Wybory parlamentarne 2015: oficjalne wyniki, frekwencja, relacja na żywo

Wybory parlamentarne 2015: oficjalne wyniki, frekwencja, relacja na żywo
PiS wygrało wybory parlamentarne (fot. facebook.com/pisorgpl)

Trafiliście na stronę relacji na żywo z układania się na nowo polskiej sceny politycznej po wyborach do parlamentu (sejmu i senatu) 25 października 2015 r.

 

 

 

 

 

30.10 02:04
4 3

To już koniec naszej relacji z wyborów parlamentarnych!

Przypomnijmy, że zwycięzcą zostało Prawo i Sprawiedliwość. Będzie miało 235 posłów w sejmie i 61 parlamentarzystów w senacie. Oznacza to dla partii Jarosława Kaczyńskiego samodzielne rządy bez przymusu tworzenia koalicji z innymi ugrupowaniami.

Teraz najważniejszą sprawą, przed którą stoi PiS, jest utworzenie nowego rządu. Sytuację będziemy śledzić na bieżąco w naszej nowej relacji, którą można obserwować

TUTAJ

Dziękujemy, że byliście z nami w tym gorącym okołowyborczym okresie :)

Na koniec zapraszamy do lektury przygotowanych specjalnie dla Was komentarzy:

Lewandowski: Hasło Polska w ruinie może nabierać realnych kształtów

Stonoga: Obraził, przeprosił, teraz oferuje pomoc

Prawica czy lewica? Wybory pokazały, że tego podziału nie ma

Szczepański: ważne, by rządowi nie zabrakło odwagi w reformowaniu górnictwa

Andżelika Możdżanowska, PSL: "Sytuacja jest trudna. Ale na pewno damy sobie radę"

Szybkie pożegnanie z gimnazjami? PiS ma plan

 

30.10 01:21
3 1

- Platforma Obywatelska jedynie wówczas okaże się potrzebna, jeżeli się stanie faktycznym liderem antypisowskiej opozycji. Jeśli będzie w tym nieskuteczna, do następnych wyborów zniknie - informuje Gazeta Wyborcza.

30.10 00:46
30.10 00:41
0 1

Nie milkną echa wyborów parlamentarnych. Szczególną uwagę zwraca wyniki PSL. Jarosław Sellin z PiS sugeruje konieczność zastanowienia się nad „cudem nad urną” w kontekście wyborów samorządowych.

- Bardzo twardo i mocno stawialiśmy kwestię niewłaściwego wyniku w wyborach samorządach nieodzwierciedlającego właściwego poparcia partii politycznych. Niektórzy nawet mówili o zafałszowaniu tego wyniku. Ta siła polityczna, która weszła do I ligi obok PiS i PO… Teraz PSL ledwo przeczołgało się do Sejmu. Stawiam otwarte pytanie: czy nie warto zastanowić się, że może coś było nie w porządku. Nie jest dobrze, jeśli w ustroju demokratyczny na skutek błędu władza nie ma właściwej legitymizacji – powiedział Jarosław Sellin.

30.10 00:33
0 1

- Platforma przestała być "Obywatelska", bo oderwała się od realnych problemów Polaków. W sytuacji, gdy posłowie mają zostawiać swoje sumienia "za drzwiami", i mają głosować tylko tak, jak nakazuje partia, to nie może być na to zgody. Wcześniej w PO człowiek był rzeczywiście istotny, ale to się zmieniło - mówi Lidia Staroń, byłą posłanka PO która, jako kandydat niezależny wygrała wybory do Senatu.

30.10 00:16
0 3

Ewa Kopacz nadal straszy PiS-em.

- Mają już nieomalże władzę całkowitą, absolutną. Mają większość w Sejmie, Senacie, niebawem będą mieli zwierzchność nad bankiem, związkami zawodowymi, Kościołem. Ci którzy snują wizję absolutnej władzy mówią o tworzeniu nowych województw i rozpisaniu nowych wyborów. To zaczyna się robić niebezpieczne - powiedziała Ewa Kopacz "wpolityce.pl"

29.10 23:55
0 1

- Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wynik PO. Wszyscy się angażowaliśmy - stwierdził Grzegorz Schetyna (PO) w "Faktach po faktach". - Jeśli twardo nie wyciągniemy wniosków z tych wyborów, to nigdy żadnych nie wygramy - dodał.

