John Baird: Jesteśmy gotowi do podpisania umów z PGZ w programie Wisła

John Baird: Jesteśmy gotowi do podpisania umów z PGZ w programie Wisła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Włodek Kaleta
 • Dodano: 14-03-2019 06:02

Dla polskich przedsiębiorców było zaskoczeniem, że środki na adaptację w krajowym przemyśle nowych rozwiązań i wchłonięcie technologii w polskich spółkach muszą się znaleźć w naszej zbrojeniówce - mówi dla WNP.PL John Baird, wiceszef koncernu Raytheon IDS odpowiedzialny za dostawy broni przeciwrakietowej Patriot dla Polski. - Polska Grupa Zbrojeniowa z tym problemem musi uporać się sama - twierdzi Baird. Kłopot w tym, że takich sytuacji nie przewidziało polskie prawo offsetowe. Ta luka prawna utrudnia działania PGZ, która musi znaleźć uzasadnienie dla finansowania kosztów związanych z implementacją technologii.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Pojawiły się przeszkody  związane z polskim prawem offsetowym dotyczące finansowania absorpcji technologii.
 • Polscy producenci mają otrzymać godziwy zwrot inwestycji.
 • Na starcie muszą jednak znaleźć fundusze na wchłonięcie technologicznych nowinek.

Zakup najdroższego dotychczas sytemu przeciwlotniczego Patriot rozbudził nadzieje na technologiczne wsparcie polskiej zbrojeniówki, które miałoby wyprowadzić ją na ogólnoświatowe rynki. Rozpoczęte w 2018 r. negocjacje dotyczące podpisania umów offsetowych wciąż jednak nie zostały zakończone.

Wiceprezes Raytheona zapewnia, że w rozmowach z PGZ wyjaśniono wszystkie proceduralne zawiłości i uważa, że ich argumenty znalazły zrozumienie po polskiej stronie.

Trudno się temu dziwić. Tylko zakupy w I fazie umowy na dwie baterie Patriot z radarami i 200 rakietami to wydatek ok. 20 mld zł. Za kolejne sześć baterii, które kupimy w II fazie, będziemy musieli zapłacić od 40 do 60 mld zł, a według niektórych szacunków, nawet więcej.

Trudne offsetowe negocjacje

Umowy offsetowe zawarte z koncernami Raytheon Company i Lockheed Martin w marcu 2018 r. mają wartość ok. 950 mln zł. Lockheed zadeklarował również alokacje 50 proc. wartości kontraktu w polskim przemyśle obronnym.

Szybko jednak okazało się, że sfinalizowanie umów offsetowych to droga pełna wybojów. Dlaczego do dziś nie udało się ich podpisać?
- Międzyrządowa umowa dotycząca I fazy programu Wisła podpisana została w marcu 2018 r. Raytheon otrzymał kontrakt od amerykańskiego rządu we wrześniu ubiegłego roku i od tego czasu pracuje nad sfinalizowaniem umów offsetowych z polskim przemysłem. W tym celu zwiększyliśmy do ponad 50 osób zatrudnienie w naszym warszawskim biurze - zapewnia WNP.PL John Baird, wiceszef koncernu Raytheon.

Problemy do rozwiązania

Przyznaje, że podczas negocjacji pojawiły się problemy. - Napotkaliśmy kilka przeszkód, przede wszystkim związanych z polskim prawem offsetowym, a zwłaszcza finansowaniem absorpcji technologii - przyznaje wiceprezes.

Twierdzi jednak, że problemy te są już rozwiązane. - Jesteśmy gotowi do podpisania umów z PGZ. Oczekujemy, że wkrótce dojdzie do podpisania pierwszego kontraktu offsetowego. - Idziemy do przodu i dotrzymujemy harmonogramu pierwszej fazy - zapewnia wiceszef Raytheona.

- Wyjaśniliśmy sobie wszystkie proceduralne zawiłości i wydaje się, że znaleźliśmy zrozumienie po polskiej stronie. To zaś otwiera drogę do podpisywania kolejnych umów kompensacyjnych ze spółkami PGZ - dodaje Baird.

Zobowiązania nie tylko dla Jelcza

Podpisanie umów wykonawczych konkretyzować będzie zobowiązania offsetowe, które Raytheon zawarł z firmami PGZ m.in. na dostawę ok. 70 pojaz­dów Jelcz kilku typów.

Jak informuje PGZ, zamówienie wpłynęło do wchodzącej w skład PGZ spółki Jelcz. Obecnie przygotowywana jest oferta finalna. Polskie zakłady mają też dostarczyć Mobilne Węzły Łączności, opra­co­wa­ć i dostarczyć pojaz­dy do trans­portu rakiet oraz kabiny, m.in. F-OPS sys­temu IBCS.

