REKLAMA

Wybory w PiS: Znamy kolejne nazwiska szefów okręgów

  • Autor: aw/pap
  • 19 listopada 2016 20:55
Wybory w PiS: Znamy kolejne nazwiska szefów okręgów Warszawskim PiS pokieruje kolejną kadencję minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński. (fot.twitter)

• Marek Matuszewski, Paweł Szefernaker, Leonard Krasulski i Tomasz Latos - zostali w sobotę wybrani na szefów odpowiednio sieradzkiego, koszalińskiego, elbląskiego, bydgoskiego okręgu PiS. Matuszewski i Krasulski zostali ponownie wybrani na swoje stanowiska, Szefernaker zastąpi europosła Czesława Hoca.
• Warszawskim PiS pokieruje kolejną kadencję minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński. W okręgu siedlecko-ostrołęckim posła Arkadiusza Czartoryskiego zastąpił minister energii Krzysztof Tchórzewski, w okręgu gliwickim ponownie szefem PiS został Wojciech Szarama.
• Na szefa okręgu bielskiego PiS ponownie został wybrany wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Przewodniczącym podlaskich struktur PiS będzie znów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Szefem okręgu kaliskiego PiS został wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, w Białej Podlaskiej szefem okręgu PiS został prezydent tego miasta Dariusz Stefaniuk.

Do niedzieli PiS wybierze szefów w ponad 20 swoich okręgach w całej Polsce.

Na Mazowszu wybory w sobotę odbyły się okręgach: warszawskim i siedleckim. Warszawskim PiS pokieruje kolejną kadencję minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński. Otrzymał ponad 340 głosów, tylko kilka osób wstrzymało się od głosu lub zagłosowało przeciw.

Zjazd warszawskich struktur przyjął uchwały dot. reprywatyzacji w stolicy i działań w tej sprawie podjętych przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

W okręgu siedlecko-ostrołęckim doszło do zmiany. Posła Arkadiusza Czartoryskiego zastąpił zgłoszony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego minister energii Krzysztof Tchórzewski. Podobnie jak w przypadku Kamińskiego, zdecydowana większość opowiedziała się za kandydaturą Tchórzewskiego.

W okręgu gliwickim ponownie szefem PiS został Wojciech Szarama. Poseł jest m.in. członkiem komitetu politycznego PiS, wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego partii oraz szefem jej śląskiej rady regionalnej. Szarama z wykształcenia jest prawnikiem. W ostatnich wyborach do Sejmu w 2015 r. startując w okręgu gliwickim Szarama uzyskał blisko 35 tys. głosów. Obecnie m.in. uczestnicy w pracach sejmowej komisji ustawodawczej oraz tej ds. kontroli państwowej, której przewodniczy. Wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Na szefa okręgu bielskiego PiS ponownie został wybrany wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. "Naszym celem w najbliższych latach będzie z jednej strony umocnienie PiS w strukturach samorządowych, a z drugiej powtórzenie lub poprawienie wyniku w wyborach parlamentarnych w 2019 r. Oczywiście, będziemy też wspierali naszego kandydata w wyborach prezydenckich" - mówił Szwed.

Stanisław Szwed ma 61 lat. Od 1970 r. pracował m.in. jako elektryk w Fabryce Pił i Narzędzi w Bielsku-Białej. W 1980 r. związał się z NSZZ "Solidarność". W latach 1992-1995 oraz 2002-2005 był wiceprzewodniczącym regionu Podbeskidzie związku; wchodził także w skład Komisji Krajowej. W Sejmie zasiada już piątą kadencję. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych Szwed uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów w okręgu bielskim - 46 220 głosów.

Przewodniczącym podlaskich struktur PiS został ponownie minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Po głosowaniu mówił dziennikarzom, że zamierza realizować obecne zadania rządu, ale także skoncentrować się na wyborach samorządowych, które odbędą się za dwa lata. Dodał, że chodzi o stworzenie programu wyborczego dla województwa podlaskiego oraz jego prezentację podczas spotkań z mieszkańcami. Jurgiel liczy na wygraną jego ugrupowania w wyborach samorządowych.

Szefem okręgu kaliskiego PiS został wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, odpowiedzialny w resorcie za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną. Dziedziczak z wykształcenia jest politologiem, w latach 2006-2007 r. był rzecznikiem rządu Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 r. był posłem na Sejm, gdzie pracował m.in. w komisji kultury i środków przekazu. Na sekretarza stanu w MSZ został nominowany w listopadzie ub.r.

Dziedziczak podkreślił, że stanowisko szefa okręgu PiS jest dla niego zobowiązaniem. "To jest wielka odpowiedzialność. Mamy świadomość tego, że jesteśmy partią rządzącą i tego, że wiążą się z tym ogromne i słuszne oczekiwania. Wiemy też, że musimy teraz zrobić wszystko, aby sprostać obietnicom, które daliśmy, a także, abyśmy dobrze przygotowali struktury naszej formacji do zbliżających się już za dwa lata wyborów samorządowych" - powiedział.