- Donalda Tuska nie było z nami na te wybory, trudno powiedzieć, że to on bezpośrednio je przegrał. Firmują to ludzie, z którymi idziemy do wyborów - wyjaśnił Schetyna pytany w "Faktach po faktach" o to czy Donald Tusk jest odpowiedzialny za wynik wyborów.

29.10 23:49
4 0

Leszek Balcerowicz uważa, że ten kto nie poszedł na wybory nie ma prawa narzekać na to co dzieje się w Polsce.

 

29.10 23:26
0 0

- PO nie zrozumiała tego, co wywołała. Odwoływała się do różnych ideałów, ale nie potrafiła im sprostać, a w pewnym momencie te aspiracje nazwała roszczeniowością. (…) Upadł mit Donalda Tuska jako takiego cudotwórcy, cudownego dziecka. (…) kiedy wyjechał do Brukseli, nawet w PO zaczęto w niego wątpić - powiedział wpolityce.pl Michał Szułdrzyński publicysta "Rzeczpospolitej".

- Ludzi zmobilizowała pewna idea zmiany. W Polsce trzykrotnie odbyło się referendum, w których padło pytanie o to, jaka ta Polska ma być – były dwie tury wyborów prezydenckich i wybory parlamentarne. To nie jest przypadek, gdy trzy razy Polacy mówili, że chcą zmian - dodał wpolityce.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

29.10 23:11
2 0

W wyborach do sejmu niektórzy kandydaci nie mają się czym szczycić. Otrzymali bowiem zaledwie kilka głosów. W tej kategorii liderem jest Samoobrona.

 

29.10 23:06
1 0

Walka o fotel szefa PO robi się coraz bardziej zaciekła

29.10 22:40
0 0

5 grudnia odbędzie się kongres SLD, który podejmie decyzję o zmianach personalnych i organizacyjnych. Młodsze pokolenie w Sojuszu dalszą przyszłość upatruje w kontynuacji projektu Zjednoczonej Lewicy.

29.10 22:17
0 0

"W Smoleńsku doszło do trzech wybuchów"

– My naukowcy staramy weryfikować się nawzajem, ja weryfikowałem obliczenia pana Jorgensena. Dziś mogę powiedzieć, że jego wyniki są dokładne i dowodzą tego, co się stało w Smoleńsku – mówił w Telewizji Republika prof. Wiesław Binienda ekspert parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

29.10 21:57
0 0

Wraca sprawa katastrofy smoleńskiej. PiS chce sprowadzić wrak tupolewa

29.10 21:51
0 0

Oszustwo wyborcze czy niechlujstwo komisji? Jak podaje TVP Info, policja w Płocku prowadzi dochodzenie w sprawie odnalezienia w jednej z tamtejszych szkół, gdzie w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych mieścił się lokal obwodowej komisji wyborczej, kilkudziesięciu wypełnionych kart do głosowania.

 

 

29.10 21:06
0 0

Jarosław Kaczyński powinien objąć urząd premiera i przyjąć na siebie wszystkie konsekwencje z tym związane - powiedziała na antenie TVP Info Ewa Kopacz. 

Ustępująca premier stwierdziła, że  Beata Szydło będzie odpowiadać za swoje decyzje z pełną konsekwencją, ale te decyzje będą zapadały poza Alejami Ujazdowskimi. Dodała również, że to lider wygranej partii powinien stanąć na czele rządu i wziąć za niego odpowiedzialność.

29.10 20:46
0 1

Platforma przegrała wybory mimo dobrych wskaźników gospodarczych, bo Polacy byli znużeni jej rządami i chcieli zmiany - ocenia w rozmowie z Parlamentarny.pl Janusz Lewandowski, jeden z liderów PO i szef Rady Gospodarczej przy Premierze.

29.10 20:23
0 0
29.10 19:53
2 1

Stało się! Ustępujący minister zdrowia przedłużył właśnie program in vitro do 2019 roku. W ten sposób utrudnił PiS wszelkie działania. O tym, że partia Jarosława Kaczyńskiego jest przeciwna rządowemu programowi in vitro wiadomo od dawna.

