Leonardo: samoloty M-346 Master będą w Polsce jesienią

Leonardo: samoloty M-346 Master będą w Polsce jesienią
Bieliki, które przylecą do Polski jesienią 2020 r., wyposażone będą w belki do przenoszenia uzbrojenia. Wikipedia
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Włodzimierz Kaleta
  Włodek Kaleta
 • Dodano: 03-04-2020 14:00

Leonardo nie zatrzymuje produkcji w swoich włoskich zakładach, a wszelkie dostawy wymagane dla konkretnego zamówienia z Polski są już zabezpieczone. Samoloty M-346 trafią do polskiej armii na czas, czyli jesienią tego roku - informuje WNP.PL firma Leonardo.

 • Firma Leonardo odniosła się do obaw, dotyczących terminowych dostaw do Polski 4 kolejnych samolotów master w związku z skutkami pandemii , która szczególnie dotkliwie dotknęła Włochy i tamtejszy przemysł.
 • Leonardo zobowiązał się do modernizacji systemu identyfikacji swój-obcy do najnowszego standardu NATO we wszystkich polskich bielikach. 
 • Co ciekawe: włoska firma podpisała też kontrakt o wartość około 75 mln euro - dostarczy i zintegruje systemy identyfikacji swój-obcy nowej generacji NGIFF.

Tym komentarzem firma odniosła się do obaw, przedstawionych w naszym tekście "Bieliki dla polskich lotników. Dostawa pod presją".

Zobacz także: Bieliki dla polskich lotników. Dostawa pod presją

Dotyczyły one możliwości przesunięcia terminu dostaw czterech samolotów szkolno-treningowych M-346 Master 9 (kwalifikujących się także do operacji szturmowych), znanych w polskim lotnictwie pod nazwą bielik.

Mamy otrzymać je w październiku 2020 r. Samoloty zamówiono wraz z belkami do podwieszania uzbrojenia. Problem w tym, na co zwróciliśmy uwagę, że Włochy, gdzie powstają maszyny dla naszych pilotów, pozostają nadal  jednym z głównych m ogniskiem pandemii.

Mimo epidemii terminu dotrzymamy 

Stąd obawy, że silny wpływ na gospodarkę i przemysł epidemii koronawirusa, która we Włoszech ma szczególnie dramatyczny i trudny do przewidzenia przebieg, mógłby sprowokować opóźnienie dostarczenie wspomnianych maszyn, przez co ucierpiałoby m.in. szkolenie polskich pilotów.

Firma-producent przyznaje, że skutki pandemii SARS CoV-2 są trudne do przewidzenia, a tym samym - wiele aspektów biznesowych niełatwo oszacować (o tym zresztą Leonardo informował już w  nocie prasowej poświęconej wynikom finansowym Grupy za 2019 rok).

Wiadomość przekazana nam ostatnio jest jednak optymistyczna. "Leonardo nie zatrzymuje produkcji w swoich zakładach, a wszelkie dostawy wymagane dla tej konkretnej produkcji są już zabezpieczone. Samoloty M-346 zostaną dostarczone Ministerstwu Obrony Narodowej zgodnie z umową" - zapewnia producent.

Jeśli tak zadecyduje polski klient - podkreśla Leonardo - terminowe przekazanie samolotów może mieć uroczystą, medialną oprawę; najpewniej w Polsce, ale może będzie to możliwe także we Włoszech.

Zaznaczmy też: w ramach kontraktu z 2018 r. Leonardo zobowiązał się też do modernizacji systemu identyfikacji swój-obcy do najnowszego standardu NATO we wszystkich polskich bielikach.

Nowe systemy także w polskich bielikach

Jak się dowiedzieliśmy, Leonardo zawarł też  kontrakt (o wartość około 75 mln euro) na modernizację systemów identyfikacji włoskich sił zbrojnych do nowego standardu NATO: dostarczy i zintegruje systemy identyfikacji swój-obcy nowej generacji (New Generation Identification Friend or Foe” (NGIFF).

 Systemy te przeznaczone mają być dla platform lądowych i morskich włoskich sił zbrojnych (powinny się zmodernizować do nowego standardu NATO Mode 5 Baseline 3). W przyszłości projekt zostanie rozszerzony, obejmując także samoloty i śmigłowce.

Ma to zasadnicze znaczenie dla działań wojskowych podczas wspólnych operacji sojuszniczych, gdyż pozwala na pełną interoperacyjność z armiami innych państwami członkowskimi NATO.

Sprzęt koncernu Leonardo NGIFF o zdolności Mode 5 wykorzystuje jego własne urządzenie kryptograficzne, stanowiące jedyną dostępną na rynku alternatywę dla amerykańskiego systemu kryptograficznego.

Zobacz także: Bielik wyszedł w morze. Łatanie dziur w marynarce

Planuje się rozszerzenie zakresu umowy - tak, aby Leonardo wyposażył w ten sam system także włoskie samoloty i śmigłowce, aktualizując je do standardów NATO. Kontrakt będzie realizowany przez sześć lat. Leonardo dostarczy kilkaset sztuk urządzeń zapytujących i kryptograficznych systemu NGIFF.

Poprzednio firmę tę brytyjskie ministerstwo obrony wybrało do modernizacji systemów IFF dla ponad 400 platform powietrznych, lądowych oraz morskich (we współpracy z firmą partnerską). Wspomniane systemy mają się także znaleźć na polskich bielikach.

16 nowoczesnych maszyn

Przypomnijmy, że w 2018 r. zakupiliśmy od firmy Leonardo 4 kolejne samoloty M-346 Master wraz z pakietem logistycznym oraz 7 trenażerami. Kontrakt o wartości 1,3 mld zł przewidywał również opcję na kolejne 4 Mastery (zrealizowano ją w grudniu 2018 r.).

Wcześniej, w 2014 r., MON podpisało umowę z włoską firmą Alenia Aermacchi (dziś - część koncernu Leonardo) na dostawę 8 samolotów M-346 Master - wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Kontrakt wyceniono na ponad 1,4 mld zł.

W  październiku 2020 r do Polski powinny zatem trafić  4 samoloty M-346 Master (w ramach umowy z 2018 r.) oraz kolejne 4 maszyny zamówione w grudniu tego samego roku w ramach opcji - zaplanowano, że polska armia otrzyma je w październiku 2022 r. Wtedy w sumie nasze siły powietrzne będą dysponowały 16 takimi maszynami.

To bardzo ważne, bo właśnie tyle maszyn (eskadra) jest niezbędnych, by zapewnić pełne szkolenie polskich pilotów naszych jastrzębi F- 16, a później również samolotów V generacji F-35. Wcześniej nasi piloci nabywali umiejętności w  USA. W przypadku bielików będą się szkolić w kraju, dzięki czemu zaoszczędzimy znaczną sumę. Koszt pełnego wyszkolenia pilota F- 16 to ok. 50 mln zł...

Według specjalistów dla polskich pilotów samolotów naddźwiękowych mastery, nazywane bielikami, to najlepszy szkoleniowy wybór w okresie powojennym. To maszyny nie tylko nowoczesne, manewrowe i wygodne w pilotowaniu, ale także bezpieczne (mają dwa silniki).


 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Leonardo: samoloty M-346 Master będą w Polsce jesienią

 • Agnieszka 2020-04-03 19:41:27
  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!