MON zaproponowało pracownikom cywilnym 300 zł podwyżki i 1000 zł premii w 2019 r.

MON zaproponowało pracownikom cywilnym 300 zł podwyżki i 1000 zł premii w 2019 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/DC
 • Dodano: 14-02-2019 22:06

300 zł podwyżki i 1000 zł premii w 2019 r. zaproponował MON pracownikom cywilnym resortu podczas czwartkowych rozmów ze związkowcami. MON obiecało też podwyżkę w wysokości 500 zł w 2020 r. Na przyszły tydzień zaplanowano kolejne spotkanie ze związkowcami. Związkowcy chcą podwyżek w wys. 550 zł.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W czwartek, 14 lutego, przedstawiciele siedmiu związków zawodowych pracowników cywilnych MON spotkali się z kierownictwem resortu, w tym z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem.
 • Na spotkaniu był też dyrektor departamentu budżetowego MON Paweł Bartczak. Tematem rozmów były podwyżki dla pracowników cywilnych resortu.
 • Przedstawiona związkowcom propozycja dla pracowników cywilnych wojska to 300 zł brutto podwyżki, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. oraz 1000 zł premii, która zostanie wypłacona w połowie roku.

Ponadto Wojciech Skurkiewicz obiecał 500 zł podwyżki dla tej grupy zawodowej od 2020 r. Na przyszły wtorek zaplanowani kolejne spotkanie ze związkowcami.

Z rozmów z przedstawicielami związków zawodowych wynika, że obecnie nie akceptują oni tej propozycji i podtrzymują swoje wcześniejsze stanowisko, w którym domagają się podwyżki w wysokości 550 zł w tym roku.

Warianty alternatywne

Związkowcy liczyli też na spotkanie w czwartek z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, postulowane przez nich pod koniec stycznia. Minister Błaszczak jednak nie spotkał się ze związkowcami.

Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie strony społecznej z Wojciechem Drobnym, który podtrzymał wtedy zapowiedź przedstawioną wcześniej przez ministra Błaszczaka, że dla pracowników cywilnych wojska zaplanowano w 2019 r. 300 zł podwyżki brutto miesięcznie. Taką podwyżkę mieliby dostać wszyscy pracownicy wojska od 1 stycznia tego roku.

Drobny przedstawił też wariant alternatywny tej propozycji, wedle której wszyscy pracownicy MON mieliby dostać podwyżkę w wysokości 200 zł, a najniżej zarabiający dodatkowo mieliby dostać jeszcze 150 zł podwyżki.

Dodatkowa kwota podwyżki miałaby dotyczyć osób zarabiających miesięcznie w przedziałach od 2100 zł - 2600 zł i od 2601 zł - 3100 zł (kwoty brutto). MON oszacował, że w tych grupach wynagrodzenia jest - analogicznie - 2607 i 16 437 zatrudnionych pracowników cywilnych wojska.

Wszystkie związki razem

Te rozmowy nie zakończyły się porozumieniem. Strona związkowa przyjęła stanowisko, w którym domaga się podwyżek dla pracowników cywilnych wojska w wysokości 550 zł miesięcznie z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Drugim postulatem związkowców było wnioskowane spotkanie z szefem MON i przeprowadzenie rozmów w sprawie tych podwyżek.

Pod tym stanowiskiem podpisali się w styczniu przedstawiciele wszystkich siedmiu organizacji związkowych działających w MON, które są stroną Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Są to: NSZZ Pracowników Wojska, Krajowa Sekcja Pracowników Cywilnych MON NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Poligrafów, Związek Pracowników Wojska "Tarcza", Związek Zawodowy Militaria, Związek Zawodowy Sektora Obronnego, NSZZ "Solidarność 80".

