REKLAMA

Zmiany w 500+, wycofanie religii ze szkół, wyższa płaca minimalna - oto program partii Roberta Biedronia

 • Autor: PAP/JP
 • 03 lutego 2019 16:19
Zmiany w 500+, wycofanie religii ze szkół, wyższa płaca minimalna - oto program partii Roberta Biedronia Fot. Slupsk.pl

Powołanie komisji sprawiedliwości i pojednania do rozliczenia tych, którzy łamali konstytucję, odpartyjnienie spółek skarbu państwa, likwidacja Rady Mediów Narodowych, przygotowanie ustawy o jawności i zasadach wynagrodzeń w sektorze publicznych są wśród zapowiedzi programowych Roberta Biedronia.

 • Podczas niedzielnej konwencji swojej nowej partii Wiosna Biedroń oświadczył, że w pierwszych miesiącach nowej kadencji Sejmu jego ugrupowanie przedstawi 13 projektów ustaw.
 • Będą to m.in. projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, projekt ustawy o prawie kobiet, w tym prawie do przerywania ciąży oraz projekt ustawy o wieloletniej polityce kształtowania płacy minimalnej.
 • "Nasze państwo - jeśli mamy mu zaufać - musi być odpowiedzialne i konsekwentnie stosować prawo" - mówił Biedroń. Zapowiedział odpartyjnienie spółek skarbu państwa i pełną jawność życia publicznego. "Dość Misiewiczów, krewnych i znajomych zarabiających setki tysięcy rocznie na państwowych posadach" - dodał.

Biedroń mówił też, że "państwo musi wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy łamią jego podstawowe zasady". "Stworzymy komisję sprawiedliwości i pojednania, rozliczymy tych, którzy dopuścili się naruszenia podstawowych praw i wolności zapisanych w konstytucji. Nawet tych, którzy sterują państwem z tylnego rzędu, postawimy w końcu skutecznie przed Trybunałem Stanu, bo dla nas najważniejsza jest konstytucja" - zapowiedział polityk. "To nie tylko słowa, jak my mówimy, że to zrobimy, to my to po prostu zrobimy. Niech już się dzisiaj boją, niech czekają, zapukamy do ich drzwi, będziemy działać natychmiast" - mówił.

Ponadto, Biedroń przedstawi projekt ustawy likwidującą Radę Mediów Narodowych, projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a także projekt noweli ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwiększającą odpowiedzialność prawną polityków za wypowiadane słowa.

Biedroń zapowiedział też projekt ustawy o jawności i zasadach wynagrodzeń w sektorze publicznym, a także projekt ograniczający działalności gospodarczej przez osoby publiczne. "Nie może być tak, że prezes partii politycznej na boku prowadzi miliardowy biznes" - mówił.

Ponadto Biedroń chce, by alimenty były ściągane, jak podatki, a ich ściąganiem zajęła się administracja skarbowa. "Każdy rodzic w naszym kraju musi być pewny jutra swojego dziecka" - mówił.

Polityk zapowiedział też zmiany w programie 500 Plus, by obejmował pierwsze dziecko i rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. "Program musi obejmować wszystkie dzieci, a nie tylko te mieszczące się w urzędniczych metryczkach. Jak równość, to równość" - mówił.

Zdaniem Biedronia płaca minimalna powinna wynosić będzie 60 proc. średniej krajowej. W 2020 r. podniesiemy płacę minimalną do 2 700 zł, a w 2022 do 3 265 zł. Niech w końcu będzie sprawiedliwie, żeby nikt nie musiał wyjeżdżać więcej z naszego kraju" - zadeklarował.

Według Biedronia państwo musi zacząć współpracować z przedsiębiorcami i odbudować zaufanie. "Dlatego zniesiemy kontrole skarbowe jakie znamy, w małych firmach zastąpi je weryfikacja internetowa, uprościmy też prawo podatkowe tak, by właściciele firm nie zajmowali się ciągłym śledzeniem nowelizacji. Wszystkie procedury załatwimy przez internet, a symbolem tego będzie brak pieczątek do 2022 r. Pieczątka trafi w końcu tam, gdzie jej miejsce. Do muzeum, do lamusa" - zapowiedział.