29.10 19:26
0 1

Tak Leszek Miller ustawił "trzech muszkieterów"...

 

29.10 19:08
1 0

Andrzej Duda stwierdził dziś podczas Forum dla Wolności i Rozwoju, że władza nie zajmuje się postulatami obywateli i liczy, że nowy rząd to zmieni.

– Wierzę w to, że możliwa jest naprawa Rzeczypospolitej. Zamierzam nad tym pracować i nie ukrywam, że liczę na współpracę z nowym rządem - powiedział. Dodał również, że chciałby, by praktyka polegająca na tym, że nie widzi się postulatów obywateli, nie buduje poczucia odpowiedzialności za sprawy społeczne przestanie funkcjonować i liczy w tej kwestii na nowy rząd, który to zmieni.

29.10 18:41
0 0

Ruch Kukiza ma nowego rzecznika przyszłego klubu parlamentarnego

29.10 18:30
0 0

Czy to koniec Ewy Kopacz? Zdaniem politologa z Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. Rafała Chwedoruka wybory na szefa partii w okresie powyborczym byłyby dla Ewy Kopacz "podwójnie niekorzystne". Wybory przewodniczącego partii w krótkim czasie zwiększają szanse Grzegorza Schetyny - uważają politolodzy. Według nich Kopacz wie, że nastroje powyborcze w partii nie dają jej szansy na utrzymanie przywództwa - czytamy w PAP.

29.10 18:22
0 0

W mediach pojawiły się plotki o rozłamie w klubie Kukiz'15. Poszło o współpracę ze znanym raperem, który startował w wyborach parlamentarnych. Dziś w rozmowie z Fakty24 dementował te plotki Sylwester Chruszcz, poseł Pawła Kukiza (52 l.), a zarazem zadeklarowany narodowiec.

– To nieprawda, że nie chcemy współpracować. Wczoraj byłem na piwie z panem Liroyem, bardzo miło spędziliśmy wieczór - powiedział.

– Na pewno nie będziemy się nawzajem zwalczać – skomentował Liroy.

29.10 17:55
1 2

Cięta riposta Leszka Millera. Te nagranie nie mogło mieć lepszego zakończenia....

29.10 17:26
0 0

Niektórzy litewscy komentatorzy twierdzą, że za rządów PiS relacje polsko-litewskie jeszcze się pogorszą. To nie jest możliwe, gdyż gorszych relacji niż teraz być już nie może. Za rządów PO-PSL praktycznie nie było żadnych relacji. Pamiętajmy, że MSZ spowodował m.in. "zamrożenie" prac Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej - czytamy na stronie kresy.pl.

- Z naszego punktu widzenia Polacy mieszkający w tym kraju są dyskryminowani, podlegają procesom planowej lituanizacji, a europejskie prawo dotyczące ochrony mniejszości narodowych nie jest przez Litwę przestrzegane - powiedział Artur Górski, poseł PiS wybrany na kolejną kadencję w ostatnich wyborach, dla polskiego portalu na Litwie Wilnoteka.

29.10 17:17
0 0

Ciekawostka wyborcza. W miejscowości Hajnówka, gdzie do tej pory głównie popierano PiS, wygrała Platforma Obywatelska. Co ciekawe, partia Jarosława Kaczyńskiego przegrała jeszcze z PSL, a nawet ze Zjednoczoną Lewicą.

W hajnowskim na PO zagłosowało 22,1 proc., Zjednoczoną Lewicę - 20 proc. (w skali kraju nie przekroczyła progu wyborczego), PSL - 18,3 proc., a na PiS - 17,8 proc.

29.10 17:05
0 1

Platforma przegrała wybory mimo dobrych wskaźników gospodarczych, bo Polacy byli znużeni jej rządami i chcieli zmiany - ocenia w rozmowie z Parlamentarny.pl Janusz Lewandowski, jeden z liderów PO i szef Rady Gospodarczej przy Premierze.

29.10 17:01
0 1

Jeszcze dziś lub jutro minister zdrowia przedłuży projekt finansowania in vitro z budżetu państwa, któremu przeciwni są politycy PiS. Dokument zakłada, że z procedury sztucznego zapłodnienia będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem - informuje RMF FM.

