John Baird: W programie Wisła dotrzymamy wszystkich terminów i zobowiązań

John Baird: W programie Wisła dotrzymamy wszystkich terminów i zobowiązań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Włodek Kaleta
  • Dodano: 01-07-2019 06:02

O tym, dlaczego implementacja drugiej fazy programu Wisła się przedłuża, czy możliwe jest, że umowa na tę część programu nie zostanie podpisana w tym roku, co dzieje się ze sfinalizowaniem umów offsetowych dla polskiego przemysłu i kiedy moglibyśmy produkować w Polsce elementy pocisków niskokosztowych SkyCeptor opowiada WNP.PL John Baird, wiceprezes koncernu Raytheon Integrated Defense Systems ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Termin podpisania umów offsetowych między Raytheonem a PGZ wciąż nie jest znany.
  • Nie wiadomo też, co z drugą fazą Wisły. Polskie spółki mają powód do niepokoju?
  • Jeśli pocisk SkyCeptor zostanie wybrany w konfiguracji w ramach fazy drugiej, to duża jego część będzie wytwarzana w Polsce - deklaruje John Baird.


W jakim celu przyjechał pan do Polski? To rutynowa wizyta, czy też ma pan jakieś nowe ważne informacje dotyczące programu przeciwlotniczego średniego zasięgu Wisła?

John Baird: - Jestem często w Polsce. Spotykam się z MON, partnerami, pracownikami firmy. Niedawno otworzyliśmy nowe biuro w Warszawie, w którym obecnie zatrudniamy 50 pracowników. W naszym zespole pracują również Polacy.

Wciąż jednak nie wiemy, kiedy zostaną podpisane umowy offsetowe w pierwszej fazie programu Wisła. Przykładowo niedawno na prośbę strony amerykańskiej przesunięto termin z 15 kwietnia na 15 czerwca. Ten termin też jest już nieaktualny. Dlaczego?

- Zgodnie z umową offsetową, którą podpisaliśmy z Ministerstwem Obrony Narodowej w 2018 r., Raytheon jest jedyną stroną, która może wnioskować o przedłużenie terminu, niezależnie od powodu.

Dlaczego jednak trwa to tak długo? Jakie zasadnicze kwestie pozostają jeszcze do rozwiązania w sprawie negocjacji offsetu oraz II fazy Patriota?

- Zacznę od fazy pierwszej. Międzyrządowa umowa dotycząca I fazy programu Wisła została podpisana w marcu zeszłego roku. Raytheon otrzymał kontrakt od amerykańskiego rządu, czyli umocowanie do prowadzenia rozmów w ramach offsetu, we wrześniu 2018 r. Od tego czasu w USA uruchomiliśmy już produkcję komponentów do stacji radiolokacyjnych i elementy systemów zarządzania walką dla polskich Patriotów.

Należy jednak pamiętać, jak złożonym programem jest Wisła - program obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu. Kiedy sprzęt obronny jest kupowany w procedurze FMS, transfer technologii i wiedzy podlega nadzorowi amerykańskiej administracji, a to nieco komplikuje cały proces. Jego implementacja wymaga szczególnej uwagi i determinacji w celu przezwyciężenia potencjalnych przeszkód.

Jeśli chodzi o umowy offsetowe związane z realizacją I etapu budowy tarczy antyrakietowej, swoją kulminację miały one osiągnąć dopiero w drugiej fazie Wisły, w której do zamówionych przez Polskę 2 baterii Patriot miało dołączyć 6 kolejnych.

Cały czas oczywiście współpracujemy z przedstawicielami polskiego przemysłu nad sfinalizowaniem umów offsetowych I fazy i ich podpisaniem. Napotkaliśmy kilka przeszkód, związanych m.in. z finansowaniem absorpcji technologii, ale problemy te są już rozwiązane.

Zawarliśmy już najważniejszą umowę z HSW na produkcję wszystkich 16 wyrzutni do Patriotów. Zakłada ona udostępnienie technologii i pomoc Raytheona w uruchomieniu budowy tych wyrzutni.

Realizacja pierwszej fazy jest ściśle związana z drugą. Jakie problemy trzeba jeszcze wyjaśnić, by doprowadzić do podpisania umowy na kolejną fazę programu Wisła?

- Co się tyczy drugiej fazy, to, jak rozumiem, polskie MON czeka na wybór przez US Army nowego radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor - przyp. red.), który ma zastąpić obecne radary systemu Patriot - ponieważ w drugiej fazie programu Wisła Polska chce wybrać taką samą stację radiolokacyjną.

Jeśli zaś chodzi o polski przemysł, to spółki PGZ, aby przyjąć i wdrożyć nasze technologie, zwłaszcza te złożone w zakresie dowodzenia i łączności, muszą wpierw zainwestować w zwiększenie swoich mocy produkcyjnych, bazę fabryczną, przygotowanie kadry. W sytuacji, gdy przyszłość II fazy programu Wisła nie została określona, ich kalkulacje biznesowe stanęły pod znakiem zapytania.

Po dalszy ciąg wywiadu zapraszamy do Strefy Premium WNP.PL.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: John Baird: W programie Wisła dotrzymamy wszystkich terminów i zobowiązań

  • Hanszczecina 2019-07-05 09:18:16
    Mgliste bajki o programie Wisła, a Bobrza Matnia?
  • JOJO 2019-07-04 13:04:13
    kAŻDA TRANSAKCJA TO W KIESZONCE KILKA MILIONÓW MACIOR SIĘ NACHAPAŁ ZA KUPOWANIE BEZ PRZETARGU TO SUMKA MUSIAŁA BYĆ SPORA NAWTET MOŻE JEDEN SAMOLOT MÓGŁBY BYĆ WIĘCEJ ...tz PRZEKRĘTY POLITYCZNO BIZNESOWE ...bERCZYŃSKI NA UWALENIU CARACALI ZAROBIŁ 1 MILION DOLCÓW TO ILE ZAROBIŁ MACIOR.
    • ANDY 2019-07-05 00:22:11
      jeżeli twierdzisz że tak jest to jest to przestępstwo i zgłoś to do prokuratury ... i to niezwłocznie - inaczej możesz odpowiadać za pomówienia - życzę zdrowia psychicznego
  • ANDY 2019-07-02 09:54:10
    z zakupem Patriota przez Polskę jest tak ... jak ma byc z zakupem Ubotów od Niemiec ... najpierw dostajemy marchewkę ...co można wykorzystać propagandowo ... a później przepłacamy za docelowy produkt który i tak jest w całości produkowany i serwisowany za granicą ( bo u nas nie ma zawsze zdolności przemysłowych ... i być nie może bo tak ma być ... ) - kiedy nasi kupowacze będą mysleć patriotycznie o naszym rozwoju i bezpieczeństwie
  • jas 2019-07-01 21:31:24
    To tak jak się kupuje coś czego jeszcze nie ma , a jest dopiero w planach . I ta beztroska kupujących - Nic się nie stało .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!