Strona społeczna - pięć z siedmiu związków zawodowych - domagając się wyższych podwyżek - niż 300 zł brutto miesięcznie, które zaproponowało MON - wykazuje, że takie podniesienie płac utrzyma przeciętne wynagrodzenie pracowników cywilnych wojska na poziomie uposażenia zasadniczego żołnierza szeregowego zawodowego, które wynosi 3650 zł.

Ponadto wskazują, że 10 proc. żołnierzy ma wykształcenie na poziomie gimnazjalnym, a także to, że najniższe uposażenie dotyczy żołnierzy bez prawa do dodatku stażowego (za okres służby).

W tym kontekście związkowcy podkreślają, że poziom kwalifikacji, jak również stanowiska, które zajmują pracownicy cywilni wojska, nie dają podstaw do tak niskiego kształtowania ich wynagrodzeń.

W budżecie MON są rezerwy

W ocenie związkowców w zatwierdzonej w styczniu przez ministra Błaszczaka decyzji budżetowej na 2019 r., która określa planowanie i wykonywanie budżetu MON, są "rezerwy", które pozwalają na zwiększenie wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska o 550 brutto zł miesięcznie (pod tą argumentacją nie podpisały się dwa związki zawodowe, które pomimo tego poparły postulat podwyżki o taką kwotę).

Liczba zatrudnionych pracowników cywilnych wojska jest obecnie szacowana na ponad 44 tys. osób. MON przyjmuje jednocześnie - do kalkulacji przedstawionych związkowcom - liczbę stanowisk (zatrudnienie bazowe) 45 732 tys. MON nie komentuje rozmów ze związkowcami przed ich zakończeniem.

Mariusz Błaszczak pod koniec ubiegłego roku przedstawił podsumowanie działalności kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP w trakcie trzech lat rządów PiS. Zapowiedział, że w przyszłym roku pracowników cywilnych wojska czeka podwyżka. Poinformował, że wyniesie ona "ponad 300 zł".

Jak zauważył, od 2011 r. podwyżki wynagrodzeń pracowników cywilnych były zamrożone. "Dopiero w latach 2016 i 2017 podniesiono limity finansowe, co pozwoliło na podwyżkę średnio o 250 zł w 2016 r. i ponad 200 zł w 2017 r." - powiedział Błaszczak. Poinformował również, że w bieżącym roku podjął decyzję o przeznaczeniu na podwyżki w swoim resorcie 114,5 mln zł, co spowodowało, że wynagrodzenia wypłacane przez MON wzrosły średnio o 200 zł.

Pod koniec zeszłego roku MON poinformowało też, że pracuje nad propozycjami zmian w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, które pozwolą na zmiany w przepisach płacowych dot. pracowników cywilnych wojska.

W styczniu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wydał rozporządzenie podnoszące wynagrodzenie żołnierzy zawodowych poszczególnych grup. Nowe kwoty wejdą w życie od 1 lutego, z wyrównaniem od 1 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem wynagrodzenia żołnierzy w zależności od stopnia, wzrosną o 200 zł do 550 zł. MON przeznaczyło na te podwyżki 710 mln zł. 

Czytaj także: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, 13 lutego 2018 r. podpisał umowę na zakup dla Sił Zbrojnych RP systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: MON zaproponowało pracownikom cywilnym 300 zł podwyżki i 1000 zł premii w 2019 r.

 • Maciek 2019-02-17 15:54:07
  A czy ktoś napisze ilu emerytów wojskowych jest zatrudnionych po zakończonej 20-25 letniej "służbie" na etatach cywilnych w jednostkach wojskowych ?? Z tego co mi wiadomo to stanowiska kierownicze w służbie cywilnej są obsadzane często przez oficerów emerytów i to jest dopiero patologia MON.
  • Jola 2019-03-12 15:52:33
   A czy ktoś inny chciałby pracować w wojsku za takie marne grosze, szczególnie na specjalistycznych stanowiskach? Jeżeli są chętni to zapraszam.Po pierwszej pensji pracownik wykształcony szuka innej pracy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!