Zadeklarował też przedstawienie strategii na rzecz odchodzenia od węgla na lata 2020-2035 (ma ona zakładać zamknięcie kopalni węgla do 2035 r.) oraz powołanie rzecznika praw przyrody.

Zapowiedział również projekty ustaw: o prawach kobiet - obejmujący prawo do przerywania ciąży "na żądanie" do 12. tygodnia, dostęp do antykoncepcji, w tym do tabletki "dzień po", dostęp do opieki okołoporodowej i pełne finansowanie procedury in vitro, oraz o warunkach renegocjacji konkordatu ze Stolicą Apostolską.

Robert Biedroń chce także zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, likwidacji funduszu kościelnego i wprowadzenia "opodatkowania tacy", a także wycofania religii ze szkół oraz renegocjacji konkordatu. "Polska musi w końcu stać się państwem świeckim i suwerennym" - stwierdził.

Wśród zmian wymienił także wprowadzenie związków partnerskich oraz zagwarantowanie równości małżeńskiej.

Biedroń zapowiedział również zmiany w oświacie tak, by szkoła "była bardziej praktyczna, a nie teoretyczna, a zawód nauczyciela był lepiej opłacany". Dodał, że zmiany obejmą także rozszerzenie nauczania języka angielskiego, aby każdy uczeń kończąc szkołę biegle władał tym językiem.

Uzupełnieniem tych zmian ma być bezpłatny dla każdego internet w całej Polsce, a także zapewnianie dla każdego dziecka miejsca w żłobkach i przedszkolach.

Kolejnym punktem ma być podwyższenie świadczeń dla osób niepełnosprawnych oraz wprowadzenie dla opiekunek i opiekunów osób niepełnosprawnych płatnych tygodniowych urlopów wytchnieniach.

Biedroń zapowiedział także zmiany w transporcie publicznym.

W czasie konwencji założycielskiej Wiosny lider nowo powstałego ugrupowania przedstawił grono swych kilkunastu kluczowych współpracowników i współtwórców programu partii.

Wśród nich znaleźli się dotychczasowy szef sztabu ruchu i prezes związanego z b. prezydentem Słupska think tanku (Instytut Myśli Demokratycznej) Marcin Anaszewicz, który został przedstawiony jako "ekspert ds. restrukturyzacji państwa", wywodzący się ze środowiska Krytyki Politycznej socjolog Maciej Gdula, a także partner Biedronia Krzysztof Śmiszek, który ma odpowiadać za sprawy związane ze skutecznym rozliczeniem winnych naruszeń Konstytucji.

W gronie liderów Wiosny znaleźli się także Monika Gotlibowska (odpowiedzialna za program ułatwień dla przedsiębiorców), b. wiceszef SLD Krzysztof Gawkowski, który w ostatnich miesiącach organizował struktury ruchu Biedronia, b. warszawska radna Paulina Piechnna-Więckiewicz (ma odpowiadać w partii za politykę rodzinną), dyrektor programowy ruchu Dariusz Standerski (w partii będzie zajmował się polityką gospodarczą) oraz ekspertka ds. prawnych i równościowych Gabriela Morawska-Stanecka.

Biedroń w swoim przemówieniu podczas konwencji nawiązał też do niedawnego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podkreślił w tym kontekście, że jako były prezydent miasta i samorządowiec wie, że testament zmarłego prezydenta Gdańska trzeba zrealizować.

"Wartości, których bronił Paweł, są naszymi wartościami. Te wartości, te marzenia, przywiodły nas tutaj, dzisiaj na Torwar" - dodał lider Wiosny.

Jak zaznaczył, najważniejszą wartością, na jakiej ma się opierać nowe ugrupowanie jest wspólnota. "Nie chcemy już więcej wojny polsko-polskiej, chcemy wzajemnego szacunku, chcemy dialogu, dlatego tutaj jesteśmy, żeby wszyscy nas usłyszeli" - mówił Biedroń.

