglo w TV i wszystkich innych mediach! Polska ( i inne kraje) przeszkadzaja tylko ze swoimi pomyslami i jak tak dalej bedzie, to ..... przyjda "dwie predkosci".
 • xxx 2017-03-22 10:49:18
  Europa dwóch prędkości to m.in. pokłosie działań polskiej dyplomacji...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.