Izraelczycy mają nowe propozycje. Nieobojętne dla Polski

Izraelczycy mają nowe propozycje. Nieobojętne dla Polski
Cel pozorny Torbuster, system przeciwtorpedowy czwartej generacji dla okrętów nawodnych i podwodnych. Rafael
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Włodzimierz Kaleta
  Włodek Kaleta
 • Dodano: 29-10-2020 00:01

Informacje związane z systemami rakietowymi, zwłaszcza tymi oferowanymi Polsce, zawsze budzą szczególne zainteresowanie i emocje. Odnosi się to również do izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense, która już prawie od dwóch dekad współpracuje z polskim przemysłem obronnym. Podczas wystawy Euronaval Online 2020 Rafael pokazał kompleksowe rozwiązanie rakietowej ochrony okrętów, które warto poznać.

 • Podczas wystawy Euronaval Online 2020, zorganizowanej w ostatniej dekadzie października 2020 r., zobaczyliśmy kolejne możliwości zastosowania pocisków z rodziny Spike ER, które mają być produkowane w Polsce.
 • Rafael pokazał kompleksowe rozwiązanie rakietowej ochrony okrętów pod nazwą Naval Spike ER oraz Naval Spike NLOS. Rakiety te są propozycją dla polskich niszczycieli czołgów w programie Ottokar-Brzoza.
 • Spółka Rafael pochwaliła się też swoimi rozwiązaniami do wykorzystania w morskiej walce elektronicznej. Zaprezentowane moduły C-GEM i SEWS-DV umożliwiają okrętom ochronę elektroniczną oraz środki ataku elektronicznego podczas wykonywania zadań.

Wystawa Euronaval, która cyklicznie odbywa się we Francji, w tym roku w ostatniej dekadzie października, ze względu na pandemię, zorganizowana została w formie online jako Euronaval Online 2020.

Na wirtualnym stoisku spółki Rafael pokazano nowe możliwości wykorzystania rakiet z rodziny Spike. Pociski te wykorzystano w kompleksowych rozwiązaniach rakietowej ochrony okrętów pod nazwą Naval.

Pierwszy z nich, Spike ER, to morska wersja przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike ER. Z informacji przedstawicieli firmy Rafaela wynika, że demonstrowany system składa się z lekkiej, kompaktowej i stabilizowanej wyrzutni z czterema pociskami kierowanymi optoelektronicznie.

Zasięg efektywny systemu Naval Spike ER to ok. 8 km. System umożliwia skuteczne prowadzenie i kierowanie ogniem zarówno w obronie, jak i w ataku, w dzień i w nocy.

Spike'i produkowane w Polsce

Przypomnijmy, pociski Spike, wprawdzie w wersji LR, to też polska specjalność. Produkujemy je na licencji izraelskiej od 2003 r. Większość specjalistów uważa, że jej zakup to jedna z najbardziej udanych inwestycji polskiego przemysłu obronnego ostatnich dziesięcioleci, którego wkład w produkcję wynosi ok. 70 proc. Pod tym względem Rafael nie ma konkurencji.

Systemy Spike produkowane przez zakłady Mesko to obecnie najnowocześniejsze systemy przeciwpancerne w naszym wojsku. Mamy ich kilka tysięcy, jednak bardziej od tego, co było, ważniejsze są przyszłe możliwości związane z produkcją. Oferty Rafaela dla Polski są wszechstronne i liczne, zwłaszcza w segmencie rakietowym.

Firma proponuje nam rozszerzenie produkcji przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike w naszym kraju o nowy wariant. Rafael i Mesko ogłosiły w lipcu 2020 r. deklarację o możliwości wspólnej produkcji przenośnych zestawów przeciwpancernych małego zasięgu Spike SR - o zasięgu ponad 2 km.

Zobacz także: Przemysł polski chce rakiet z możliwością polonizacji

Propozycje Rafaela sięgają dalej i dotyczą wielu innych wersji tej rakiety, proponowanych m.in. jako uzbrojenie polskich niszczycieli czołgów, śmigłowców bojowych, jak również w programie przeciwlotniczym krótkiego zasięgu Narew.