Zwracając się do uczestników konwencji przybyłych z różnych części kraju, wskazał: "Jest dzisiaj tutaj z nami cała Polska, tylko jednej grupy dzisiaj tutaj nie ma - z Wiejskiej".

"Tych z Wiejskiej, tam, gdzie cały czas trwa zima stulecia, gdzie posłowie i posłanki myślą, że świat zatrzymał się w poprzednich wiekach. (...) Przyjechaliśmy tu dzisiaj, by przypomnieć im, że w Konstytucji, której bronimy i bronić zawsze będziemy, w artykule pierwszym zapisaliśmy, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Wszystkich obywateli bez wyjątku" - powiedział b. prezydent Słupska.

Polityk krytykował też politykę ostatnich kilkunastu lat, mówiąc, że z jednej strony była to polityka "wykresów i wskaźników ekonomicznych", a z drugiej "dostaliśmy pokrakę demokracji, z łamaniem konstytucji, z odbieraniem praw kobiet, z tubą propagandową zamiast mediów publicznych z upartyjnioną administracją państwową, zamiast profesjonalnej służby cywilnej, z Rydzykiem na tronie, zamiast świeckiego państwa".

"Chcemy głosować za czymś, a nie przeciwko komuś. Niech nie mówią nam, że jeszcze nie czas, że trzeba odsunąć tych, czy tamtych. To jest właśnie ten czas, nasz czas nowej generacji i regeneracji" - podkreślił Biedroń.

Na konwencji Biedronia pojawili się mieszkańcy różnych regionów kraju. Marcin Jarmużek przyjechał do Warszawy z Grudziądza wraz z grupą znajomych. W rozmowie przyznali, że przyjechali, bo "szukają zmian, bo nie podoba im się obecna polityka". "Jako do działacza ekologicznego najbardziej trafiły do mnie hasła o likwidacji ferm futerkowych oraz likwidacji kopalń. Czas, żeby Polacy oddychali w końcu zdrowym powietrzem" - podkreślił Jarmużek.

Pan Andrzej ze Śląska ocenił, że niedzielna konwencja była udana. "Generalnie większość haseł, które się na niej pojawiły, mi się podobała" - powiedział. Z kolei Anna Urbańska z Warszawy wskazała, że podczas konwencji najważniejsze było potwierdzenie, że "konstytucja gwarantuje nam, że jesteśmy równi i że wszystkim nam się Polska należy". Zabrakło - jej zdaniem - większego nacisku na kwestię finansów państwa.

Krzysztof Gawkowski w rozmowie ocenił, że pod względem frekwencji niedzielna konwencja partii Biedronia "rozbiła bank". Dodał, że przyjechało kilka tysięcy ludzi, którzy - aby wejść na wydarzenie na Torwarze - czekali w kolejce nawet dwie godziny. "To jest pokaz tego, że ludzie chcą pozytywnej zmiany, chcą otwartości, ciepła, energii oraz konkretów programów i takie przedstawiliśmy" - przekonywał.

Gawkowski zaznaczył, że w poniedziałek liderzy ugrupowania z Robertem Biedroniem na czele ruszają w teren. "13 dużych miast i 20 powiatów - pierwsza część trasy po Polsce. Będziemy promować nasz program wyborczy z konkretami" - zapowiedział.

Jak mówił polityk, w najbliższych tygodniach Biedroń spotka się z ok. 30 tys. ludzi i będzie z nimi rozmawiał. "To nie jest polityka na chwilę, to jest polityka na poważnie. Robert Biedroń traktuje politykę jako coś, co daje mu emocje, dlatego jedzie w Polsce, a nie rozmawia przez okienko telewizyjne" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (13 komentarzy)

