Powstała koncepcja utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które przejmie rolę lidera w obszarze szkolenia i kształcenia żołnierzy wojsk specjalnych - poinformował resort obrony. MON poinformował też, że nad koncepcją Centrum pracowało Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że w wojskach specjalnych powstanie Centrum Szkolenia. Zostanie ono ulokowane w Lublińcu, gdzie stacjonuje Jednostka Wojskowa Komandosów.
- Resort obrony podkreślił też, że Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych "umożliwi pozyskiwanie kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych ze środowiska cywilnego".
- "Nowoutworzone Centrum pozwoli nam na efektywne szkolenie żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy WS, którzy zakończyli już służbę wojskową" - zapowiada MON.
"Po analizie przeprowadzonej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) postanowiono usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy wojsk specjalnych tak, by racjonalniej wykorzystać zasoby ludzkie i finansowe Wojsk Specjalnych. Powstała koncepcja utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, które przejmie rolę lidera w obszarze szkolenia i kształcenia żołnierzy Wojsk Specjalnych" - poinformowały służby prasowe MON.
Uzasadniając potrzebę stworzenia takiego Centrum, MON wyjaśnił, że aktualnie proces szkolenia i kształcenia zawodowego żołnierzy wojsk specjalnych jest "rozproszony" i opiera się na "potencjale jednostek Wojsk Specjalnych oraz w oparciu o centra szkolenia wojsk konwencjonalnych, w tym centra Wojsk Lądowych w Poznaniu i Marynarki Wojennej w Ustce". Ponadto żołnierze wojsk specjalnych szkoleni są na kursach specjalistycznych w kraju i zagranicą.
Ponadto resort zapowiada, że pracę w centrum znajdą byli żołnierze wojsk specjalnych. "Nowoutworzone Centrum pozwoli nam na efektywne szkolenie żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy WS, którzy zakończyli już służbę wojskową, a z ich bezcennych doświadczeń bojowych i szkoleniowych będzie można w dalszym ciągu korzystać" - napisano w odpowiedzi dla.
Resort obrony podkreślił też, że Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych "umożliwi pozyskiwanie kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych ze środowiska cywilnego". Na bardziej szczegółowe pytania MON nie odpowiedział, tłumacząc, że "udzielenie szczegółowych informacji na pozostałe pytania nie jest możliwe z uwagi na ich niejawność".
O potrzebie utworzenia centralnego ośrodka szkolenia dla wojsk specjalnych mówiło się od dawna. Jednak utworzenie Centrum było odkładane w czasie ze względu na inne, pilniejsze potrzeby wojsk specjalnych.
W Lublińcu, w Jednostce Wojskowej Komandosów działa obecnie Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych, który przygotowuje osoby, które wcześniej nie były żołnierzami lub funkcjonariuszami służb mundurowych do rozpoczęcia służby kandydackiej w jednostkach specjalnych Wojska Polskiego. Pierwszy nabór cywilów do Ośrodka odbył się w 2016 r. - przygotowano dla nich 30 miejsc. Przed 2016 r. cywile nie mogli się ubiegać o służbę w jednostkach wojsk specjalnych.
Obecnie Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych podlega pięć jednostek. Są to: Jednostka Wojskowa GROM w Warszawie i w Gdyni, Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu, Jednostka Wojskowa FORMOZA w Gdyni, Jednostka Wojskowa NIL w Krakowie, Jednostka Wojskowa AGAT w Gliwicach. Służy w nich około 3 tys. żołnierzy. Żołnierze wojsk specjalnych wielokrotnie brali udział w misjach zagranicznych. Byli m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie.