PARTNERZY PORTALU

Zagrożony termin wyborów i referendum? Rolnicy naciskają

Susza może zmienić polityczny kalendarz. Fot. flickr.com
 • Autor: tm
 • Dodano: 24-08-2015 09:50
 • Aktualizacja: 24-08-2015 12:18

Już na 550 mln zł, szacuje straty rolników wywołane przez suszę, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednak po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej referendum i wybory parlamentarne musiałby być przesunięte na później - pisze „Rzeczpospolita”. Takiej decyzji nie wyklucza jednak premier Ewa Kopacz.

Ministerstwo zastrzega, że straty mogą być jeszcze większe. Część rolników oczekuje ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Taka decyzja pomogłaby im uzyskać pieniądze na pokrycie strat spowodowanych przez suszę.

To uprości korzystanie z wielu instrumentów rekompensujących straty - powiedział dziennikowi Wiktor Szmulewicz, prezes zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Stan klęski żywiołowej: bez wyborów

Jednak taka decyzja miałaby daleko idące konsekwencje polityczne, ponieważ konstytucja mówi, że w czasie trwania stanu klęski żywiołowej, a także 90 dni po jego dowołaniu nie przeprowadza się wyborów parlamentarnych oraz ogólnokrajowych referendów.

Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej nawet w jednej gminie spowodowałoby konieczność przesunięcia terminu tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu - potwierdził w rozmowie z gazetą Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sprawą ma się zająć rząd. Wprowadzenia stanu klęski żywiołowej nie wyklucza premier Ewa Kopacz.

Ogromne straty rolników

Z powodu suszy ucierpiały plantacje owoców, ale także produkcja zwierzęca. Susza w znacznym stopniu utrudnia prowadzenie gospodarstw rolnych. Zbiory są mniejsze, niż prognozowano.

Trudniej także zapewnić pożywienie dla zwierząt. Wszystko wskazuje na to, że obniży się także produkcja mleka. Susza oznacza bowiem także mniejszą ilość paszy dla zwierząt. Według ostatnich szacunków, susza dotknęła ponad 800 tysięcy hektarów upraw.

×

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Kostucha 2015-08-25 13:39:20
  Za komunistów były tzw. "klęski urodzaju"! Za PO wyłącznie klęski żywiołowe! Ale tak sytuacja jest bardzo na rękę rządzącej partii złodziei i już zacierają swoje lepkie łapki. Z tego też powodu starają się o europejskie dotacje dla stolycy w wysokości 4 mld. złotych na inwestycje transportowe, jak to się teraz nazywa? Wcześniej były inwestycje w autostrady! Chcą się jeszcze nakraść przed ostatecznym rozwiązaniem kwestii POparańców przez Naród! Jeśli POparańcy ogłoszą stan klęski żywiołowej, to wybory należy bezwzględnie przyspieszyć i dokonać ich przed ogłoszeniem klęski!!! Nie możemy POzwolić złodziejom dalej rozkradać Polskę, bo teraz ta hołota, która już nie ma nic do stracenia tak się rozpasa, że nie zostanie kamień na kamieniu!!!
 • w.potega@neostrada.pl 2015-08-25 10:05:15
  Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej nie spowoduje, że Polsce ktoś pieniędzy doda. Polska ma już jeden bilion zł. zadłużenia, czyli statystyczny Polak jest już przez władzę obciążony długiem blisko 30 000 zł! Ok. 15 razy więcej od słynnego zadłużenia Edwarda Gierka, które doprowadziło do upadku PRL-u. Oczywiście, że susza nas pogrąża, głównie dlatego, że eksportujemy przede wszystkim żywność, ale też dlatego, że władza nie budowała zbiorników retencyjnych. Nie mamy niestety w Polsce firm markowych, eksportujących na świat, niestety. Jeśli Rząd RP ogłosi stan klęski żywiołowej, to uczyni to w interesie partii rządzących, żeby przedłużyć rządzenie. Polacy to zrozumieją.
 • Fund nRO Kraj Kulturowego 2015-08-25 08:52:08
  Stał się cud, w Polsce pojawiła się susza. Nagle i niespodziewanie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, dopatrzył się suszy. Jak to powiadają, lepiej późno, niż w cale. www susza.iung.pulawy.pl/mapy/09/Ziemn/ a tak wyglądało jeszcze tydzień temu: www susza.iung.pulawy.pl/mapy/08/Ziemn/ Jak widać po tych mapkach, susza pojawiła się nagle i niespodziewanie... Od razu, w jeden tydzień objęła od z zera do > 80% gleb. Tak to, sobie z rolników urzędnicy robią jaja. Oni nawet tego nie aktualizowali, jak się Państwo przyjrzą, mapy publikowane tydzień - także dla poprzednich raportów, dajmy dla tego ziemniaka (część raportu za okres: 08 (11.VI - 10.VIII) 2015 roku), to one w opisie mają, że powstały w 2013 rok !!! Albo instytut w ogóle nie prowadził badać (może powinien zatem zastać rozwiązany?), albo dopuścił się manipulowaniem danymi o suszy, czy chciano tym sposobem ukryć suszę i nie wypłacać odszkodowań? Teraz Pani Premier Ewa Kopacz może wystąpić w Orędziu do Narodu i ogłosić stan klęski, żywiołowej, co oznacza, że referendum 6 września się nie odbędzie, tak jak tego pragnie PSL, przesunięty będzie także termin wyborów parlamentarnych. Oczywiście obecne dane stanowią podstawę prawną do ogłoszenia stanu klęski - to wyliczenia dokonywane na postawie odpowiedniego rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa. Być może Stan Klęski powinien być ogłoszony już dawno temu, ale to oznaczałoby konieczność objęcia rolników pomocą finansową - zatem publikowano dane z roku 2013 jako aktualne. Najwyraźniej obecnie uznano, że zysk polityczny będzie większy niż uruchomienie procedur związanych z wprowadzeniem Stanu Klęski Żywiołowej. Jeśli jednak ukrywano suszę, jeśli nie daj Boże, manipulowano danymi, które publikowano - to to się kwalifikuje na Trybunał Stanu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 46.105.144.169 [35.173.47.43]
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!