Amerykańska firma planuje zawarcie kontraktu na produkcję wyrzutni rakietowych do polskiego systemu Patriot z Hutą Stalowa Wola. Umowy mają też dotyczyć systemów produkcji PIT-Radwar i Teldatu. Według Bairda systemy identyfikacji swój-obcy (IFF) i routery przeszły nasze ostre procedury kontroli jakości i certyfikację.

Termin dostaw Patriotów bez zmian?

Zapytaliśmy, czy opóźnienia w podpisaniu umów nie spowodują, że może nie zostać zrealizowany w terminie harmonogram dostaw Patriotów, które powinny trafić do Polski za 3 lata.

- Spodziewaliśmy się pewnych opóźnień w związku z kwestiami związanymi z nowym polskim prawem offsetowym - usłyszeliśmy w odpowiedzi. - Nie bez znaczenia jest też fakt, iż PGZ jest także naszym nowym partnerem. Nauczyliśmy się już jednak współpracować, realizując w przeszłości kilka pilotażowych projektów. Zasadnicze problemy, które wymagały rozwiązania, były związane z warunkami kontraktów z PGZ, a nie z ich zakresem - przekonuje Baird. Zapewnia przy tym, że obecnie Raytheon i PGZ mają już te kłopoty za sobą. - Finalizujemy pierwsze umowy offsetowe. Proszę zauważyć, że jeśli chodzi o ciężarówki, MON kupuje je bezpośrednio w Jelczu. Raytheon natomiast jest zaangażowany w definiowanie i testowanie interfejsów. - Wiąż dotrzymujemy harmonogramu fazy I, więc termin dostawy nie jest zagrożony - wyjaśnia Baird.

Wisła to złożony program

W odpowiedzi na pytanie WNP.PL, dlaczego w takim razie tak długo trawa dogadywanie się amerykańskich spółek zaangażowanych w offset z PGZ, dowiedzieliśmy się, że jednym z powodów jest fakt, iż program Wisła to złożony program zbrojeniowy. - Jego implementacja wymaga najwyższej uwagi i determinacji w celu przezwyciężenia potencjalnych przeszkód - podkreśla Baird. - Stąd napięcia.

- Kiedy sprzęt obronny jest kupowany w procedurze FMS, transfer technologii i wiedzy podlega nadzorowi amerykańskiej administracji, a to nieco komplikuje cały proces. Polskie przedsiębiorstwa powinny być tego świadome. Nie należy też zapominać o nowym polskim prawie offsetowym, o którym wcześniej wspomniałem - zwraca uwagę wiceprezes Raytheona.

Warunki kooperacji przemysłowej

W komentarzach medialnych podkreśla się, że jak po grudzie idzie uzgadnianie z polskimi firmami warunków kooperacji przemysłowej związanych z programem Wisła.

- Negocjujemy warunki kompensat i współpracy technologicznej w ramach procedury Foreign Military Sales, specjalnego programu regulującego zasady eksportu amerykańskiej broni. Nasze regulacje dopuszczają transfer technologii, ale nie przewidują finansowania wdrażania amerykańskiego know-how w spółkach kraju przyjmującego - przypomina John Baird.

Zaraz dodaje, że dla polskich przedsiębiorców było zaskoczeniem, że środki na adaptację w krajowym przemyśle nowych rozwiązań i wchłonięcie technologii w polskich spółkach muszą się znaleźć w naszej zbrojeniówce.

Luka prawna finansowania nowych technologii

- Polska Grupa Zbrojeniowa z tym problemem musi uporać się sama - twierdzi Baird. Kłopot w tym, że takich sytuacji nie przewidziało polskie prawo offsetowe. Ta luka prawna utrudnia działania PGZ, która musi znaleźć uzasadnienie dla finansowania kosztów związanych z implementacją technologii.

Baird zapewnia jednak, że polski przemysł, jako beneficjent offsetu, oczywiście skorzysta na wdrożeniu offsetowych rozwiązań Raytheona. - Polscy producenci otrzymają, jak mówimy w biznesie, godziwy zwrot z inwestycji, co przyniesie im określone przychody. Na starcie muszą jednak znaleźć fundusze na wchłonięcie technologicznych nowinek.
Obok informacji, że przemysłowa współpraca w I fazie programu Wisła napotyka na utrudnienia, słyszymy też, iż nie najlepiej wygląda stan negocjacji II fazy umowy na Patrioty. Baird ma także na ten temat swoją opinię. - Jeśli chodzi o negocjacje dotyczące fazy II, są one prowadzone na szczeblu międzyrządowym - informuje.

