STALPROFIL S.A.

STALPROFIL S.A.

STALPROFIL SA od swojego powstania, tj. od 1988 r., związany jest z branżą hutniczą. Obecnie jest jednym z największych dystrybutorów stali w Polsce, oferującym wyroby hutnicze w sprzedaży krajowej i zagranicznej oraz aktywnym podmiotem działającym na rynku infrastruktury gazowej.  

Solidna, uznana marka sprawia, że STALPROFIL jest cenionym partnerem  biznesowym w Polsce jak i w Europie.

STALPROFIL w trakcie swojej ponad trzydziestoletniej działalności udowodnił, że dysponuje odpowiednim doświadczeniem i potencjałem by ograniczać występujące ryzyka rynkowe i skutecznie spełniać wymagania odbiorców zarówno z segmentu stalowego jak i segmentu budowy sieci przesyłowych gazu.

Osiągane wyniki potwierdzają że  Grupa Kapitałowa STALPROFIL S.A.,  potrafi  skutecznie dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości i dynamicznych zmian rynkowej koniunktury oraz efektywnie je wykorzystywać. Istotne znaczenie dla prowadzonej przez STALPROFIL działalności ma także stosowanie się do zasad etyki biznesu, do których podmioty z Grupy przywiązują szczególną wagę. Partnerskie relacje z kontrahentami oraz silna orientacja na potrzeby klienta, są postrzegane jako jedno z głównych  źródeł sukcesu Grupy Kapitałowej STALPROFIL S.A.

Aktywność biznesowa GK STALPROFIL S.A. lokuje się w segmencie stalowym oraz segmencie infrastruktury gazowej.

Wskutek konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju zewnętrznego, mającej na celu poszukiwanie nowych produktów oraz nowych rynków w ramach szerokopojętej branży stalowej, nastąpiło rozszerzenie działalności STALPROFIL S.A. na inne segmenty rynku, dokonane w ramach utworzonej Grupy Kapitałowej. Pozwoliło to na zmniejszenie ponoszonego ryzyka rynkowego związanego z wahaniami koniunktury na podstawowym dla Spółki rynku stalowym.

Nietrudno zauważyć, że w ten sposób firma pogłębiła swoją aktywność w obszarze zastosowań wyrobów stalowych, dążąc jednocześnie do spełnienia wymagań, jakie stawiają projektanci konstrukcji stalowych i sieci przesyłowych, pod kątem trwałości i efektywności tworzonej infrastruktury.

W Grupie Kapitałowej STALPROFIL S.A.  do realizacji tych celów wyodrębnione zostały dwa segmenty działalności:

  • Handel, przetwórstwo i działalność usługowa na rynku stalowym (segment stalowy), obejmujące handel wyrobami hutniczymi realizowany głównie przez STALPROFIL S.A. i STF Dystrybucja Sp. z o.o., oraz wykonawstwo konstrukcji stalowych, realizowane przez KOLB Sp. z o.o.
  • Działalność związana z infrastrukturą sieci przesyłowych gazu (segment infrastruktury), obejmująca produkcję izolacji antykorozyjnej rur stalowych, wytwarzanych przez IZOSTAL S.A., a także usługi budowlano-montażowe sieci przesyłowych, oferowane przez STALPROFIL S.A. Oddział w Zabrzu.

Relacje biznesowe występujące wewnątrz i na zewnątrz GK STALPROFIL S.A.

Spółki tworzące Grupę Kapitałową STALPROFIL S.A., z uwagi na rozdzielność rynków, na których funkcjonują, prowadzą samodzielną i niezależną działalność, korzystając także ze swoich własnych marek, które są rozpoznawalne dla uczestników właściwych dla nich rynków.

Wspólnym mianownikiem dla działalności Grupy Kapitałowej STALPROFIL S.A. jest wyrób hutniczy, który w aktywności gospodarczej poszczególnych przedsiębiorstw tworzących Grupę pojawia się jako towar, materiał do produkcji czy produkt do głębszego przetworzenia, bądź też jako element świadczonej usługi, np. usługi budownictwa inwestycyjnego. Relacje biznesowe występujące pomiędzy spółkami zależnymi i spółką dominującą obejmują współpracę handlową oraz wsparcie ich potencjału finansowego (pożyczki, poręczenia, udział w konsorcjach wykonawczych). Podmioty z Grupy w wyniku swojej działalności powiększają wartość nabywanego głównie od spółki dominującej wyrobu hutniczego o wartość dodaną (obróbka, przetworzenie, usługa) i lokują go na odmiennych rynkach.

Z uwagi na powyższe, STALPROFIL S.A., budując tożsamość korporacyjną dla swojej Grupy, przyjął model, w którym STALPROFIL S.A. jako spółka dominująca korzysta wizerunkowo głównie z „efektu skali”, informując otoczenie o szerokim zakresie działalności w ramach przedsiębiorstw tworzących Grupę oraz o rozległym obszarze jej działania. Spółki zależne korzystają natomiast z „efektu aureoli”, informując o przynależności do uznanej na rynku (także giełdowym) organizacji i możliwości korzystania w szczególnych sytuacjach z jej wsparcia, w tym wsparcia kapitałowego (pozyskanie kapitału właścicielskiego, pozyskanie kapitału dłużnego), wsparcia biznesowego (uczestnictwo w konsorcjach przetargowych i innych wspólnych przedsięwzięciach), po wsparcie związane z uzyskiwaniem poręczeń, gwarancji, itp. Dzięki ekonomii skali cała Grupa Kapitałowa STALPROFIL S.A. znacznie usprawnia swoje funkcjonowanie.

