Heiko Maas: w kontroli zbrojeń należy uwzględnić postęp technologiczny

Heiko Maas: w kontroli zbrojeń należy uwzględnić postęp technologiczny
Przy kontroli zbrojeń należy nie tylko "liczyć głowice jądrowe", ale uwzględnić też zagrożenia stwarzane przez postęp technologiczny mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/DC
  • Dodano: 14-02-2019 16:49

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas uważa, że przy kontroli zbrojeń należy nie tylko "liczyć głowice jądrowe", ale uwzględnić też zagrożenia stwarzane przez postęp technologiczny. W przeciwnym razie ockniemy się w świecie, gdzie nie da się odróżnić dobra od zła.

  • - Zimna wojna się skończyła. W sferze bezpieczeństwie dzisiaj mniej już chodzi o liczenie głowic atomowych, a bardziej o zrozumienie wyzwań wynikających z technologicznego postępu w przyszłości - napisał  Heiko Maas. 
  • Jego artykuł został opublikowany w "The Security Times", okolicznościowym periodyku wydawanym od 2009 roku przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
  • Szef niemieckiej dyplomacji stawia szereg pytań o potencjalne wykorzystanie osiągnięć informatycznych, biotechnologicznych, sztucznej inteligencji czy samolotów ponaddźwiękowych na wojnie.

- Te fundamentalne pytania pozostają dzisiaj bez odpowiedzi - stwierdza minister.

- Chcemy zapoczątkować międzynarodowy dialog, w którego centrum znajdzie się technologia i nowe podejście do kontroli zbrojeń - dodaje Heiko Maas.

Maas zapowiedział, że 15 marca br. odbędzie się w Berlinie międzynarodowa konferencja, na której spotkają się politycy, eksperci ds. wojskowości i naukowcy.

Szef niemieckiej dyplomacji uważa, że Europa powinna być się w "sercu tego dialogu", ponieważ jest szczególnie dotknięta przez obecny kryzys kontroli zbrojeń.

Zdefiniowanie wspólnego europejskiego stanowiska jest szczególnie ważne, gdyż w dialog będą włączone światowe mocarstwa, takie jak Chiny, Indie, Japonia i "partnerzy transatlantyccy".

Punktem wyjścia dla przemyśleń Maasa stało się zawieszenie przez USA przestrzegania traktatu INF dotyczącego likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu w odpowiedzi na łamanie jego postanowień przez Rosję.

- Przez ponad 30 lat traktat był ważnym elementem europejskiego systemu bezpieczeństwa i kamieniem węgielnym architektury międzynarodowej kontroli zbrojeń. Opracowując nowy pocisk nuklearny średniego zasięgu, Rosja go naruszyła i de facto zawiesiła. Piłka jest po stronie Rosji - zauważył niemiecki minister

- Niestety wszystkie dotychczasowe propozycje Rosji sa niewystarczające. Moskwa ma sześć miesięcy na powrót do pełnego i weryfikowalnego przestrzegania INF. Niemcy zrobią wszystko, żeby tak się stało - obiecał szef dyplomacji.

Według Maasa koniec traktatu INF spowoduje, że Europa będzie mniej bezpieczna. Może to nawet oznaczać zagrożenie dla kontroli zbrojeń jako takiej i rozpoczęcie nowego wyścigu zbrojeń.

- Jeśli nie zaczniemy działać teraz, ryzykujemy ocknięcie się w świecie, w którym nie będziemy w stanie odróżnić dobra od zła - gdzie zaawansowana technologicznie broń jest wykorzystywana w niezdefiniowanych szarych strefach i gdzie wybór między wojną a pokojem jest poza kontrolą człowieka - pisze minister.

- Żeby uniknąć takiego katastroficznego scenariusza powinniśmy wziąć pod uwagę wyzwania technologiczne w architekturze kontroli zbrojeń. Byłby to poważny krok w kierunku zachowania pokoju w 21. wieku i przejaw czystej realpolitik - spuentował Heiko Maas.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od początku lat 60., w początkowym okresie była dwustronnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym obronności, a z czasem stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna MSC odbędzie się w dniach 15-17 lutego. 

Czytaj więcej: Wiemy już, jak wygląda koncepcja budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni. Jej zarys oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Heiko Maas: w kontroli zbrojeń należy uwzględnić postęp technologiczny

  • Gość 2019-02-15 12:43:41
    Myślę że Pan Maas nie ma racji. Niema możliwości dzisiaj kontrolować takie procesy. A gdyby kontrole posunąć bardzo głęboko nie obyłoby się to za szkodą dla rozwoju i postępu cywilizacyjnego. Po drugie prowadzona polityka NRF przez ostatnie 20 lat zawiera tyle dwuznaczności , że Niemcy nie mają mandatu na takie propozycje.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!