Polska otrzyma w tym roku więcej dział samobieżnych K9 z Korei Południowej, niż wcześniej planowano. Są widoki na produkcję w kraju. A to nie koniec polsko-koreańskiej współpracy militarnej.
- Polska przekazała Ukrainie około 50 dział samobieżnych Krab wyprodukowanych w kraju. W zamian mamy szybko otrzymać 48 koreańskich samobieżnych armatohaubic K9A1. Po roku 2026 będziemy je produkować w kraju.
- Podpisaliśmy też umowę na zakup 212 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo.
- Podczas spotkania z przedstawicielami południowokoreańskiego koncernu Hanwha WNP.PL dowiedział się też o planach polsko-koreańskiej współpracy. To szansa dla polskiego przemysłu.
Hanwha, najpotężniejszy koncern zbrojeniowy Korei Południowej, odgrywać będzie ważną rolę w dostawach sprzętu dla polskich sił zbrojnych. Część z tych systemów ma być produkowana w Polsce. Koreańczycy przekazali informacje o współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowych.
Współpraca militarna Polski z Koreańczykami ma stać się kołem zamachowym dla rozwoju krajowych spółek obronnych, które zdobędą kompetencje do produkcji nowoczesnych systemów ogniowych, wraz z możliwością ich eksportu do krajów trzecich.
Wśród polskich firm, które będą współpracować z Koreańczykami, wymieniono Mesko, HSW, Dezamet, Grupa WB czy Jelcz. Aby zwiększyć swoją obecność w Polsce, Hanwha otwiera wkrótce swoje biuro w Warszawie.
Kluczową rolę w produkcji haubic K9 z ma odgrywać Huta Stalowa Wola
Dla nas najciekawsze były informacje dotyczące budzącego wiele kontrowersji kontraktu na zakup koreańskich dział samobieżnych K9. Dowiedzieliśmy się, że jeszcze w tym roku Polska otrzyma kolejne dodatkowe działa K9 obok 48 sztuk zaplanowanych już w ramach pilnego uzupełnienia zapasów.
Pierwsze armatohaubice samobieżne K9A1, których 24 sztuki przypłynęły do Polski pod koniec 2022 r., są integrowane z polskimi systemami kierowania ogniem artylerii ZZKO Topaz, środkami łączności, jak również krajowymi środkami rozpoznania - takimi jak drony FlyEye. W minionym miesiącu odbyły pierwsze strzelania.
W ciągu kilku miesięcy zostanie też ustalony podział pracy w zakresie produkcji haubic K9 z konsorcjum odpowiedzialnym za produkcję spolonizowanej wersji z udziałem krajowego przemysłu.
Kluczową rolę w ich produkcji ma odgrywać Huta Stalowa Wola. Tu m.in. odbywał się montaż końcowy, a w przyszłości również produkcja armatohaubic K9. Negocjacje na ten temat mają przyśpieszyć podpisanie umowy wykonawczej na drugą partię haubic, które po 2026 r. mają być produkowane w Polsce.
Do Korei trafią Jelcze, na których zostaną umieszczone wyrzutnie rakietowe Chunmoo
Koreańczycy nie powiedzieli też ostatniego słowa w sprawie ciężkiego bojowego wozu piechoty K21, który Hanwha proponuje polskiej armii na zasadach zbliżonych do tych, na jakich Hyundai Rotem współpracował z turecką firmą Otokar w programie budowy tureckiego czołgu Altay.
K21, podobnie jak polskie działo samobieżne Krab, oparte jest na podwoziu koreańskiego działa samobieżnego K9. Przy jego produkcji wykorzystano by technologie opracowane przez koreańskiego producenta w programie czołgu K2.
Podano też, że do listopada ma zostać podpisany kontrakt w sprawie dostaw spolonizowanych wyrzutni K239 Chunmoo dla Sił Zbrojnych RP. Obecnie trwają przygotowania do dostaw pierwszej partii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo.
Będą one, podobnie jak działa K9A1, zintegrowane z polskimi samochodami Jelcz, systemem dowodzenia i kierowania Topaz, polską łącznością oraz systemami rozpoznania.
W najbliższych dniach do Korei trafią Jelcze, na których zostaną umieszczone wyrzutnie rakietowe Chunmoo. Nad integracją systemów będą pracować zarówno Koreańczycy, jak i pracownicy Huty Stalowa Wola.
Hanwha jest gotowa do współpracy nad rozwiązaniami dla Marynarki Wojennej
Jeszcze w tym roku polskie wojsko ma otrzymać 18 wyrzutni rakietowych Chunmoo, z 212 zakupionych przez MON w listopadzie 2022 r. Trzy systemy zostaną zintegrowane z Jelczami w fabryce Hanwha Aerospace w Korei Południowej, a kolejne 15 w Hucie Stalowa Wola.
Pierwszą wyrzutnię, w produkcji elementów do której jesteśmy partnerem, mamy zobaczyć na Targach Obronnych w Kielcach. Jest też przygotowywane porozumienie dotyczące produkcji spolonizowanej wersji K239 Chunmoo.
Ma ono zostać podpisane w ciągu najbliższych miesięcy. Produkcja rakiet do Chunmoo w Polsce jest możliwa, ale zależy od wielu czynników, także od kompetencji polskich firm w tym zakresie.
Koncern jest otwarty na współpracę z Polską w innych obszarach. Po przejęciu w 2022 r. udziałów w Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), spółka jest gotowa do współpracy nad rozwiązaniami dla Marynarki Wojennej, a także cywilnego sektora morskiego.
Hanwha jest znaczącym podmiotem koreańskiego sektora lotniczo-kosmicznego, zarówno w zakresie produkcji satelitów, jak i innego wyposażenia dla wojska oraz do zastosowań cywilnych.