Ostateczne decyzje należą do polskiego rządu

Twierdzi, że już pod koniec grudnia 2018 r. amerykańska firma dostarczyła wszystkie informacje wymagane przez MON. - Czekamy, aż polski rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie konfiguracji fazy II i wystosuje zapytanie ofertowe LoR (Letter of Request)) do rządu Stanów Zjednoczonych. MON ma do wyboru kilka opcji i decyzja należy teraz do niego - opowiada.

- Proszę zauważyć, że faza II przebiega podobnie do fazy I. Kiedy MON wystosuje LoR do rządu Stanów Zjednoczonych, ten wystąpi o zgodę do Kongresu. Po aprobacie Kongresu umowa będzie szczegółowo analizowana w celu ustalenia jej ostatecznego kształtu. Obecnie proces jest wstrzymany, dopóki MON nie złoży LoR - wyjaśnia wiceprezes.

MON przyznaje, że ostateczna konfiguracja sprzętowa II fazy programu Wisła nie została jeszcze zatwierdzona, a tym samym nie skierowano do amerykańskiej strony rządowej zaktualizowanego zapytania ofertowego LoR. Resort zapewnia jednak, że w dalszym ciągu prowadzone są analizy dotyczące przyjęcia ostatecznej konfiguracji zestawów Wisła, planowanych do pozyskania w ramach II fazy programu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: John Baird: Jesteśmy gotowi do podpisania umów z PGZ w programie Wisła

 • KOŁODZIEJ 2019-03-18 09:56:55
  I JAK ZWYKLE BĘDZIEMY WYDYMANI , BO TE polskie pieski aż po nogach JSZCZĄ ŻEBY AMERYKAŃSKIM TERRORYSTĄ DO DU . Y WEJŚĆ .....
 • Gość 2019-03-18 07:35:02
  Może polskie prawo nie przewidywało takiej sytuacji ,ale ją powinni przewidzieć nasi negocjatorzy. Negatywnie oceniam to co się dzieje wokół programu OPL i obrony antyrakietowej. Nie jestem pewien, czy Błaszczaka to nie przerasta. W mojej ocenie potrzebny jest człowiek , który niekonwencjonalnie będzie patrzył na te projekty. Zadba by nasza zbrojeniówka pozyskała naprawdę wartościowe technologie, skoro już tyle miliardów mamy wydać. Wydajemy na te projekty astronomiczne pieniądze i dobrze by było by PGZ nabył takie technologie jak silniki , czy głowice. Inne rozwiązania są w zasięgu naszego rodzimego przemysłu.
 • Gość 2019-03-14 11:28:26
  W mojej opinii Amerykanie nas wkręcają ,wciskają nam byle co a istotne technologie zawarte w SKYCEPTORACH nie są nam oferowane jak głowica ,czy silnik. Ja to bym wolał kupić w tym przypadku jak to zrobili Rumuni. Cienko tu widzę rolę Błaszczaka ,nie jestem pewien czy on się nadaje na szefa MON.
 • Gość 2019-03-14 11:01:55
  Jak na pierwszy rzut oka , te umowy wyglądają źle. Dostaniemy technologie na jakieś tam wyrzutnie , które bez problemy nasi inżynierowie by zaprojektowali itp. Natomiast by podnieść poziom cywilizacyjny naszej zbrojeniówki .potrzebne nam są technologie zaawansowane , których nie mamy i których w najbliższym czasie nasi naukowcy nam nie zbudują, czyli wszystko to co dotyczy efektorów. Jak mamy dostać prawa własności do takich technologii ,które są w zasięgu naszych speców i to w niedługim czasie, to lepiej tę Wisłę kupić z półki a technologię pozyskać u tych którzy zechcą ją nam sprzedać. Źle też świadczy o naszych ludziach, którzy zajmowali się negocjacjami tego programu. Jeżeli nasze prawo jest tak wadliwe jak niektórzy twierdzą , to czemu wcześniej nie sygnalizowali ,chyba się przygotowywali wcześniej do swojej pracy związanej z "Wisłą". Zastanawiam się czy nie jest tak, że prawo offsetowe może specjalnie tak konstruowano , by nasza zbrojeniówka w offsecie dostawała to co jest jej na prawdę potrzebne.
 • Energop-niezmieszany 2019-03-14 10:04:45
  Cała nadzieja w "Bobrzej Matni", ale o tym narazie cisza

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!