PARTNERZY PORTALU

Koreańskie działa będą u nas szybciej niż planowano

Koreańskie działa będą u nas szybciej niż planowano
Do Polski w 2023 roku ma przypłynąć z Korei Południowej więcej armatohaubic K9, niż pierwotnie planowano Fot. PAP/EPA/YONHAP

Polska otrzyma w tym roku więcej dział samobieżnych K9 z Korei Południowej, niż wcześniej planowano. Są widoki na produkcję w kraju. A to nie koniec polsko-koreańskiej współpracy militarnej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Polska przekazała Ukrainie około 50 dział samobieżnych Krab wyprodukowanych w kraju. W zamian mamy szybko otrzymać 48 koreańskich samobieżnych armatohaubic K9A1. Po roku 2026 będziemy je produkować w kraju.
 • Podpisaliśmy też umowę na zakup 212 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. 
 • Podczas spotkania z przedstawicielami południowokoreańskiego koncernu Hanwha WNP.PL dowiedział się też o planach polsko-koreańskiej współpracy. To szansa dla polskiego przemysłu.

Hanwha, najpotężniejszy koncern zbrojeniowy Korei Południowej, odgrywać będzie ważną rolę w dostawach sprzętu dla polskich sił zbrojnych. Część z tych systemów ma być produkowana w Polsce. Koreańczycy przekazali informacje o współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowych.

Współpraca militarna Polski z Koreańczykami ma stać się kołem zamachowym dla rozwoju krajowych spółek obronnych, które zdobędą kompetencje do produkcji nowoczesnych systemów ogniowych, wraz z możliwością ich eksportu do krajów trzecich.

Wśród polskich firm, które będą współpracować z Koreańczykami, wymieniono Mesko, HSW, Dezamet, Grupa WB czy Jelcz. Aby zwiększyć swoją obecność w Polsce, Hanwha otwiera wkrótce swoje biuro w Warszawie.

Kluczową rolę w produkcji haubic K9 z ma odgrywać Huta Stalowa Wola

Dla nas najciekawsze były informacje dotyczące budzącego wiele kontrowersji kontraktu na zakup koreańskich dział samobieżnych K9. Dowiedzieliśmy się, że jeszcze w tym roku Polska otrzyma kolejne dodatkowe działa K9 obok 48 sztuk zaplanowanych już w ramach pilnego uzupełnienia zapasów.

Pierwsze armatohaubice samobieżne K9A1, których 24 sztuki przypłynęły do Polski pod koniec 2022 r., są integrowane z polskimi systemami kierowania ogniem artylerii ZZKO Topaz, środkami łączności, jak również krajowymi środkami rozpoznania - takimi jak drony FlyEye. W minionym miesiącu odbyły pierwsze strzelania.

W ciągu kilku miesięcy zostanie też ustalony podział pracy w zakresie produkcji haubic K9 z konsorcjum odpowiedzialnym za produkcję spolonizowanej wersji z udziałem krajowego przemysłu.

Kluczową rolę w ich produkcji ma odgrywać Huta Stalowa Wola. Tu m.in. odbywał się montaż końcowy, a w przyszłości również produkcja armatohaubic K9. Negocjacje na ten temat mają przyśpieszyć podpisanie umowy wykonawczej na drugą partię haubic, które po 2026 r. mają być produkowane w Polsce.

Do Korei trafią Jelcze, na których zostaną umieszczone wyrzutnie rakietowe Chunmoo

Koreańczycy nie powiedzieli też ostatniego słowa w sprawie ciężkiego bojowego wozu piechoty K21, który Hanwha proponuje polskiej armii na zasadach zbliżonych do tych, na jakich Hyundai Rotem współpracował z turecką firmą Otokar w programie budowy tureckiego czołgu Altay.

K21, podobnie jak polskie działo samobieżne Krab, oparte jest na podwoziu koreańskiego działa samobieżnego K9. Przy jego produkcji wykorzystano by technologie opracowane przez koreańskiego producenta w programie czołgu K2.

Podano też, że do listopada ma zostać podpisany kontrakt w sprawie dostaw spolonizowanych wyrzutni K239 Chunmoo dla Sił Zbrojnych RP. Obecnie trwają przygotowania do dostaw pierwszej partii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo.

