Amerykanie mają kontrakty dla polskiej zbrojeniówki

Amerykanie mają kontrakty dla polskiej zbrojeniówki
Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon US Army
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Włodzimierz Kaleta
  Włodek Kaleta
 • Dodano: 29-07-2020 06:21

Raytheon Missiles & Defense, amerykańska firma zawiera kontrakty z polskim przemysłem na produkcję i dostawy komponentów systemu Patriot w ramach fazy I programu Wisła. Co ważne, firmy te stanowią teraz część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense. Mogą więc oferować swoje produkty i usługi Polsce oraz 16 pozostałym państwom-partnerom programu Patriot™.

 • Ciszę, jaka ostatnio panowała wokół programu Wisła przerwały wiadomości od Raytheona, dotyczące przebiegu realizacji pierwszej fazy tego programu, świadczące o realizacji umów na dostawy sprzętu zawarte przez Raytheona z polskim przemysłem w ramach rządowej umowy FMS.
 • Na podkreślenie zasługuje deklaracja, że oprócz już realizowanych dostaw kluczowych elementów systemu Patriot, polskie spółki mogą oferować swoje produkty i usługi również pozostałym państwom-partnerom programu Patriot.
 • Pod koniec lutego 2020 r. spółki należące do PGZ: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały z amerykańskim Raytheonem umowy związane z dostawami dla systemu obrony powietrznej Wisła.

Przypomnijmy, w marcu 2018 r., jeszcze przed zawarciem umowy FMS na realizację I fazy programu obrony powietrznej Wisła, w ramach którego, w pierwszym etapie programu kupiliśmy za 4,75 mld dolarów dwie baterie Patriot/IBCS Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dwie umowy offsetowe.

Pierwszą z Lockheed Martin, o wartości ponad 724 mln złotych i kolejną z Raytheonem, wycenioną na ponad 224 mln złotych. O ile Lockheed Martin zawarł umowy wykonania zobowiązań offsetowych ze spółkami PGZ w marcu 2019 r, to takiego porozumienia długo nie udało się sfinalizować koncernowi Raytheon.

Umowa offsetowa z Raytheonem obejmuje 31 zobowiązań, w tym również zdolności, jakie mają być dostarczone przez firmę Northrop Grumman. Są one związane z dowodzeniem i kierowaniem walką w oparciu o system IBCS oraz produkcją i serwisowaniem armaty 30 mm Bushmaster II.

Oprócz tego umowa ta objęła również zdolności związane z produkcją i serwisowaniem elementów wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także utworzenie centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Złożony i skomplikowany program

Termin zawarcia tych umów był wielokrotnie przekładany. John Baird, szef grupy negocjacyjnej Raytheona w rozmowie z WNP.PL przyznaje, że Wisła, to złożony i bardzo skomplikowany program.

- Wisła to złożony program. Jego implementacja wymaga najwyższej uwagi i determinacji w celu przezwyciężenia potencjalnych przeszkód. Kiedy sprzęt obronny jest kupowany w procedurze FMS, transfer technologii i wiedzy podlega nadzorowi amerykańskiej administracji, a to nieco komplikuje cały proces. Polskie przedsiębiorstwa powinny być tego świadome - przyznał John Baird.

Zobacz także: Marco Lupo: Nowe polskie śmigłowce byłyby gotowe do lotu w dwa lata

Do tego część offsetu planowanego na pierwszą fazę programu Wisła zależna jest od umowy na drugą fazę Wisły, której podpisanie wciąż się opóźnia.

- Gdy okazało się, że przyszłość II etapu programu Wisła nie jest jasno określona, biznesowe kalkulacje i konieczne inwestycje spółek PGZ stanęły pod znakiem zapytania - uważa John Baird.

Umowy offsetowe dla I fazy Wisły

Z powodu trudności ze sfinalizowaniem umów, w lutym 2020 r. MON rozważało podpisanie aneksu do umowy offsetowej, związanej z pozyskaniem zestawów Patriot/IBCS w pierwszej fazie programu. A co z II fazą Wisły?