29.10 16:46
0 0

PiS zamierza domagać się od Litwy zmiany polityki wobec Polaków na Wileńszczyźnie.

- Z naszego punktu widzenia Polacy mieszkający w tym kraju są dyskryminowani, podlegają procesom planowej lituanizacji, a europejskie prawo dotyczące ochrony mniejszości narodowych nie jest przez Litwę przestrzegane - mówi Artur Górski, poseł PiS wybrany na kolejną kadencję w ostatnich wyborach, dla polskiego portalu na Litwie Wilnoteka.

29.10 16:23
1 0

Z niewielkimi wyjątkami, zarówno partie polityczne, które weszły do parlamentu, jak i te, które się do niego nie dostały w żaden sposób nie pasują do klasycznych definicji prawicy i lewicy. To nie tylko polska specjalność – w krajach demokratycznych ugrupowania wybierają, to co dla nich korzystne, nie oglądając się na definicje.

29.10 15:59
0 0

Zbigniew Ziobro skomentował trwające postępowanie w sprawie ekstradycji Romana Polańskiego do USA. - Nie wolno nagradzać przestępcy za to, że uciekał przed odpowiedzialnością i organami wymiaru sprawiedliwości, wykorzystując swoją pozycję majątkową i społeczną - powiedział były minister sprawiedliwości w tvn24.

Podobne zdanie na ten temat ma Jarosław Kaczyński. Wspominał o tym w trakcie kampanii wyborczej.

29.10 15:38
0 0

Prawo i Sprawiedliwość planuje reformę zdrowia. Pieniądze na nasze leczenie nie będzie już pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale z budżetu państwa.

29.10 15:06
0 0

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki nie potrafi zrozumieć decyzji prezydenta odnośnie weta ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym.

29.10 14:50
0 0

Kukiz'15 ma nowego rzecznika prasowego. Został nim poseł Jakub Kulesza.

29.10 14:26
0 0

Barbara Nowacka, liderka ZL i współprzewodnicząca Twojego Ruchu, na czwartkowym briefingu w Warszawie podkreśliła, że głosy oddane na ZL, to "zobowiązanie i kapitał", którego politycy lewicy nie zamierzają "zaprzepaścić i zmarnować".

29.10 14:06
1 0

Cezary Grabarczyk, wiceprzewodniczący PO, były minister infrastruktury i minister sprawiedliwości broni honoru swojej partii.

- Platforma przegrała wybory, ale nie poniosła klęski. Polacy mieli prawo znudzić się partią, która rządziła przez osiem lat. Każdy, kto podejmuje ważne społecznie i gospodarczo decyzje, ulega procesowi zużycia. W dojrzałych demokracjach nikogo nie dziwią zamiany ról z opozycją po bezprecedensowym rządzeniu przez dwie kadencje z rządu - mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

29.10 13:48
0 0

Marek Borowski atakuje PiS i sugeruje koalicję Zjednoczonej Lewicy z Partią Razem?

- Zjednoczona Lewica i partia Razem powinny nawiązać kontakty - mówił Borowski w Radiowej Jedynce.

29.10 13:32
29.10 13:14
1 0

Polska będzie znaczącą potęgą w regionie; są dwa powody, dla których tak się stanie - słabość Rosji oraz uzależnienie niemieckiej gospodarki od eksportu towarów - uważa amerykański politolog George Friedman.

29.10 13:02
0 1

Wracając do przetasowań w PO. Warto było czekać?

29.10 12:46
0 0

Na Facebooku powstał specjalny profil - Młodzi .Nowocześni, którego celem jest zwiększanie struktur partii. "28 mandatów - taką siłę będzie stanowić Nowoczesna w Sejmie VIII kadencji! To również efekt naszej ciężkiej pracy w regionach. Buduj nowoczesną Polskę i włącz się w nasze działania" - tak Nowoczesna reklamuje się na Facebooku.

