Rozpoczęły się najważniejsze testy systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych pod kryptonimem Moskit, nad którym pracuje Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. To polska propozycja w programie Karabela, uruchomionym w 2017 r., w którym wojsko chce pozyskać nową generację tych pocisków. Czy projekt ma szansę na uczestnictwo w dzieleniu polskiego przeciwpancernego tortu w tym programie?
- Po raz pierwszy demonstrator przeciwpancernego pocisku kierowanego pod kryptonimem Moskit Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) pokazał w 2019 r. W 2020 r. zobaczyliśmy gotowy, w pełni funkcjonalny prototyp systemu przeciwpancernego pocisku kierowanego Moskit LR.
- Moskit w pełni skonfigurowano z przyrządami celowniczymi (takimi jak kamera dzienna, termowizyjna i dalmierz laserowy) oraz ze spikerem na głowicy kumulacyjnej, pozwalającym na pokonanie pancerza reaktywnego czołgu, zanim jego główny ładunek przebije właściwy pancerz. WITU opracował go we współpracy z PCO SA.
- Jak się dowiadujemy, od października 2020 r. rozpoczęły się kolejne, ważne dla przyszłości programu testy tych pocisków. Od ich powodzenia zależy, czy tak, jak zaplanowano, w 2021 r. (po zakończeniu badań i demonstracji technologii) Moskit będzie gotowy do produkcji.