Wraz z kończącym się rokiem z mapy instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej zniknie Inspektorat Uzbrojenia, zajmujący się zakupami dla wojska. Zgodnie z decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, od 1 stycznia 2022 r. zostanie on "przeformowany" w Agencję Uzbrojenia. Nowy system ma usprawnić krytykowane od dawna procedury pozyskiwania uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP.
- Agencja Uzbrojenia będzie jednostką budżetową podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Zasady jej podporządkowania określają odrębne przepisy. W kontaktach międzynarodowych AU ma prawo do używania nazwy Armament Agency.
- Do zadań AU należeć będzie m.in. prowadzenie analiz rynku w kwestii możliwości pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług związanych z uzyskiwaniem oraz zarządzaniem prawami własności intelektualnej na potrzeby wojska.
- Agencja przejmie zadania wykonywane dotychczas przez Inspektorat Innowacyjnych Technologii Obronnych oraz Biuro ds. Umów Offsetowych, które z końcem roku zostaną rozwiązane.
Po jego odrzuceniu zmiany sprowadziły się do reorganizacji w MON oraz na szczeblu dywizji. W listopadzie 2010 r. rozpoczął działalność Inspektorat Uzbrojenia (IU).
Szybko okazało się, że powstanie IU nie uporządkowało systemu. Krytykowany był za niewydolność. Jako największe problemy wskazywano przeciągające się procedury, rozmycie odpowiedzialności i stawianie zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych.
Struktura przejściowa
Gen. dr Adam Duda, były szef Inspektoratu Uzbrojenia, wiceprezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, w rozmowie z WNP.PL podkreśla, że powołany w 2010 r. Inspektorat Uzbrojenia już w momencie powstawania planowany był jako struktura przejściowa. Docelową strukturą miała być Agencja Uzbrojenia...