- Umowa na drugi etap Wisły to obecnie kwestia podjęcia decyzji przez kierownictwo resortu. Mamy jeszcze kilka rzeczy do dopracowania - przyznaje w rozmowie z naszym portalem płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. programu Wisła.

Ostatecznie pod koniec lutego 2020 r. spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały z amerykańskim Raytheonem umowy związane z dostawami dla systemu obrony powietrznej Wisła opartego na wyrzutniach Patriot.

Raytheon przypomina już zawarte umowy dotyczące współpracy z polskim przemysłem obronnym. Uważa, że ma się czym pochwalić. Współpraca ta trwa już zresztą od lat.

Anteny swój-obcy z Polski

Już we wrześniu 2014 roku Raytheon Missiles & Defense Company i polska spółka Teldat nawiązały współpracę w zakresie opracowania i produkcji nowoczesnych wojskowych routerów do systemu Patriot. Inżynierowie i technicy firmy Teldat zajmują się projektowaniem, integracją i kwalifikacją routerów, czyli kluczowych urządzeń umożliwiających komunikację sieciową w systemie Patriot.

W grudniu 2015 r. i ponownie w 2019 r. Raytheon Missiles & Defense złożył w tej firmie duże zamówienie na wyprodukowanie wysoce wydajnych routerów do nowo wyprodukowanych jednostek ogniowych Patriot.

Następnie, w styczniu 2016 r. spółka PIT-Radwar podpisała umowę z  Raytheon na produkcję nowoczesnych anten do systemów identyfikacji swój-obcy IFF (Identification Friend or Foe) systemu Patriot.

W kwietniu 2019 r. Raytheon Missiles & Defense wraz z polskim przemysłem ukończyły integrację wyprodukowanej przez PIT-Radwar anteny IFF z radarem Patriot dla zagranicznego klienta. W czerwcu 2019 r. Raytheon przyznała polskiej spółce kolejny kontrakt produkcyjny na dostawę anten IFF do systemów Patriot budowanych dla Polski, Szwecji i Rumunii.

Współpraca z polskimi spółkami obronnymi

Współpraca Amerykanów z polskimi spółkami obronnymi rozwinęła się szczególnie w 2019 r. W lutym tego roku Huta Stalowa Wola S.A. i Raytheon Missiles & Defense podpisały umowę dotyczącą rozpoczęcia produkcji i integracji wyrzutni M903, stanowiących jeden z elementów wypróbowanego w walce systemu Patriot.

Kilka miesięcy później, w czerwcu 2019 r. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) dla programu Wisła.

DLTM to kluczowy element wyrzutni M903, która wchodzi w skład konfiguracji systemu Patriot. Dzięki tej umowie WZE zdobywa kompetencje do produkcji i serwisowania tego typu elektronicznych elementów, a sama firma dołączyła do grona certyfikowanych dostawców Raytheon Missiles & Defense w ramach globalnego łańcucha dostaw.

Kolejni dostawcy

W listopadzie 2019 r. Raytheon podpisał dwie umowy. Jedną z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (CTM) na usługi projektowe dotyczące specjalistycznych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację kontenerów mieszczących wszystkie części zamienne, narzędzia i sprzęt pomiarowo-badawczy niezbędne do obsługi systemu Patriot w terenie.

Druga, zawarta z Zakładami Mechanicznymi Tarnów, dotyczy produkcji siłowników liniowych i obrotowych do wyrzutni. Te kluczowe podzespoły wyrzutni M903 systemu Patriot, umożliwiają poruszanie się i ustawianie pocisków na naczepie wyrzutni.

Zobacz także: W Tarnowie ruszy produkcja elementów rakiet do systemu Wisla

Pod koniec lipca 2020 r. zakłady w Tarnowie podpisały z Raytheonem umowę na produkcję i dostawy siłowników do wyrzutni rakiet M903 wchodzących w skład systemów Wisła.