Dzięki inwestycjom Grupa ciągle rozszerza swoją ofertę

Dystrybucja wyrobów hutniczych ewoluuje w kierunku dostaw materiałów ściśle wyselekcjonowanych, częściowo przetworzonych, przygotowanych pod konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne. Nabywca oczekuje nie tylko pełnej oferty asortymentowej i kompletacji wielopozycyjnych zamówień ale także wstępnej obróbki nabywanych wyrobów hutniczych. Aby sprostać wymaganiom klientów, STALPROFIL w sposób ciągły prowadzi modernizację swoich składów handlowych – w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Ostatnim zrealizowanym przez STALPROFIL krokiem rozwojowym w tym segmencie działalności była zakończona w 2020 r. budowa na składzie w Katowicach w pełni zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania. Inwestycja ta, będąca odpowiedzią na najnowsze trendy w dystrybucji stali, jakimi są automatyzacja i Przemysł 4.0, umożliwi dalsze poszerzenie oferty handlowej Spółki oraz jeszcze bardziej wydajną obsługę klientów.

Grupa prowadzi także inwestycje w kierunku rozszerzenia swojej oferty produkcyjnej na rynku konstrukcji stalowych, na którym jest obecna za pośrednictwem spółki zależnej KOLB sp. z o.o. Powstałe w Kolonowskiem nowe zaplecze produkcyjne wyposażone w nowoczesny park maszynowy powinno przyczynić się do dalszej ekspansji Grupy na wymagającym zagranicznym  rynku konstrukcji stalowych, na którym KOLB lokuje ponad 95% swojej produkcji. Dzięki tej inwestycji powierzchnia produkcyjna zakładu powiększyła się o jedną trzecią, co pozwoli o około 20% zwiększyć wolumen produkcji.

Dużym krokiem rozwojowym dla kolejnej spółki zależnej - IZOSTAL S.A. było otwarte w 2009 roku nowoczesne Centrum Izolacji Antykorozyjnych. Koszt inwestycji wyniósł około 80 mln zł. Realizacja projektu przyczyniła się przede wszystkim do poszerzenie asortymentu, jaki IZOSTAL S.A. może zaoferować w oparciu o własną produkcję. Dzięki nowemu zakładowi firma zwiększyła zakres średnic jakie mogą być izolowane powłokami antykorozyjnym, a także wprowadziła nowy produkt (dotychczas oferowany w ramach kooperacji z poddostawcami) w postaci różnego rodzaju powłok na wewnętrznej powierzchni rur – LAYTEC.

Przy wsparciu funduszami unijnymi w IZOSTAL S.A. powstało również Centrum Badawczo-Rozwojowe – nowoczesny ośrodek badawczy, gdzie prowadzone są prace nad udoskonaleniem oferowanych produktów bądź rozwojem nowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badania właściwości metali IZOSTAL S.A. ma możliwość ciągłego udoskonalania procesu produkcyjnego, a także oferowania nowych produktów i usług. Projekt pozwolił na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa oraz dywersyfikację produkcji poprzez stworzenie możliwości wprowadzenia do procesu produkcyjnego większej ilości nowych produktów i usług w ramach dotychczasowej działalności.

Strategiczna rola Grupy w krajowym  programie gazowym

Istotne znaczenie dla rozwoju Grupy na rynku infrastruktury gazowej mają pespektywy inwestycyjne OGP Gaz-System S.A. (który jest głównym graczem na rynku sieci przesyłowych) oraz Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. – operatora sieci dystrybucyjnych,

Z uwagi na planowany na kolejne lata dalszy udział Grupy Kapitałowej STALPROFIL S.A. w realizacji programu inwestycyjnego Gaz-System S.A., mającego na celu wybudowanie na terenie Polski sieci gazociągów przesyłowych DN1000 i uniezależnienie się od dostaw z kierunku wschodniego, Grupa maksymalizuje wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych i nieustannie zwiększa swój udział na rynku produkcji izolacji antykorozyjnej na rurach stalowych, na którym działa  spółka zależna Izostal – europejski lider w tym obszarze. Grupa optymalizuje także zasoby i zdolności wykonawcze zabrzańskiego Oddziału w zakresie budowy gazociągów. Dotychczasowy istotny wzrost udziału w rynku usług wykonawstwa sieci przesyłowych gazu był możliwy dzięki temu, że Oddział STALPROFIL S.A. w Zabrzu, obsługujący ten obszar biznesu, został zrestrukturyzowany z sukcesem w latach ubiegłych i wyposażony w odpowiednie kompetencje i zasoby do skutecznego konkurowania na rynku. Oddział w Zabrzu jako generalny wykonawca gazociągów przesyłowych bierze udział w priorytetowym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski programie inwestycyjnym, realizowanym przez OGP Gaz-System S.A.

Bogaty program inwestycyjny realizowany na rynku gazowym rysuje przed Grupą optymistyczne perspektywy rozwoju. Grupa ma szeroki portfel zamówień zarówno w zakresie produkcji izolacji rur stalowych, jak i usług budowy gazociągów. 

 

WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!