W Białej Podlaskiej szefem okręgu PiS został prezydent tego miasta Dariusz Stefaniuk. Był radnym, pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego rady miasta. Ukończył politologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także podyplomowe studia menadżerskie w SGH w Warszawie.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos przez ostatnie 2,5 roku kierował partią w okręgu bydgoskim jako pełnomocnik. W wyborach na zjeździe okręgowym w Bydgoszczy startował z rekomendacją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; był jedynym kandydatem. W tajnym głosowaniu uzyskał poparcie 315 delegatów, 89 osób było przeciwnych, a 23 wstrzymały się od głosu.

"Chciałem podkreślić, że na sali była bardzo dobra atmosfera. Nie było żadnych sporów, żadnych kłótni. Była znakomita współpraca w ciągu całego dnia, a i wybory pokazują, że nieprawdą są podziały w PiS. Wspólnie idziemy do przodu, chcemy zmieniać Polskę, chcemy zmieniać nasz region, chcemy zwyciężać w wyborach samorządowych" - powiedział Latos na briefingu po zjeździe, który toczył się przy drzwiach zamkniętych.

Latos ma 52 lata. Zawodu jest lekarzem radiologiem, w latach 1991-2001 był zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszcz. Był radnym miasta Bydgoszczy w latach 1998-2005, a od 2005 r. jest posłem. W ostatnich wyborach do Sejmu uzyskał rekordowe poparcie w okręgu - 40288 tys. głosów.

Szefem PiS w okręgu sieradzkim (Łódzkie) wybrano posła Marka Matuszewskiego. Jego kandydaturę na to stanowisko poparło 266 delegatów, 70 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Będzie to jego trzecia kadencja w fotelu szefa sieradzkich struktur partii. Po raz pierwszy na stanowisko szefa okręgu został wybrany w 2007 r.

Jak powiedział Matuszewski, najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie okręgu do wyborów samorządowych. Poseł chce, aby w 2018 roku PiS miał jak najwięcej radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tym okręgu.

57-letni Marek Matuszewski jest politykiem PiS od 2001 roku. Cztery lata później z listy PiS został wybrany na posła V kadencji w okręgu sieradzkim. Mandat poselski uzyskał w kolejnych wyborach - w 2007, 2011 i 2015 roku. Jego pasją - poza polityką - jest hokej na lodzie, który kiedyś uprawiał we Włókniarzu Zgierz. W czerwcu tego roku został wiceprezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Paweł Szefernaker został wybrany na szefa okręgu koszalińskiego Prawa i Sprawiedliwości. 29-letni poseł jest sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera odpowiedzialnym m.in. za komunikację w internecie.

Szefernaker poinformował, że został pełnomocnikiem okręgu koszalińskiego (nr 40).

"Jest to duże wyzwanie i wyraz wielkiego zaufania dla mnie. Będę chciał sprostać zadaniu, przed którym zostałem postawiony. W okręgu koszalińskim, w miejscowościach popeegierowskich wiele osób czuło się wykluczonych i zapomnianych przez 25 ostatnich lat, kiedy to nie było pomysłu jak wykorzystać ich potencjał. Myślę, że programy prospołeczne dla rodzin wielodzietnych, które wyrównują i podwyższają minimalne wynagrodzenie są bardzo ważne dla mieszkańców regionu" - powiedział Szefernaker.

"Powinniśmy ruszyć w teren z komunikatem dotyczącym dotychczasowych dokonań rządu. To duże wyzwanie, także przed wyborami samorządowymi, które za 2 lata będą dla Prawa i Sprawiedliwości dużym sprawdzianem" - dodał.

Szefernaker zapowiedział, że będzie kontynuował pracę europosła Czesława Hoca, swojego poprzednika na stanowisku pełnomocnika okręgu PiS w Koszalinie.

Paweł Szefernaker urodził się w 1987 r. Ukończył prawo w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie. W 2014 r. został radnym sejmiku zachodniopomorskiego. Był przewodniczącym Forum Młodych PiS.

W 2015 r. pracował w kampaniach: prezydenckiej Andrzeja Dudy i parlamentarnej PiS. Kierował zespołem, który odpowiadał za kampanie w internecie. W wyborach parlamentarnych startował z okręgu koszalińskiego. Zdobył mandat uzyskując blisko siedem tysięcy głosów. W randze sekretarza stanu pracuje w Centrum Informacyjnym Rządu.

W niedzielę w woj. zachodniopomorskim odbędzie się wybór pełnomocnika okręgowego PiS w Szczecinie.

Szefem PiS w elbląskim okręgu ponownie został poseł Leonard Krasulski - bliski współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Delegaci sobotniego zjazdu okręgowego PiS przyjęli także uchwałę ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną jako inwestycji zapewniającej rozwój subregionu elbląskiego oraz Warmii i Mazur. Przyjęli także uchwałę w sprawie utworzenia filii w Elblągu Krajowej Administracji Skarbowej.

Zgodnie ze statutem PiS do kompetencji zjazdów okręgowych należy powołanie i odwołanie ze swego grona prezesa zarządu okręgowego, na wniosek prezesa PiS, a także do 20 pozostałych członków zarządu i członków regionalnej komisji rewizyjnej. Kadencja szefa okręgu wynosi 2 lata.

Struktura PiS w kraju to okręgi, które obecnie dostosowane są do okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, których jest 41.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.