Porozumienie jest kolejnym etapem współpracy PGZ i Raytheon Missiles & Defense w zakresie produkcji i dostaw systemu Patriot dla Sił Zbrojnych RP. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. stają się kolejnym przedsiębiorstwem, które angażuje się w prace nad systemem wyrzutni obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła. Dostawy będą realizowane w latach 2021-2022.

Co w perspektywie dalszej współpracy?

Również w listopadzie 2019 r. firma Agregaty PEX-POOL PLUS podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense na opracowanie, wyprodukowanie i dostarczenie kontenerów operacyjnych i innych elementów obsługi technicznej do systemów Patriot zakupionych przez Polskę w ramach programu Wisła. Dzięki temu firma dołączyła do grona kwalifikowanych dostawców amerykańskiej firmy.

Co dalej? Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ uważa, że celem długoplanowej współpracy z Raytheonem, jest włączanie spółek grupy w łańcuchy dostaw partnerów zagranicznych.

- W ten sposób umacniamy relacje z firmami z USA, otwierając przed naszymi spółkami możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień na inne rynki - twierdzi dyrektor Borejko.

I to się udało. - Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, zyskując możliwość ubiegania się o kontrakty na sprzedaż swoich produktów innym partnerom systemu Patriot na świecie - zapewnia Peter Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon.

Czy to znaczy, że największy w historii polskiej armii program Wisła wyszedł z zakrętu, na którym ostatnio utkwił? Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podkreśla, że to dla Polski program strategiczny i będzie sfinalizowany. Oby tylko pandemia Covid-19 nie namieszała w tych planach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (23)