 • Prof. Jarod 2019-02-11 16:03:26
  Koniecznie wycofać religię ze szkół! Niech młodzi zwracają uwagę tylko na materializm, seks, bo co to jest duch? To nic, które obciąża tylko ciało!
 • Olek 2019-02-09 20:01:02
  Do patriota: A ty myślisz że nasze społeczeństwo jest takie porządne hehehe prostytucja,bicie żon,alkoholizm,molestowanie własnych dzieci,gwałty,morderstwa,napady,kradzieże i inne patologie plus nienawiść,zazdrość że sąsiad ma lepiej,kochanki i inne schorzenia,to się rozwija w szybkim tempie .Tak naprawdę nie geje są problemem ale cały naród powinien się zmienić.To kto z kim sypia,nikogo nie krzywdzi ale to co napisałem powyżej,krzywdzi cały naród...
 • Dominik 2019-02-09 19:56:16
  Do Oj nie: Co by nie było gorzej nie będzie,żyjemy w kraju gdzie pensja minimalna wynosi 1600 zł netto a średnie utrzymanie mieszkania i auta to 1500 więc paranoja w tym kraju goni paranoje.... 3000 zł to też żadna nie pensja przy naszych cenach jak w Monaco...
 • Oj nie 2019-02-04 15:16:23
  Do danerek: I Pan w to wierzy? Jest Pan osobą inteligentną, co po Pana piśmie widać, ale proszę wierzyć, polityka Biedronia wywróciłaby wszystko do góry nogami, polityczna poprawność byłaby na porządku dziennym. Biedroń byłby takim Justinem Trudeau Polski, a jak rządzona jest Kanada? Jest mnóstwo negatywnych opinii. Biedroń faworyzowałby mniejszości a gardził większościami, wywyższał kobiety a poniżał mężczyzn, gloryfikował LGBTQ+ jako coś powszechnego i normalnego. On nienawidzi księży ani religii katolickiej, śmieje się z nich, uważa za zabobon. Aborcje chce zalegalizować, rzeźnik jeden. Socjalną polityką by nas rozpasał tak jak rozpasane są inne narody. Wywróciłby Rzeczpospolitą do góry nogami i całe dziedzictwo przodków i tradycje pokoleń zaorał. Wiele krajów zachodnich, które odeszły od prawicy i na ich miejsce przychodziła lewica powpadało w problemy finansowe i zadłużenia, bezrobocie też rośnie, bo jak ludzie nauczeni, że dostają pieniądze za friko to i pracować nie chcą tylko zabawy, seks, picie i używki - to są rządy lewicy.
 • ryśko 2019-02-04 13:51:47
  Kolejny nawiedzony wariat? Od wprowadzenia ustawy do jej realizacji droga daleka.. Jak nie Palikot to Biedroń Nowogrodzka i inne oszołomy . Naród gęsiego przytaknie a wyjdzie na końcu jak zawsze. Wy mnie tylko wybierzcie a ja was ograbię nie raz jeszcze!
 • danerek 2019-02-04 13:17:03
  Do ża-łos-ne: Religia może się odbywać w salkach katechetycznych i być bezpłatna. To,ze religia jest w szkole wcale nie wpłynęło na lepsze zachowanie młodych ludzi. Są narkotyki,dopalacze, brak szacunku do drugiego człowieka., powszechne przeklinanie i agresja.Dlatego argument, że młodzi ludzie zostaną doprowadzeni do niemoralnego prowadzenia nie jest dla mnie przekonujący. O jakim wywyższaniu kobiet jest mowa. Kobiety w Polsce są nadal dyskryminowane w domu, w pracy, w kościele. Dlatego Biedroń słusznie broni praw kobiet. Podobnie z osobami wykluczonymi ze społeczeństwa, jak osoby z niepełnosprawnością, obywatele innej rasy, wyznania czy orientacji seksualnej czy nie udzielenie pomocy osobom państw w stanie wojny.Pragnę przypomnieć,że Polacy w czasie II wojny światowej otrzymywali taką pomoc innych państw.Podobnie było w stanie wojennym. Jeżeli chcemy kraju zamkniętego, nietolerancyjnego wobec inności, to w razie jakiegoś zagrożenia zostaniemy sami jak palec. W Kościele katolickim jest wielu wartościowych duchownych, którzy czują podobnie jak pan Biedroń i tacy powinni budować wspólnotę naszego kraju wspólnie z osobami świeckimi.