W Narwi Rafael oferuje nam transfer technologii rozwijanego od ponad dekady zestawu przeciwlotniczego Spyder. Wykorzystuje on kilka różnych pocisków rakietowych, wywodzących się z rakiet powietrze-powietrze Python 5. A także oferuje jego dostosowanie do wymogów polskiego użytkownika. W ofercie jest też najnowszej wersji I-Derby ER, o zwiększonym zasięgu. Rakiety te mogą razić cele na dystansach do 35-40 km i na pułapie maksymalnym 8-12 km.

Propozycje pocisku w programie Ottokar-Brzoza

Podczas październikowych targów Euronaval Rafael proponował też system Naval Spike NLOS, który umożliwia zwalczanie przeciwnika spoza zasięgu jego środków ogniowych z odległości do 25 km, zapewniając wsparcie ogniowe z morza na brzeg lub zwalczanie z morza celów na morzu.

Pociski Spike NLOS, najcięższe i o największym zasięgu w rodzinie ppk Spike, używane przez armie kilku państw świata, Rafael proponuje jako uzbrojenie polskich kołowych i gąsienicowych niszczycieli czołgów w programie Ottokar-Brzoza.
Każdy z tych systemów może być zamontowany na wielu różnorodnych platformach morskich. Oba rozwiązania zapewniają możliwość gromadzenia informacji taktycznych w czasie rzeczywistym, zmianę celu podczas lotu i w razie konieczności możliwość przerwania misji. Dzięki dużej elastyczności może być łatwo zintegrowany z okrętowymi systemami dowodzenia i kierowania.

Systemy naturalizacji środków ataku elektronicznego

Podczas targów, oprócz systemów Nawal Spike, Rafael pochwalił się też morskimi rozwiązaniami walki elektronicznej. Zaprezentowane moduły C-GEM i SEWS-DV umożliwiają nowoczesnym okrętom wykonywanie zadań związanych z walką elektroniczną.

Rafael zapewnia kompleksowe, zintegrowane rozwiązanie walki elektronicznej - ochronę elektroniczną poprzez pokładowe, zewnętrzne urządzenia zakłócające i cele pozorne oraz środki ataku elektronicznego. Obejmują one możliwości wywiadu elektronicznego w całym obszarze elektromagnetycznym działań.

Rozwiązania takie, wspomagane algorytmami sztucznej inteligencji, umożliwiają wykonywanie automatycznie lub z minimalnym udziałem operatora w pętli wszystkich zadań walki elektronicznej na pokładzie okrętu.

C-GEM został zaprojektowany, aby zakłócać najbardziej zaawansowane głowice samonaprowadzające nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych (ASM). Nowoczesne, koherentne głowice radiolokacyjne wykorzystują algorytmy rozróżniania flar i reflektorów rogowych, głównie w oparciu o zakresową dopplerowską analizę celów.

Jest wystrzeliwany z okrętu i generuje obraz rzeczywistego celu w ciągu kilku sekund od wykrycia pocisku przeciwokrętowego. Może być przy tym zintegrowany z dowolnym systemem wystrzeliwania celów pozornych zainstalowanym na okręcie.

Cele pozorne czwartej generacji

SEWS-DV zawiera najnowocześniejsze technologie, takie jak cyfrowe szerokopasmowe, wielobitowe odbiorniki C-PEARL-DV, które bezpośrednio próbkują częstotliwości radiowe oraz automatycznie analizują sygnały radarowe.

Urządzenia zakłócające są zintegrowane z cyfrową pamięcią częstotliwości radiowych Digital-Shark, która zawiera przetworniki półprzewodnikowe ze wzmacniaczami na bazie azotku galu, co zapewnia wyjątkową niezawodność, dużą efektywną moc promieniowania i umożliwia jednoczesne zakłócanie głowic wielu pocisków przeciwokrętowych.

Zobacz także: Moskit dla Karabeli dobry i polski. Pytanie, czy nasze wojsko go chce?

