Może się okazać, że sytuacja międzynarodowa, wynikła z napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej, spowoduje, że do Polski trafi kolejny kontyngent żołnierzy amerykańskich, z których 5 tys. jest już gotowych do przerzutu. Możemy też otrzymać szybciej czołgi Abrams, których Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić 250 sztuk.
- Napięcie w stosunkach Rosji z Ukrainą i NATO, spowodowane gromadzeniem wojsk rosyjskich na terenach przygranicznych z Ukrainą, oraz kolejne ćwiczenia na Białorusi - na którą Rosjanie przerzucili wyrzutnie pocisków balistycznych oraz lotnictwo - spowodowały, że państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego ruszyły Ukrainie z pomocą, także militarną.
- NATO zwiększa kontyngent swoich wojsk w regionie. Prezydent Joe Biden ogłosił, że zamierza przerzucić do Polski i Rumuni dodatkowych żołnierzy dla wzmocnienia flanki wschodniej.
- Republikańscy politycy - Mike Rogers i Mike Turner oraz kongresmenka Lisa McClai - zasiadający w komisjach ds. sił zbrojnych oraz wywiadu wystosowali 24 stycznia 2022 r. list do Pentagonu z wezwaniem o przyspieszenie zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams.
W opublikowanym przez amerykańskie media liście politycy, zwracając się do ministra obrony Lloyda Austina, argumentują, że szybsza decyzja w tej sprawie byłaby ważnym sygnałem zarówno dla NATO, jak i dla Kremla.