 • patriota 2019-02-04 12:59:07
  Dwóch gejów lub dwie lisbije będą legalnie się lizać w parkach i na ulicach a dzieci będą się temu zboczeniu przyglądały ,zamiast religi w szlole wprowadzi przedmiot jak oni to robią dwaj faceci czy dwie mamusie ,uchwalą dla siebie adopcje dzieci i te ich różne zboczenia,czy jssteśmy gotowi na takie obyczaje????????????? Polsko gdzie nas prowadzisz ???? ochyda
 • zdumiony 2019-02-04 10:26:06
  Do Józek: Co Pan takie rzeczy gadasz? Już kilka lat temu był taki cyrk jak Palikot chciał Grodzką na marszałka sejmu obsadzić. To była kompromitacja jakiej mało. Partia Biedronia to nic innego jak indoktrynacja lewicy w światopoglądzie. Przeogromne podobieństwo do SLD i Razem w programie wyborczym. A co do ''równania'' praw kobiet i mężczyzn to niebezpieczne. Nie będzie matek i żon, tylko będą samorealizujące się, apodyktyczne i wymagające kobiety pełne wybujałych ego, tylko kariera i życie z daleka od domu - do tego prowadzi takie ''wyrównywanie'' praw w myśl lewicową.
 • Józek 2019-02-04 09:48:57
  Odbieram to inaczej: Biedroń postawił na mocny lewicowy program - nasza słaba lewica była w porównaniu z Biedroniem "gdzieś pomiędzy". Nie zgadzam się z tym programem kompletnie, ale doceniam jego bezkompromisowość. Wiary w nim nie ma, bo lewica nie wierzy w Boga, ale patriotyzmu nie można odmówić. Likwidacja kopalń węgla - przeogromny plus. Równania praw kobiet i mężczyzn nie nazwałbym "wywyższaniem kobiet". Program nie dla mnie, ale kobiety i "elgiebety" powinni mieć swoją reprezentację w sejmie. Bo są Polkami i Polakami, mają swoje prawa.
 • ża-łos-ne 2019-02-03 19:46:16
  Lewicowy populizm to mało powiedziane. Jak wyprowadzimy religię ze szkół to doprowadzi to do amoralności dzieci i młodzieży. Są przypadki, że ten przedmiot to strata czasu, ale w większości przypadków tak nie jest. Ten przedmiot ma stać na straży moralności młodych pokoleń Polaków, jeśli go nie będzie skończymy jak Francja. Co on tam jeszcze w tym swoim programie wymyślił? Związki jednopłciowe, gender, LGBTQ+, polityka sprzyjająca jedynie samorealizacji i wywyższaniu kobiet, dostęp do antykoncepcji i aborcja na życzenie? Pod tymi względami nie różni się niczym od SLD, Partii Razem oraz Inicjatywy Polskiej. Gdyby taki ktoś jak on doszedł do władzy wywróciłby Polskę do góry nogami. Cały nasz dorobek pokoleniowy, dziedzictwo przodków, kultura, tradycje poszłyby się mówiąc kolokwialnie p**rdolić. Z jego polityką skończylibyśmy jak politycznie poprawna Szwecja pełna migrantów, pełna cenzury wypowiedzi rzekomo obelżywych pod adresem środowisk LGBTQ+. I o jakiej niby edukacji seksualnej on będzie nauczać, że masturbacja jest ok, że seks analny też spoko? No sorry, żeby tak nabijać Polaków w bambuko. Gdzie w tej partii jakiekolwiek wartości? gdzie wiara? gdzie patriotyzm? Nie ma, jest tylko socjalne rozpasanie i ogłupienie homo-propagandą, feminizmem, laickością. Lewica jest w stanie doprowadzić do spustoszenia mentalnego i to wszystko co potrafi, zrobić z ludzi tumanów, konsumpcyjno-materialistyczne istoty nie znające swojej historii, pozbawione moralności, zdziczenie obyczajów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.