Do artykułu: Amerykanie mają kontrakty dla polskiej zbrojeniówki

 • ? 2020-07-30 09:06:27
  Czy administracja portalu ma zamiar zająć się komentarzami rosyjskich trolli, którzy zawsze nagle uaktywniają się pod artykułami dot. zbrojeniówki, czy też waszym portalem ma zająć się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego?
 • Maciek 2020-07-29 15:12:31
  A gdzie offset za F16 ?? Dlaczego tak dużo F16 stoi w hangarach i czeka na naprawę. Najpierw był wielki brat że wschodu, teraz z za oceanu. Dlaczego nie potrafimy zrobić rzetelnego przetargu na co kolwiek w MON. Odpowiem - bo pewnie Amerykanie by nie nigdy żadnego nie wygrali.
 • Tom 2020-07-29 09:33:49
  A gdzie chcesz zamówić nowoczesny sprzęt?od najlepszych czy udawać głupka .Polska zbrojeniówka została zniszczona teraz trzeba lat i transferu technologii żeby ja odbudować .Kazda dobra wiadomość dla takich jak ty obszczymurkow jest niezrozumiała .zajmij się lepiej własnym krajem!!!
  • Max 2020-07-29 10:45:43
   Jakie technologie zostały wytransferowane do Polski a ramach offsetu za F-16 ? Jaki offset został wynegocjowany za Patrioty ? Himarsy ? Jakie technologie dostaniemy za zakupy warte 20 MLD USD ? Konkrety poproszę, a nie życzenia. P.S za udział w napaści na Irak, mieliśmy mieć kontrakty na wydobycie ropy, gdzie one są ? Bo ropę w Iraku wydobywa Rosja, Japonia, Malezja, Francja i kilka innych krajów, ale nie Polska. Ilu żołnierzy z tych krajów zginęło w Iraku ?
   • Tom 2020-07-29 11:55:51
    Trzeba transferu technologii!!!masz problem ze zrozumieniem czytanego tekstu?konkret jest taki ze my się rozwijamy a wy ciagle jesteście jak to na was mówią ruskimi onucami!o porównania nie trudno znajdziesz na YouTube a mówią sami Rosjanie
   • Max 2020-07-29 12:22:38
    No więc transfer jakich technologii został wynegocjowany przy zakupie Patriotów, Himarsa i F-35, konkretnie, umowy zostały podpisane, więc offset został wynegocjowany, co konkretnie ? Zadałem proste pytanie, to chyba ty masz jakiś problem z czytaniem. Turcy sami produkowali F-16, Polacy sami nie mogą ich nawet serwisować. Nie mamy nawet zdolności do serwisu sprzętu, za który zapłaciliśmy miliardy, Turcy mogą ten sprzęt produkować. Widzisz różnicę, co znaczy partnerstwo a co frajerstwo ? Egipt dostaje rocznie 1,5 mld dol. pomocy od USA, a kupuje uzbrojenie od Rosji. My musimy USA płacić za "ochronę" i do Rosji nie wolno nam sprzedać nawet jabłek.
   • Proste 2020-07-29 13:37:07
    Kontrakty negocjuje się przed, a nie po. Rząd SLD to zaniedbał.
  • Informator880 2020-07-29 12:14:08
   W tzw Polskiej zbrojeniówce dokonał się proces arianizacji a czy system patriot jest nowoczesny nie. Do władzy w USA chyba macie zacofania technologiczne operacja salt polegacie na myśli radzieckiej (odsuneliście Amerykanów od myślenia zastępując może ich ludźmi z saltu)polegacie na systemie S-400 który jest gorszy od SM3 (chyba myśli Amerykańskiej) zatrzymaliście się na SM3.
   • Informator880 2020-07-29 12:32:36
    Solidarność to chyba arianizacja. Nie jestem sympatykiem 99.16% obywateli tego kraju. Chyba tzw Żydzi do których ja należę nie wiem czy jestem z USA wy tzw Polacy w Polsce ((Niemcy) oprócz mnie i jakiegoś % populacji około 0,84%) mnie arianzowaliście czyli niszczyliście jesteście chyba Krypto-Niemcami lub Ukraińcami i polujecie na Polonie USA. Pisałem na twiterze KrystianAndrz20 o tym ile jest Niemców w Polsce. Chyba USA może Polonia dokonała oczyszczenia tzw złego elementu w Europie Środowej tzw krypto-nazistów może Solidarnościowców i to chyba dotkneło też niewinnych Polaków. Jestem Polakiem i Żydem a wy chyba Niemcami i Nazistami. Może Stany Zjednoczone Ameryki nie widziały ile jest nazistów w Polsce albo za 1 około 100 niewinnych. Czyli Polonia i inni pozamykali wam umyślnie zakłady.
   • Informator880 2020-07-29 12:36:10
