Ministerstwo Obrony Narodowej chce, by w każdym województwie działała przynajmniej jedna klasa licealna o profilu cyberbezpieczeństwa. W piątek podpisano porozumienie w sprawie powołania takich klas w mniejszych miejscowościach – poinformowało ministerstwo.
.@MON_GOV_PL, we współpracy z @p_lodz_pl, @PGZ_pl oraz Liceum Ogólnokształcącym im. J.Chełmońskiego w #Łowicz uruchomiło pilotażowy program nauczania w zakresie #cyberbezpieczeństwo. W ramach programu, w liceach ogólnokształcących, powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwo. pic.twitter.com/vGPe2ejkKS
— CYBER_MIL_PL (@CYBER_MIL_PL) March 15, 2019
W ramach programu w liceach ogólnokształcących, w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwa.
Równolegle do tworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, wzbogacamy ofertę edukacyjną dla przyszłych cyberżołnierzy.Rusza inicjatywa "#CyberMil z klasą"-wspólnie z @PGZ_pl i @p_lodz_pl tworzymy w #Łowicz patronacką klasę informatyczną. Docelowo klasy powstaną w każdym województwie.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 15, 2019
Łowickie LO im. Chełmońskiego będzie pierwszym liceum z klasą o takim profilu. Nauka ruszy od 1 września 2019 r. W kolejnych latach jest planowane rozszerzenie programu na pozostałe województwa.
Na mocy porozumienia resort obrony zobowiązał się do objęcia programu patronatem i udzielania wsparcia merytorycznego poprzez delegowanie ekspertów cyberbezpieczeństwa z jednostek organizacyjnych MON. Ministerstwo będzie również odpowiedzialne za wsparcie organizacji praktyk dla uczniów klas biorących udział w projekcie oraz opiniowanie programu nauczania.
Politechnika Łódzka zapewni nadzór merytoryczny nad realizacją programu nauczania, który przygotuje powiat wraz z rozszerzeniem przedmiotów z zakresu matematyki i informatyki oraz zapewni kadrę naukowo-dydaktyczną.
Oprócz utworzenia klas o profilu cyberbezpieczeństwa współpraca w ramach zawartego porozumienia obejmuje także przygotowanie kadry pedagogicznej, udostępnianie specjalistycznych pracowni informatycznych oraz pracowni technologii informatycznych dla uczniów i nauczycieli objętych programem.
Porozumienie zakłada również pomoc w realizacji przedmiotów specjalistycznych i zawodowych oraz przygotowanie programu praktyk z dziedziny cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych dla uczniów w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej oraz podmiotach wchodzących w skład grupy kapitałowej PGZ SA.
Cyber.mil.pl to program rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, także poprzez działania edukacyjne. Na początku lutego został powołany pełnomocnik ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni.