Pod koniec października 2019 r. we francuskiej stoczni w Lorient rozpoczęto budowę pierwszej z serii cyfrowych fregat w ramach programu FDI (Fregate de Defense et Intervention). Pierwsza jednostka ma zostać przekazana marynarce w 2023 r., czyli za cztery lata. Co w niej takiego szczególnego?
- Jednostki FDI to pełnomorskie supernowoczesne okręty zdolne do samodzielnego działania, dysponujące armatami, torpedami, rakietami przeciwokrętowymi i przeciwlotniczymi.
- Będą to pierwsze francuskie fregaty zapewniające wyjątkowo silny poziom ochrony w cyberprzestrzeni, z innowacyjnym centrum zwalczania zagrożeń asymetrycznych, niezależnym od bojowego centrum operacyjnego okrętu.
- MON chce pozyskać do roku 2035 dwa okręty obrony wybrzeża oraz 6 lekkich okrętów rakietowych. Może fregaty?
Naval Group, międzynarodowa firma zajmująca się zaawansowanymi technologiami i jeden z niewielu światowych liderów w dziedzinie morskich systemów obronnych, ma zbudować pięć takich supernowoczesnych okrętów, znanych w wersji eksportowej pod nazwą Belh@rra.
Pierwszy okręt będzie nazwany Admirał Ronarc'h, na cześć Pierre'a Alexisa Ronarc'ha, bohatera pierwszej wojny światowej, dowódcy spieszonych oddziałów marynarzy i piechoty morskiej, który w latach 1919-1920 był też dowódcą francuskiej marynarki wojennej.
Szybkie i silnie uzbrojone
Jednostki FDI to pełnomorskie okręty wypierające 4500 t, zdolne do działania samodzielnego lub w ramach grup zadaniowych i wykonywania zadań związanych ze zwalczaniem okrętów nawodnych i podwodnych, środków napadu powietrznego oraz do działań wojsk specjalnych.Ich długość wynosić ma 122 m, a szerokość - 18 m. Jednostki mają rozwijać prędkość 27 węzłów i przebywać na morzu bez zawijania do portu przez 45 dni. Załoga liczyć ma 125 oficerów i marynarzy z możliwością dodatkowego zaokrętowania 28 ludzi.
Zobacz też: Warmate 2: Nowy zabójczy dron kamikaze
Fregata dysponuje pełną gamą uzbrojenia: armatami, torpedami, rakietami przeciwokrętowymi i przeciwlotniczymi. Ich uzbrojenie stanowić będą przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe Exocet MM40 B3C i pociski przeciwlotnicze Aster 15 i Aster 30, a także torpedy ZOP MU90 oraz artyleria lufowa.
Nowy radar i pociski manewrujące
Możliwe jest też wyposażenie jej w rakiety manewrujące NCM o zasięgu około 1000 km. Dzięki temu Belh@rra gotowa jest do wykonywania wszelkich typów zadań i zwalczania wszelkich zagrożeń, zarówno obecnych, jak i przewidywanych.FDI zostaną wyposażone w pierwszy na świecie całkowicie cyfrowy radar SeaFire, dostarczony przez francuski koncern Thales. Jego płaskie anteny pozwalają na dużo szybszą reakcję, np. na atak przy pomocy rakiet naddźwiękowych i hipersonicznych.
Na pokładzie FDI przewidziano lądowisko, z którego będzie mógł operować śmigłowiec. Rozpoznanie na potrzeby okrętu zapewniać może zarówno maszyna załogowa, jak też bezzałogowy śmigłowiec VSR-700, opracowany wspólnie przez koncerny Naval Group i Airbus.