29.10 12:39
0 0

Senator i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Andżelika Możdżanowska znajdzie się w gronie 16 posłów PSL, którzy zasiądą w ławach poselskich. W wyborach parlamentarnych uzyskała 18 776 głosów – najwięcej wśród wszystkich osób, które otrzymały mandaty wśród ludowców. Czy spełni nadzieje PSL?

29.10 12:28
0 0

Grzegorz Schetyna, który zadeklarował, że jest gotowy startować na szefa PO, ocenił, że wybory na to stanowisko powinny się "odbyć jak najszybciej". Odzywają się także kolejni zwolennicy Ewy Kopacz.Tu znajdziecie dużo więcej informacji na temat konfliktu w Platformie Obywatelskiej.

29.10 12:20
0 0

To nie koniec Zjednoczonej Lewicy. Wśród zwolenników partii panuje przekonanie, że działalność ZL trzeba kontynuować, ale nie w dotychczasowej formule i nie ze wszystkimi na pokładzie.

29.10 12:02
0 0

​- Jestem gotów zostać ministrem zdrowia. Jestem bardzo bliski służbie zdrowia - mówił dziś w Kontrwywiadzie RMF FM wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.

Przypomnijmy: tak może wyglądać nowy rząd PiS-u.

29.10 11:51
0 0

- Po jednym? A dlaczego po jednym? Ja chcę wszystkie! I jeszcze wiceprezydenta dla szwagra – mówił Jarosław Gowin w Radiu Zet. Tak komentował doniesienia jakoby koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości, Polska Razem i Solidarna Polska, domagali się po jednym ministerstwie w nowym rządzie PiS.

29.10 11:27
0 0

Przedstawiciele Ruchu Narodowego, którzy dostali się do Sejmu z listy komitetu Kukiza nie wyobrażają sobie wspólnej pracy z Piotrem Marcem Liroyem. Czy klub Pawła Kukiza szybko się rozpadnie?

Jego obecność w klubie jest dla nas dość problematyczna - powiedział "Super Ekspressowi" Robert Winnicki, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Co na to Paweł Kukiz? >>

29.10 10:12
0 0

Schetyna chce zostać szefem PO, a PiS go chwali!

Dziś jest okazja do tego, żeby powalczyć o przywództwo w Platformie i to się chyba zaczęło dziać - mówiła w TVP1 Elżbieta Witek z PiS.

Odniosła się do deklaracji Grzegorz Schetyny, który powiedział, że wystartuje w wyborach na szefa PO.

To sprawny polityk. Nigdy nie sądziłam, że będzie inaczej - powiedziała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. 

Minister Schetyna jest z mojego okręgu. Wiem, jakim jest sprawnym politykiem, jak budował struktury, jakie uzyskiwał wyniki, kiedy startował z Dolnego Śląska. Myślę, że poczekał na rozwój wypadków i dzisiaj ma szansę na to, żeby wystartować, bo przypomnę, że pani premier Ewa Kopacz nie była z wyboru, ona była mianowana przez Donalda Tuska. Dziś jest okazja do tego, żeby powalczyć o przywództwo w Platformie i to się chyba zaczęło dziać - oceniła polityk.×

KOMENTARZE (76)

Do artykułu: Wybory parlamentarne 2015: oficjalne wyniki, frekwencja, relacja na żywo

 • wyborca 2015-12-11 16:38:16
  wstyd i jeszcze raz wstyd
 • wyborca 2015-10-29 16:43:19
  Ja też nie mogę zrozumieć, dlaczego on nie rozumie, ale widocznie on już tak ma...............
 • kochamjaktusk 2015-10-28 23:24:47
  no, prosze albo tykasz, jak ci merkel nakazuje, albo bedziesz odizolowany. ale ta ostatnia opcja jest zawsze lepsza niz 100000 kukulczych jaj, do ktorych sie zobowiazala na-metr-wglab-kopaczka. jak sie ich raz wpusci to zadna sila ich juz nie usunie. przekonaly sie juz o tym i szwecja, i norwegia i niemcy. ciekaw jestem, czy bruksela komukolwiek pomoze, jezeli wybuchnie na tym tle wojna domowa.
 • IQ 2015-10-28 17:22:19
  To wszarz i oszołom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • 📍 2015-10-28 10:32:37
  🐙🐛⛄🍄🎃

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.99.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!