MON: mamy potencjał, by działać na rzecz cyberbezpieczeństwa

MON: mamy potencjał, by działać na rzecz cyberbezpieczeństwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 16-01-2019 17:03

Uczelnie wojskowe, firmy prywatne i wysokiej klasy specjaliści to polski potencjał w działaniach na rzecz cyberbezpieczeństwa - powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot. Podkreślił konieczność tworzenia własnych technologii.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Mamy jednych z najlepszych na świecie ekspertów, znakomitych specjalistów cywilnych, ale także oficerów, żołnierzy, którzy co roku wygrywają europejskie, natowskie, międzynarodowe konkursy i hackathony - powiedział wiceszef MON.
  • Powinniśmy w tę sferę inwestować, bo to nie tylko wymóg bezpieczeństwa, ale także szansa na rozwój gospodarczy" - dodał.
  • Podkreślił, że choć "cyberbezpieczeństwo kosztuje", a sektor prywatny często oferuje wyższe wynagrodzenia niż sektor publiczny, to oferta MON też jest atrakcyjna.

"My w MON jesteśmy przekonani, że jako Polska mamy ogromną przewagę konkurencyjną. Mamy jednych z najlepszych na świecie ekspertów, znakomitych specjalistów cywilnych, ale także oficerów, żołnierzy, którzy co roku wygrywają europejskie, natowskie, międzynarodowe konkursy i hackathony" - powiedział wiceszef MON, który wziął w środę udział w zorganizowanej przez Atlantic Council i PKO BP konferencji na temat cyberbezpieczeństwa.

"Powinniśmy w tę sferę inwestować, bo to nie tylko wymóg bezpieczeństwa, ale także szansa na rozwój gospodarczy" - dodał. "My w resorcie obrony narodowej tworzymy swego rodzaju ekosystem. Mamy ofertę dla każdego" - zapewnił.

Podkreślił, że choć "cyberbezpieczeństwo kosztuje", a sektor prywatny często oferuje wyższe wynagrodzenia niż sektor publiczny, to oferta MON też jest atrakcyjna. "Zależy nam na najlepszych i na tym, żeby tworzyć własne rozwiązania" - zapewnił.

Zwrócił też uwagę na potencjał pięciu wojskowych uczelni wyższych, instytutów badawczych, a także firm nadzorowanych przez ministra obrony - jak Polska Grupa Zbrojeniowa czy Exatel. Wskazał także na rolę Narodowego Centrum Kryptologii, kontrwywiad wojskowy, Inspektorat Informatyki w Centrum Operacji Cybernetycznych i Wojskowy Instytut Łączności.

"Chcemy tworzyć - i mamy do tego potencjał - ekosystem cyberbezpieczeństwa, który będzie stanowił (...) ciekawą ofertę dla każdego ze znakomitych ekspertów, jakich w Polsce mamy. Uważam że to nasz narodowy skarb, którego nie możemy stracić, i który sprawi, że będziemy mogli czuć się bezpieczni" - powiedział Zdzikot.

Wiceminister przekonywał też, że "technologie należy tworzyć samemu". "Na pytanie, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo software'u i hardware'u, najprostsza odpowiedź jest taka, żeby tworzyć je samemu. Dlatego tak ważne są prace badawczo-rozwojowe, współpraca z uniwersytetami, instytutami badawczymi, ażeby jak najwięcej technologii wytwarzać samodzielnie, mieć stuprocentową gwarancję, że są pewne i bezpieczne" - zaznaczył.

Wyraził ponadto przekonanie, że nakłady na cyberbezpieczeństwo powinny rosnąć.

Jak dodał, "cyberbezpieczeństwo to jedno z głównych wyzwań teraźniejszości i bardzo nieodległej przyszłości; to wyzwania, z którymi specjaliści, eksperci, a także strona wojskowa, stykają się codziennie". Przypomniał, że "to także nowa operacyjna domena działalności militarnej", co potwierdził także szczyt NATO w Walii w 2014 r. Zwrócił ponadto uwagę na przyjętą w 2017 r. pierwszą strategię działalności w cyberprzestrzeni oraz na uchwaloną w ubiegłym roku ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która uczyniła MON "jednym z filarów" cyberbezpieczeństwa, wskazując na resort obrony jako odpowiedzialny za utrzymywanie jednego z trzech krajowych zespołów reagowania na incydenty komputerowe.

Zdzikot podkreślił także znaczenie współpracy międzynarodowej, w tym ze Stanami Zjednoczonymi. "Współpraca z naszym amerykańskim sojusznikiem, także w obszarze cyberbezpieczeństwa, jest dla nas bardzo ważna. Rozmawiamy o tym bardzo intensywnie. W grudniu w Stanach Zjednoczonych rozmawiałem zarówno w Pentagonie, jak i z naszymi starymi, sprawdzonymi przyjaciółmi z gwardii Narodowej stanu Illinois" - dodał. Zwrócił uwagę, że "ogłoszona w ubiegłym roku strategia bezpieczeństwa USA zawiera bardzo silny komponent związany ze współpracą sojuszniczą". "Patrzymy na amerykańskie doświadczenia, chcemy prowadzić wspólne projekty związane z ćwiczeniami, z budową zdolności, z tworzeniem ścieżek rozwoju kariery dla podoficerów i oficerów" - mówił.

Dodał, że trwają rozmowy o porozumieniu w sprawie cyberobrony, które ma zostać w pierwszej połowie roku zawarte w ramach NATO, oraz nad dalszymi wspólnymi projektami z USA.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: mamy potencjał, by działać na rzecz cyberbezpieczeństwa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!