Będą one, podobnie jak działa K9A1, zintegrowane z polskimi samochodami Jelcz, systemem dowodzenia i kierowania Topaz, polską łącznością oraz systemami rozpoznania.

W najbliższych dniach do Korei trafią Jelcze, na których zostaną umieszczone wyrzutnie rakietowe Chunmoo. Nad integracją systemów będą pracować zarówno Koreańczycy, jak i pracownicy Huty Stalowa Wola.

Hanwha jest gotowa do współpracy nad rozwiązaniami dla Marynarki Wojennej

Jeszcze w tym roku polskie wojsko ma otrzymać 18 wyrzutni rakietowych Chunmoo, z 212 zakupionych przez MON w listopadzie 2022 r. Trzy systemy zostaną zintegrowane z Jelczami w fabryce Hanwha Aerospace w Korei Południowej, a kolejne 15 w Hucie Stalowa Wola.

Pierwszą wyrzutnię, w produkcji elementów do której jesteśmy partnerem, mamy zobaczyć na Targach Obronnych w Kielcach. Jest też przygotowywane porozumienie dotyczące produkcji spolonizowanej wersji K239 Chunmoo.

Ma ono zostać podpisane w ciągu najbliższych miesięcy. Produkcja rakiet do Chunmoo w Polsce jest możliwa, ale zależy od wielu czynników, także od kompetencji polskich firm w tym zakresie.

Koncern jest otwarty na współpracę z Polską w innych obszarach. Po przejęciu w 2022 r. udziałów w Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), spółka jest gotowa do współpracy nad rozwiązaniami dla Marynarki Wojennej, a także cywilnego sektora morskiego.

Hanwha jest znaczącym podmiotem koreańskiego sektora lotniczo-kosmicznego, zarówno w zakresie produkcji satelitów, jak i innego wyposażenia dla wojska oraz do zastosowań cywilnych.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Koreańskie działa będą u nas szybciej niż planowano

 • Bandera 2023-03-17 22:09:39
  Korea sprzedała złom użytkowy w cenie złota. Po przekazaniu go na Ukrainę odkupi go w cenie złomu.Zloty interes
 • Jasio 2023-03-17 15:21:10
  Nie jestem tvn-owcem pisowski tłu-u PiS -PO jedno zło
 • Jasio 2023-03-16 23:50:07
  Oddaliśmy nowe wyprodukowane w Polsce kraby za darmo a kupujemy koreańskie stare używane brawo PiS cały świat nas podziwia
  • Errata 2023-03-17 05:05:41
   Nie oddaliśmy, a sprzedaliśmy Kraby bo taka byla potrzeba walki z Rosją. Za darmo to Tusk rozdał 250 mld zł VATu różnym mafiom VATowski. Za darmo umorzył 150 mld zł funduszy emerytalnych ale do TVNowców to nie dociera. Dla nich wrogiem ludu jest Obajtek :))
   • Grzegorz 2023-03-17 08:59:25
    Część sprzedaliśmy, część poszła jdko pomoc. Przekręty na podatkach były, są i będą. Zwłaszcza gdy państwo tworzy skomplikowane i marnej jakości prawo podatkowe, co póki co się nie zmienia. Właściwoe to jest coraz gorzej.
   • skorpion 2023-03-17 12:28:52
    Nie truj Mykoła! Przekazaliśmy Ukrainie - tako rzecze Morawiecki. a to chyba inne określenie jak sprzedaliśmy??? I nie jest nawet bliskoznaczne.
 • Krasawica 2023-03-16 22:26:49
  Świetna wiadomość. Będzie czym iebać ruskich morderców.
 • Jasio 2023-03-16 22:19:26
  Widzę że na forum jest większość zwolenników wojny a więc na Ukrainę i na Moskwę a nie siedzieć na kanapie i krytykować tych co nie są zwolennikami rządu PiS to znaczy portu wojny
  • Jan 2023-03-17 09:02:12
   A zamach w Smoleńsku to co to było jak nie wypowiedzenie wojny tyle że na zasadzie "załatwiliśmy waszego prezydenta i co nam zrobicie ? ". Tak że Jasiu ty tu nam nie pi... bo zbroić się trzeba i to na potęgę żeby nie dochodziło nigdy do takich upokorzeń.
   • Ada to nie wypada 2023-03-17 18:46:11
    Pelne poparcie I wolny dostep do broni dla pani pana Nowak

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 89.64.95.76
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!