    Solidarność to chyba arianizacja. Nie jestem sympatykiem 99.16% obywateli tego kraju. Chyba tzw Żydzi do których ja należę nie wiem czy jestem z USA wy tzw Polacy w Polsce ((Niemcy) oprócz mnie i jakiegoś % populacji około 0,84%) mnie arianzowaliście czyli niszczyliście jesteście chyba Krypto-Niemcami lub Ukraińcami i polujecie na Polonie USA. Pisałem na twiterze KrystianAndrz20 o tym ile jest Niemców w Polsce. Chyba USA może Polonia dokonała oczyszczenia tzw złego elementu w Europie Środowej tzw krypto-nazistów może Solidarnościowców i to chyba dotkneło też niewinnych Polaków. Jestem Polakiem i Żydem a wy chyba Niemcami i Nazistami. Może Stany Zjednoczone Ameryki nie widziały ile jest nazistów w Polsce albo za 1 około 100 niewinnych. Czyli Polonia i inni pozamykali wam umyślnie zakłady za to że jesteście Krypto-Niemcami. I polujecie na obrzezanych czyli na około 50% Amerykanów.
   • Informator880 2020-07-29 12:40:40
    Polowaliście na mnie myśląc że jestem obrzezany. Jesteście zdolni do zabicia może obrzezanego Amerykańskiego-Niemca za to że jest obrzezany. Nic dziwnego że Amerykanie zamykają zakłady i Chińczycy jako Żydzi Azji będą je zamykać.
   • Informator880 2020-07-29 12:54:45
    Im mniej USA dostarczy tzw nowoczesnej technologii z lat chyba 70 tzw Polsce Polaków w której jest około 99.16% Niemców w dużym stopniu antysemitów tym lepiej. Cieszą mnie zapóźnienia około 50 letnie. Wobec mnie nadal jest Arianizacja.
   • Informator880 2020-07-29 13:00:08
    Martwi mnie to że Polska kupi sprzęt za 20 Miliardów złotych. A ominięta zostanie w dużym stopniu Polonia Amerykańska. Polska nadwyżka eksportowa jest okradana a ja nie dostałem 10% znaleźnego. To jest tolerowania nieuczciwości przez USA. Powinienem mieć zapłacone za znaleźne a nadwyżką Polski powinni dysponować prawdziwi Polacy z USA i innych Polonii. Walczę o interesy Polski jako Państwa i o interesy Polonii.
   • PS. 2020-07-31 08:35:01
    Fatalnego translatora ma ten troll moskal "Informator880". Sieczka słowna. I wszystko....
 • Max 2020-07-29 09:01:56
  Jakim cynikiem bez honoru trzeba być, żeby zamawiać cały sprzęt wojskowy, wart miliardy dolarów w USA. Wspierać budżet USA, chronić miejsca pracy w USA, transferować miliardy do USA, a na końcu skomleć o pieniądze z UE. Niech USA da PISiorom dotacje, skoro tak przed nimi klęczą i wspierają gospodarkę USA. Won od pieniędzy UE, hipokryci.
  • marek11 2020-07-29 09:38:31
   Nie ma "won od pieniędzy z UE" bo UE i tak na Polsce zarabia krocie. ... dostali cały rynek bez cła!!! i jeszcze dziesiątki innych punktów można wyliczyć (wpłacamy naszą składkę, przywożą nam śmiecie, kupiliśmy miliony starych aut - utylizacja by UE kosztowała a tak jeszcze Polak i ci inni zapłacili kasę...a kto bierze kasę za drogi...Astaldi, Salini, Strabag Ferovial... itd itp... tak że nie ma wstydu ani żebractwa i mogą sobie bzdurzyć o PRAWARZĄDNOŚCI! Przecież ta kasa w znacznym % wraca do starych krajów UE!!
   • Max 2020-07-29 10:40:41
    Dostali rynek biedaków, których większość zarabia tyle ile wynosi 50 % zasiłku dla bezrobotnych w UE. Na import samochodów i śmieci można nałożyć bana, ale wtedy Polacy jeździliby furmankami. UE działała bez Polski kilkadziesiąt lat, i nie upadła, a stała się potęgą. Polska uzyskała wolność w 1990 r. ile kilometrów autostrad i dróg ekspresowych powstało w tym czasie ? Podasz mi liczbę ?
   • Paws 2020-07-30 00:52:04
    "max" przestan pier*olic glupoty. Zachodnie banki mówią o polskich oddzialach "perla w koronie", poniewaz najwieksze zyski maja wlasnie tu. Zobacz sobie oprocentowanie kredytów hipotecznych u nas a np.w GB albo DE. Wiec przestan piep*zyc
   • Paws 2020-07-30 00:55:08
    A co do tej potegi to juz w ogole przesadziłeś. Jaka to potega pokazal kryzys koronawirusowy, brak lekow, masek, respiratorow bo wszystko produkowane w CHRL. Taka to potega, w ktorej tylko Niemcy maja nadwyzke budzetowa a reszta deficyt.
  • Tom 2020-07-29 12:26:05
   Unia działała kilkadziesiąt lat?a gdzie to przeczytałeś w wiki ZSRR ?jednak wy jesteście prymitywni!jak to u was jest na śniadanie ziemniak i seta?
  • Tom 2020-07-29 12:30:34
   A ty jakimi autostradami u siebie jeździsz?bo napewno nie takimi jak my mamy!poczekaj kilka lat większość z nich zostanie ukończona !!!napij się lepiej jak wy to nazywacie samogonu
 • Grzes 2020-07-29 08:30:24
  Ta widzę jak komentarz nie po Lini to nie zamieszczamy jakie to narodowe!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!