To nie wszystko. Rafael pokazał też systemy przeciwtorpedowe Torbuster, czyli cel pozorny czwartej generacji. Urządzenie łączy zdolności aktywnej obrony typu soft-kill, czyli zakłócające i obezwładniające układy naprowadzania atakującego pocisku, z hard-kill, zwalczające atakujący pocisk.

Dzięki temu wpisuje się w samoobronę przed wszystkimi typami torped naprowadzanych akustycznie, w celu ochrony zarówno okrętów podwodnych, jak i jednostek nawodnych, tak na głębokich, jak i płytkich wodach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Izraelczycy mają nowe propozycje. Nieobojętne dla Polski

 • Agnieszka 2020-11-01 09:31:49
  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - badgirls.space/agni
 • Andy 2020-11-01 00:48:55
  jak skuteczni są Izraelczycy w blokowaniu rozwoju produkcji zbrojeniowej w Polsce widac po przykładzie Pirata i Moskita ktorych badania i wdrożenie do produkcji nie wzbudzają "entuzjazmu" u naszych zamawiaczy z non ... a pojawiają się oferty z B.wschodu spowoduje dalszy zastój w naszym przemysle
 • Poleszuk 2020-10-29 11:47:31
  Po wypowiedziach premiera Natanjhu nt. Polski i putinowskiej konferencji w Jerozolimie należy traktować Izrael jako państwo niesprzymierzone i zaprzestać współpracy wojskowej.
  • paws 2020-10-29 20:51:43
   też tak uważam. Mamy wiele możliwości: współpraca z kongsbergiem, z koreńczykami, którzy robią świetny sprzęt. Do wzmocnienia naszego wojska wcale nie potrzebujemy Izraela.
 • luk 2020-10-29 09:33:59
  Kiedyś wpuszczenie żyda do stołu było karane jak zdrada !!!
  • jang. 2020-10-29 10:54:31
   Zwracam uwagę ,że RP to katolicki kraj,który wierzy w Boga -człowieka czyli Chrystusa i ma za królową Matkę Jego,Żydówkę a co za tym idzie Jej Syn też spełnia kryteria "żydostwa"...Zmień portal nacjonalisto-nieuku albo idź broń jakiejś plebanii bo może ja zaatakują policjanci z nakazem aresztowania pedofila
   • Luta 2020-10-29 12:46:31
    Maryja była palestynką.
   • Żaden inteligentny Człowiek nigdy nie zostanie lewakiem!!! 2020-10-31 00:42:38
    Do: jang. 2020-10-29 10:54:31 Najgorsza jest lewacka interpretacja Pisma Świętego, teologii oraz różnych aspektów Wiary i Religii katolickiej, o czym lewactwo nie ma nawet zielonego pojęcia o zielonym pojęciu!!! I to chyba jest prawdziwy cud, że ta lewacka interpretacja jest głupsza niż głoszący ją lewak!!!
   • jang. 2020-11-01 20:23:47
    Taak.... Maryja była Palestynką i pracowała w Organizacji Wyzwolenia Palestyny u Arafata....A ten "prawicowy" nieuk niech dokładnie pozna nauki Chrystusa bo z pewnością w nich mnóstwo tzw. lewicowej wrażliwości i za grosz prawicowego bełkotu i aprobaty wyzysku ludzi
  • Miro 2020-10-29 11:53:30
   Pan chyba pomylil portale.
 • Jacek 2020-10-29 09:11:42
  Najwyższą głupotą byłoby kupienie zupełnie zbędnych i nieprzydatnych na Bałtyku okrętów wojennych, a następnie systemów rakietowych do ich ochrony. Polska musi zapomnieć o marynarce wojennej, która powinna się ograniczyć do małych trałowców gotowych w czasie wojny do oczyszczania ważnych dla nas szlaków komunikacyjnych i podejść do portów, a w czasie pokoju służących jako patrolowce i statki ratownicze.
  • jang. 2020-10-29 11:19:09
   Pola minowe na ogół się chroni i to przy pomocy lotnictwa oraz marynarki.Jak trałować szlak komunikacyjny i go wykorzystywać jeśli wokół będzie pływał i latał uzbrojony i bezkarny wróg???

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!