PARTNERZY PORTALU

Mariusz Błaszczak w Monachium o współpracy z USA, sojusznikami i partnerami

Mariusz Błaszczak w Monachium o współpracy z USA, sojusznikami i partnerami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/DC
  • Dodano: 16-02-2019 16:12

Współpraca z sojusznikami i partnerami NATO oraz współpraca wojskowa Polski i USA, w tym propozycja ulokowania stałych baz USA w Polsce to tematy, które w dwustronnych rozmowach poruszył szef MON Mariusz Błaszczak na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Rozmawialiśmy na temat zacieśnienia relacji między naszymi państwami, między Wojskiem Polskim a naszymi partnerami - powiedział Mariusz Błaszczak.
  • Przypomniał, że polscy żołnierze służą w dowodzonym przez Kanadę wielonarodowym batalionie NATO rozmieszczonym w ramach inicjatywy eFP na Łotwie.
  • Zwrócił uwagę na doświadczenia partnerskiej Finlandii w dziedzinie obrony terytorialnej.

- Uczestniczyłem także w spotkaniu z byłym sekretarzem obrony (USA) Williamem Cohenem, rozmawialiśmy na temat 20. rocznicy wejścia Polski do NATO - powiedział Błaszczak.

Cohen kierował Pentagonem w czasie, gdy Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister spotkał się również z grupą senatorów USA z komisji ds. sił zbrojnych i jej przewodniczącym, Republikaninem Jimem Inhofe'em. Podkreślił, że to z inicjatywy Inhofe'a Pentagon ma przedstawić Kongresowi ocenę zasadności projektu ulokowania amerykańskich baz w Polsce.

- Jest duże zrozumienie, szczególnie jeżeli chodzi o Kongres USA - zapewnił.

Zaznaczył, że rozmawia o tym projekcie zarówno z senatorami, jak i członkami Izby Reprezentantów, kongresmenami Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej.

- Mówiłem, dlaczego zależy nam na wzmocnieniu dwustronnych relacji, dlaczego to jest ważne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Odnosiłem się do prezydentury Ronalda Reagana, mówiłem, jak ważne było podejście prezydenta Reagana do spraw związanych z bezpieczeństwem Europy i że ta polityka zakończyła się sukcesem, upadło imperium zła. Mówiłem, że taka polityka dziś zastosowana przez administrację prezydenta Trumpa będzie gwarancją bezpieczeństwa dla Polski i dla całej Europy - dodał Mariusz Błaszczak.

- Wszyscy doskonale wiemy, skąd płynie zagrożenie - powiedział szef MON.

Przypomniał wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Gruzji z 2008 r.:

- Prezydent mówił wówczas: "najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a później Polska". I w 2014 r. nastąpił atak Rosji na Ukrainę - powiedział Błaszczak.

Dodał, że polska odpowiedź na te zagrożenia to szczyt NATO w 2016 r., ale też "nasze starania, by poprzez dwustronne relacje z USA zwiększyć obecność amerykańską w Polsce". Powtórzył, że jest to "właściwa droga do zapewnienia bezpieczeństwa na całej wschodniej flance NATO".

Przytoczył słowa sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wypowiedziane podczas jego niedawnej wizyty w Bemowie Piskim, "jednoznacznie pokazujące, gdzie leży zagrożenie".

- Sekretarz Pompeo powiedział o Rosji, która zagraża bezpieczeństwu w Europie i na świecie, a więc trzeba znaleźć odpowiedź, w jaki sposób możemy to zagrożenie zminimalizować, jaka powinna być nasza odpowiedź. Jest konkretna propozycja złożona przez Polskę, rozmawiamy o szczegółach, w mojej ocenie jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć sukces, ale to oczywiście jest sukces - powiedział minister Błaszczak. 

Zapewnił, że to będzie wspólny sukces, polski, ale również amerykański.

Błaszczak podkreślił, że rozmawiał także o gazociągu Nord Stream 2. "Zgadzamy się wszyscy, że jest to rzeczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, Ukrainy, ale (też) całej Europy.

Podczas spotkania z senatorami (USA) zwróciłem uwagę, że pieniądze, które Rosja pozyskuje ze sprzedaży gazu, uzależniając Europę, wydaje przede wszystkim na zbrojenia.

- To paradoksalna sytuacja, kiedy za pieniądze partnerów z zachodu Europy Rosja się zbroi, a my musimy szukać odpowiedzi na zbrojenia rosyjskie, zacieśniając współpracę w ramach NATO - wskazał.

Rozpoczęta w piątek Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) odbywa się od 1963 roku. Spotkanie potrwa do niedzieli. Jest to największe tego typu wydarzenie na świecie. W 55. MSC bierze udział około 30 szefów państw i rządów oraz około 90 ministrów, w tym wiceprezydent USA Mike Pence, kanclerz RFN Angela Merkel i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Najważniejsze tematy tegorocznego spotkania to stosunki transatlantyckie, narastające napięcie między Zachodem a Rosją oraz kryzysy na Bliskim Wschodzie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Mariusz Błaszczak w Monachium o współpracy z USA, sojusznikami i partnerami

  • R 2019-02-18 12:26:59
    Czy podpisując umowę stowarzyszeniową z NATO był w niej zapis, że na naszych terenach nie będzie baz NATO? Nasze tereny są naturalnym miejscem gdzie armie będą walczyć i wszystko mam być zniszczone, więc po co tutaj bazy, żeby drażnić Rosjan przez USA? Podobnie z wizami - USA to państwo prawa i jeżeli pewne wskaźniki odmowne zapisane w prawie nie zmniejszą się to kongres może wskazywać jedynie "pewne zainteresowanie tematem". Co do sojuszu to niedawna wypowiedź Pana Mike Pence o specjalnym ustawodawstwie dotyczących restytucji mienia bezspadkowego z okresu 2 wojny światowej (niecytowana w Wiadomościach TVP z niewiadomych powodów) jasno stawia nas w roli "wielkiego sojusznika". Moim zdaniem Polska polityka powinna być bardziej elastyczna - np. jeżeli USA pokazuje, że ważniejsze są interesy innego Państwa to powinniśmy pokazać, że również mamy interesy z UE lub nawet z Turcją czy Iranem i vice versa. Poleganie tylko na jednym sojuszniku, a tak naprawdę to pozwalanie mu na wszystko licząc, że nie będzie dbał wpierw o swoje interesy tylko się o Nas troszczył to niezrozumienie polityki zagranicznej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!