MON: w 2017 roku polski kontyngent wojskowy liczył 2,5 tys. osób

MON: w 2017 roku polski kontyngent wojskowy liczył 2,5 tys. osób
W 2017 roku na misjach przebywało około 2500 żołnierzy i pracowników wojska. Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 31-01-2018 15:04

Na misjach i operacjach poza granicami kraju w 2017 roku przebywało około 2500 żołnierzy i pracowników wojska; koszty utrzymania dziesięciu polskich kontyngentów wyniosły łącznie ponad 185 mln zł - poinformował w środę wiceszef MON Tomasz Szatkowski.

  • W 2016 r. w misjach i operacjach zagranicznych wzięło udział ok. 1400 żołnierzy i pracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW), a wydatki z tym związane przekroczyły 100 mln zł.
  • W 2017 roku na misjach przebywało około 2500 żołnierzy i pracowników wojska; koszty utrzymania dziesięciu polskich kontyngentów wyniosły łącznie ponad 185 mln zł.
  • Oprócz kontynuacji udziału w dotychczasowych misjach NATO, od lutego br. Polska wesprze kontyngentem wojskowym operację Unii Europejskiej prowadzoną na Morzu Śródziemnym.

W środę Szatkowski przedstawił senackiej komisji obrony narodowej informację nt. udziału Sił Zbrojnych RP w operacjach poza granicami kraju w latach 2016 i 2017.

Wiceminister zwrócił uwagę na znaczny wzrost polskiego zaangażowania za granicą w 2017 roku w porównaniu z 2016 r. W 2016 r. w misjach i operacjach zagranicznych wzięło udział ok. 1400 żołnierzy i pracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW), a wydatki z tym związane przekroczyły 100 mln zł.

Szatkowski poinformował, że oprócz kontynuacji udziału w dotychczasowych misjach NATO, od lutego br. Polska wesprze kontyngentem wojskowym operację Unii Europejskiej prowadzoną na Morzu Śródziemnym (EUNAVFOR Med - European Union Naval Force Mediterranean). Jej celem - jak mówił - jest "wsparcie działań UE na rzecz zwalczania przemytu ludzi i handlu ludźmi".

- PKW będzie realizować zadania rozpoznania lotniczego, prowadzenia operacji abordażowych, polegających na przejęciu i przeszukaniu jednostek pływających, a także doradztwa i szkolenia wybranych sił sprzymierzonych - przekazał wiceszef MON. Dodał, że na udział w tej operacji przeznaczono ok. 25 mln zł.

Szatkowski przypomniał, że w wyniku decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r., Polska w ub.r. skierowała też dwa kontyngenty wojskowe na wschodnią flankę NATO; na Litwę (200 osób) i do Rumunii (250 osób). Obie grupy weszły w skład Batalionowej Grupy Bojowej, a koszt utrzymania każdej z nich to ok. 9 mln zł.

W 2017 r. Polska kontynuowała udział m.in. w operacji NATO Baltic Air Policing, której celem jest obrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Jej koszt w ub.r. oszacowano na 5,5 mln zł.

Polskie myśliwce z kontyngentu w Kuwejcie brały też udział w zeszłym roku w operacji Inherent Resolve, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie. Zaangażowanie w tym kraju nie zmieniło się od 2016 r. i wynosi obecnie 147 żołnierzy i pracowników wojska.

Z 80 do 130 osób wzrósł kontyngent szkoleniowy w Iraku. Jak mówił Szatkowski, "wykonuje on zadania doradczo-szkoleniowe, które w razie konieczności mogą być realizowane w warunkach bojowych".

Wydatki związane z zaangażowaniem w całym regionie Bliskiego Wschodu znacznie wzrosły i wyniosły w ub.r.: 33 mln zł w Iraku i 24 mln zł w Kuwejcie. W 2016 r. było to po 8 mln zł na kontyngent w każdym z wymienionych krajów.

W 2017 r. kontynuowane było też wieloletnie zaangażowanie Polski w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Środkowoafrykańskiej.

W Afganistanie liczebność polskiego kontyngentu na prośbę NATO wzrosła w ub.r. z 200 do 250 żołnierzy i pracowników wojska; docelowo, w 2018 r. ma osiągnąć 350 osób. Jak tłumaczył wiceszef MON, jest to związane z "pogarszającą się w tym kraju sytuacją bezpieczeństwa". Utrzymanie kontyngentu w Afganistanie w ub.r. kosztowało blisko 50 mln zł.

Z kolei w Kosowie polska utrzymuje ok. 300-osobowy personel. "Wykonują oni zadania polegające na monitorowaniu przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych. Główny wysiłek skupiony jest na przeciwdziałaniu zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji oraz na wspieraniu władz lokalnych i organów porządkowych w utrzymaniu ładu i bezpieczeństwa" - przekazał Szatkowski.

W Bośni i Hercegowinie polskie zaangażowanie liczy 50 osób i polega na "wcielanie wojskowych aspektów porozumienia z Dayton związanym z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa". Z kolei w Republice Środkowoafrykańskiej znajduje się dwóch polskich żołnierzy. Ich główmy zadaniem jest wsparcie zadań misji doradczej UE oraz ewentualne wsparcie ewakuacji polskich obywateli z tego obszaru.

Koszty zaangażowania w Kosowie, Bośni i Republice Środkowoafrykańskiej w 2017 r. to odpowiednio: 40 mln zł, 8 mln zł i 440 tys. zł.

Szatkowski przekazał ponadto, że w ub.r. okręt ORP Czernicki brał udział w misji Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO działającego na Morzach Śródziemnym i Czarnym.

Wiceminister podkreślił, że resort obrony będzie dążył do zmniejszenia zaangażowania polskiej armii za granicą. - My jako kierownictwo MON staramy się, aby nasz udział był może nie koniecznie liczny, ale istotny z punktu widzenia miejsca Polski w kierowaniu tymi misjami i z punktu widzenia wizerunku naszego kraju - wskazał.

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, który w imieniu szefa MON sprawuje kierownictwo nad polskimi kontyngentami wojskowymi dodał, że od 1953 r. polska armia wzięła udział w ok. 80 misjach zagranicznych w 35 krajach na czterech kontynentach.

Zwrócił uwagę na wzrost liczby kontyngentów europejskich. Jako przykład podał misję realizowaną przez polskie wojsko na Łotwie i w Rumunii. Podkreślił, że są to kontyngenty bojowe, a nie stabilizacyjne. Dodał, że w ostatnich latach zwiększyła się też liczba misji szkoleniowych. Wśród nich wymienił operacje w Iraku i Afganistanie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: w 2017 roku polski kontyngent wojskowy liczył 2,5 tys. osób

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!